jess
25.02.07,15:33
Poprosím o odpoveď, keďže stále v tom nemám jasno.

1/ Prenajímateľ mi vystavil za mesiac december faktúru na nájom a energie zo dňa 15.12.2006, kde je rozpísané:
- nájom.........................................10. 000 + 1.190 dph = 11.190 (napr.)

- preddavky na služby(plyn,EE,voda)....1.000 + 190 dph = 1.190
.................................................. ...........................................
spolu............................................. ................................12.380,-

Uhradili sme 12.380,- až 5.1.2007.
Je správne, ak mi na preddavky naúčtoval DPH už 15.12.2006?

Kedy si ja odpočítam dph, pretože najprv (1.12.) mi vystavil fa, kde dph na preddavky nedával a preto ja som si odpočítala dph len z nájmu a teraz mi doniesol "opravenú" fa z 15.12. .

Ja si myslím, že mi mal vystaviť fa za 12/06 takto :
nájom....10.000 + 1.190 = 11.190
preddavky na energie .........1190....po úhrade (po 5.1.2007) mal vystaviť fa len na prijatý preddavok za energie =1000 + 190 = 1190...vtedy by som si ja uplatnila dph.
Uvažujem správne alebo nie ?

2/ Potom mi vystavil fa 20.1.2007 na skutočne spotrebované energie za 12/2006.

3/ V januári si zmyslel, že nebude mesačne fakturovať nájom a preddavky na energie, ale vystavil splátkový kalendár , kde je rozpísané nájomné zvlášť bez dph + dph, spolu 12380,- a v poznámke je dopísané, že k platbe treba zaplatiť aj preddavky na energie v sume 1190, čiže celková platba je 13.570,-. Po úhrade pošle daňový doklad s rozpisom dph.
Tie energie sa platia preddavkovo a potom neskôr bude vystavovať fa za skutočne odobraté množstvo.

Mám v tom neskutočný chaos a potrebujem to na zajtra,aby som to s prenajímateľom vedela dotiahnuť do konca a správne to zaúčtovala.

Poprosím skúsenejších o doriešenie situácie...
Monika Kováčová
25.02.07,16:17
Postup je uvedený v § 19 zákona o DPH:
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
Monika Kováčová
25.02.07,16:23
Kedy si ja odpočítam dph, pretože najprv (1.12.) mi vystavil fa, kde dph na preddavky nedával a preto ja som si odpočítala dph len z nájmu a teraz mi doniesol "opravenú" fa z 15.12. . odpočítaš si v 12/06, mala tam byť uvedená DPH, dobre urobil, že opravil

Ja si myslím, že mi mal vystaviť fa za 12/06 takto :
nájom....10.000 + 1.190 = 11.190
preddavky na energie .........1190....po úhrade (po 5.1.2007) mal vystaviť fa len na prijatý preddavok za energie =1000 + 190 = 1190...vtedy by som si ja uplatnila dph.
Uvažujem správne alebo nie ?

Týmto spôsobom to zbytočne komplikuješ, preddavok na energiu nie je záloha v pravom slova zmysle, ale dodanie tovaru.

2/ Potom mi vystavil fa 20.1.2007 na skutočne spotrebované energie za 12/2006. To je v poriadku, pretože mal odpočítať základ dane z preddavkov a daň z preddavkov (záloh) na energie.
Napr. spotreba 2000, daň 380
mínus záloha -1000 daň -190
k úhrade 1190,-


3/ V januári si zmyslel, že nebude mesačne fakturovať nájom a preddavky na energie, ale vystavil splátkový kalendár , kde je rozpísané nájomné zvlášť bez dph + dph, spolu 12380,- a v poznámke je dopísané, že k platbe treba zaplatiť aj preddavky na energie v sume 1190, čiže celková platba je 13.570,-. Po úhrade pošle daňový doklad s rozpisom dph.
Tie energie sa platia preddavkovo a potom neskôr bude vystavovať fa za skutočne odobraté množstvo. aj toto sa mi zdá prekomplikované

Mám v tom neskutočný chaos a potrebujem to na zajtra,aby som to s prenajímateľom vedela dotiahnuť do konca a správne to zaúčtovala.

Poprosím skúsenejších o doriešenie situácie...


V príspevku
jess
25.02.07,20:20
Má niekto iný názor ?
A aké by bolo účtovanie na mojej strane ? A ako sa účtuje preplatok za spotrebovanú energiu ?

Ďakujem.
jess
26.02.07,07:27
posúvam....
MartuskaN
26.02.07,08:02
Má niekto iný názor ?
A aké by bolo účtovanie na mojej strane ? A ako sa účtuje preplatok za spotrebovanú energiu ?

Ďakujem.
Úhrady by som účtovala na 314/221 a po prijatí platby 518,502,343/321 + 321/314. A po vyúčtovaní skutočných nákladov na energiu ak by bol preplatok tak 315/502,343 /ale dá sa aj -502,-343/-321/. Nedoplatok 502,343/321.
ALBO
26.02.07,08:14
Má niekto iný názor ?
A aké by bolo účtovanie na mojej strane ? A ako sa účtuje preplatok za spotrebovanú energiu ?

Ďakujem.

Ani nie.
Dôležité je čo máte dohodnuté v zmluve. Ak máte dohodnuté, že bude fakturovať mesačne zálohy za E +nájomné. Tak tie zálohy sa tiež považujú za opakované plnenie a je potrebné z nich odvádzať Dph, podľa toho ktorého obdobia sa týkajú. Takže dobre urobil, keď vystavil v dec. doklad na náj + E a obe s DPH za december.
Ke´d máte ďalej dohodnuté , že nasledujúci mesiac urobí vyúčtovanie, tak potom v januári urobí DP alebo TP k energii (väčšinou sa vyučtovanie robí za celý rok).

Ak sa rozhodnete riešiť to splátkovým kalendárom, tak má tam byť zas E aj Nájomné cena bez DPH aj DPH z oboch. Ak bude mesačne vyúčtovavať tak bude robiť Fa mesačne podľa § 25(vyúčtovacie).
jess
26.02.07,14:52
Ďakujem všetkým :)

...ešte jedna otázočka : Ak zaplatím jedno nájomné a energie na "posledné nájomné" roku XXXX, keď niekedy v budúcnosti skončí zmluva, na ktorý účet to mám dať ?