Enyma
25.02.07,18:53
Dobrý večer,

som zamestnankyňa - mám príjem z pracovného pomeru - preddavkovo zdaňovaný nad 100 000,-Sk a okrem toho som predala pozemok pod cestu, za ktorú mi vyplatili 4232,-Sk v 11/06 - je potrebné príjem za predaj pozemku v tejto sume zdaniť a podať daňové priznanie typu B, alebo
nie a bude sa to považovať za príležitostný príjem do 23 650,-Sk a mám podať daňové priznanie typu A.

Ďakujem za odpoveď.

Enyma
Jozef Mihál
26.02.07,06:37
Podľa § 9 ods.1 písm. c) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov z je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa § 9 ods.1 písmena a) alebo c) (= predaj bytu, domu alebo predaj zdedenej nehnuteľnosti), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia.

To by malo byť i Vašim prípadom.

Ide o príjem oslobodený od dane a z titulu jeho existencie nie ste povinná podávať daňové priznanie.

Na Vašu žiadosť Vám zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie dane, prípadne podáte sama daňové priznanie typ "A".

ZoDP_§9
chudaska
26.12.07,16:33
Takže príjem z predaja nehnutelnosti, ktoru zdedil danovnik po rodicoch a má ju vo vlastníctve viac ako 5 rokov, tento príjem je oslobodený, na výške sumy nezáleží. Dobre tomu rozumiem, nie je povinný podávať daň. priznanie?
Jozef Mihál
28.12.07,10:09
Ak má daňovník príjem oslobodený od dane, nie je povinný z titulu existencie takéhoto príjmu podávať daňové priznanie. Bez ohľadu na výšku takéhoto príjmu. To platí i v uvedenom prípade.
splendida21
19.01.18,08:27
Dobrý deň, ja sa k tejto "starej téme" chcem opýtať, ako sa posudzuje nehnuteľnosť zdedená dedičom -

dedič v priamom rade ak predá po 5 rokoch po dedení je oslobodený od dane?

alebo dedič v priamom rade ak predá nehnuteľnosť hneď po dedení je oslobodený od dane pretože napríklad rodič po ktorom dedil vlastnil nehnuteľnosť 5 rokov?

Ospravedlňujem sa , ale neviem ako to je vzhľadom na rôzne výklady čo som našla cez Google:)). Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
19.01.18,14:58
§ 9 ods.1 písm. b)
Od dane je oslobodený príjem
b)
z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,