enter
16.01.05,20:42
Hovorí sa v zákone o cestovných náhradách, že SZČO pri zahraničnej pracovnej ceste má mať preddavok v inej ako slovenskej mene podobne ako zamestnanec?

SZČO bol na zahraničnej prac ceste, valuty bral zo svojho súkromného účtu,
ako to mám zaúčtovať v JÚ.?

Musí mať valutovú pokladňu, memôžem to rovno prepočítať na SKK a z pokladne vypatiť cestovné v SKK.
accad
16.01.05,21:29
Tak to je môj večný problém pri ZPC uskutočnených nielen SZČO, ale aj spoločníkmi sro. Vyučtovať ZPC, ale chcieť preplatiť v Sk s odôvodnením, že on to vraj nepotrebuje vo valutách. Podľa mňa tu vzniká podozrenie z fiktívnych ZPC, veľakrát nepodložených žiadnym výsledkom, ktorý prinesie zdaniteľný príjem.

Takže, ak je táto ZPC hodnoverne podložená napr. faktúrou o dovezenom tovare, faktúrou o poskytnutej službe v zahraničí, zmluvou so zahraničným obchodným partnerom, blokmi o nákupe PHM v zahraničí, dokladom o ubytovaní a pod. a priložíš k tomu jeho písomné prehlásenie, že súhlasí s preplatením nároku z vyučtovania ZPC v inej mene napr. Sk prepočtom kurzu NBS v deň vyučtovania, tak by to mohlo byť obhájiteľné. Určite by pomohlo aj to ak by doložil doklad o výbere valút zo svojo súkromného účtu, prípadne doklad o nákupe valút.

Potom by to bolo možné vyplatiť z Sk-pokladne.
Bubika
17.01.05,13:34
tiež to riešime prehlásením, resp. žiadosťou o vyplatenie v inej mene
enter
17.01.05,19:08
Vďaka za cenné rady
Anonymka
03.03.05,07:30
tiež to riešime prehlásením, resp. žiadosťou o vyplatenie v inej mene
Bubika a nevieš mi sem uviesť, čo také píšete v tej žiadosti alebo prehlásení???