KvetkaK
25.02.07,16:16
Ahojte poraďáci,
prečítala som tu toho dosť o zálohových faktúrach ale aj tak sa z toho neviem nejako vysomáriť.
Počas roka nám jedna nemecká firma platila preddavky a teraz na konci roka sme im urobili konečnú faktúru. Čiže tie preddavky počas roka mám mať v príjmoch neovplyvňujúcich ZD a teraz to dám do príjmu OZD?
A ešte k tomu to mám v EUR, musím tu nejako riešiť kurzový rozdiel? Keďže tie preddavky sú NOZD, som z toho nejaká pomýlená. Neviem ako to mám naúčtovať v ALFE, tak aby to bolo OK.
Ďakujem za pomoc.
KvetkaK
25.02.07,16:11
posúvam......
KvetkaK
26.02.07,08:28
Halooo.... nikto mi to nevie poradiť. Som zúfalá. Čím viac nad tým rozmýšlam som na tom horšie. Neviem čo je správne, lebo keď preddavky platené počas roka sú úplne v iných kurzoch ako je výsledná faktúra. Preto sa chcem uistiť či až tá konečná faktúra má byť v príjmoch ovplyv.ZD.
Zoltán Kovács
26.02.07,08:39
Ahojte poraďáci,
prečítala som tu toho dosť o zálohových faktúrach ale aj tak sa z toho neviem nejako vysomáriť.
Počas roka nám jedna nemecká firma platila preddavky a teraz na konci roka sme im urobili konečnú faktúru. Čiže tie preddavky počas roka mám mať v príjmoch neovplyvňujúcich ZD a teraz to dám do príjmu OZD?
A ešte k tomu to mám v EUR, musím tu nejako riešiť kurzový rozdiel? Keďže tie preddavky sú NOZD, som z toho nejaká pomýlená. Neviem ako to mám naúčtovať v ALFE, tak aby to bolo OK.
Ďakujem za pomoc.

Po prijatí zálohy, na základe zálohovej faktury, sa mali vyhotovovať "ostré" faktury, nakoľko nastalo plnenie dňom úhrady. Tie zálohy boli na opakované dodávky, alebo niečo iné?
KvetkaK
26.02.07,09:02
Sú to preddavky na práce, ktoré stále nie sú dokončené. Ale ku koncu roka sme vyúčtovali preddavky za rok 2006. Takže na zálohu mám urobiť faktúru a tá ide potom priamo do príjmov?
Nám to isté faktúruje aj nemecká firma (my to vlastne len sprostredkujeme) a oni mi dávajú len preddavkové faktúry. Čo s tým?
renča1
26.02.07,09:18
A ako máte v zmluve dojednanú fakturáciu? Čiastkovo alebo až pri konečnom dodaní prác.?
KvetkaK
26.02.07,09:44
To je trošku problém, toto všetko robí za nás tá nemecká firma. A mám len takú zmluvu(po nemecky),ak sa to dá nazvať zmluvou, kde to nieje ani uvedené. U nich nič iné ako ten papier čo mi dali nieje vôbec potrebné.
Ale dohoda je až pri konečnom dodaní prác, čo bude až tento rok.
renča1
26.02.07,09:51
To je trošku problém, toto všetko robí za nás tá nemecká firma. A mám len takú zmluvu(po nemecky),ak sa to dá nazvať zmluvou, kde to nieje ani uvedené. U nich nič iné ako ten papier čo mi dali nieje vôbec potrebné.
Ale dohoda je až pri konečnom dodaní prác, čo bude až tento rok.

Prečo chcete teda vystaviť už fa? keď práce neboli dodané a dohoda je taká, že koneč.fa sa vystaví až pri konečnom dodaní prác , teda až v r.2007.
renča1
26.02.07,09:55
Sú to preddavky na práce, ktoré stále nie sú dokončené. Ale ku koncu roka sme vyúčtovali preddavky za rok 2006. Takže na zálohu mám urobiť faktúru a tá ide potom priamo do príjmov?
Nám to isté faktúruje aj nemecká firma (my to vlastne len sprostredkujeme) a oni mi dávajú len preddavkové faktúry. Čo s tým?

Mám dojem, že sa tu riešia 2 veci. Moc tomu dobre nerozumiem. Bolo by treba uviesť presne, komu , čo , kedy, aké sú podmienky ským ,pre koho, od koho a aj spomínané sprostredkovanie.
KvetkaK
26.02.07,10:06
Máš pravdu, že tu riešim asi viac vecí naraz. Som už sama z toho dopletená a neviem ako to správne riešiť aby sme nemali problémy pri nejakej kontróle :(.