kalka
25.02.07,17:08
Predseda občianskeho združenia vykonal pracovnú cestu pre OZ (na svojom súkromnom automobile) a združenie mu chce preplatiť cestovné náhrady. OZ nezamestnáva žiadneho zamestnanca a ani predseda nie je zamestnancom. Je potrebné uzavrieť s predsedom pracovnú zmluvu, aby mu mohlo združenie vyplatiť cestovné náhrady, resp. je možné vyplatiť cestovné náhrady bez toho, aby bol predseda vedený ako zamestnanec OZ? Napr. na základe príkaznej zmluvy?
victoria
26.02.07,11:53
Na základe nariadenej pracovnej cesty, tzn. na cestovnom príkaze bude podpísaný iný štatutárny zástupca ktorý predmetnú cestu schválil je možné preplatiť predsedovi použitie súkromného vozidla na firemné účely bez toho aby bol s ním uzatvorený pracovný pomer. K vyúčtovaniu cestovného príkazu by mala byť doložená správa z pracovnej cesty, kde je presne špecifikované za akým účelom sa konala a kto predmetnú cestu nariadil a schválil. Fotokópia technického preukazu a náhrady podľa technického preukazu a zákona.
kalka
27.02.07,05:47
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať v súvislosti s tým, či mu tam môže byť preplatené aj stravné?
Adria.ma
27.02.07,07:05
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať v súvislosti s tým, či mu tam môže byť preplatené aj stravné?
Ak je pracovná cesta podpísaná štatutárnym zástupcom, resp. v niektorých prípadoch svchválená správnou radou, nevidím žiaden dôvod na to, aby si sa nemala riadiť zákonnými predpismi v oblasti cestovných náhrad. Samozrejme platí, že vyslanému zamestnancovi..., resp. preštuduj si § 1 zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Tam sa píše, že v zmysle tohto zákona sa postupuje aj pri osobách zvolených do orgánov právnickej osoby... Takže, áno, predsedovi patrí stravné. My takto postupujeme, žiadna kontrola nám to nevyhodila.
Ak ide o zahraničnú pracovnú cestu, nezabudni na vreckové min vo výške 5% max. vo výške 40% stravného.
Verím, že Ti to pomôže. A verím, že Ťa nijako nemýlim. To by som nerada.
kalka
28.02.07,03:31
Ďakujem pomohli ste mi.