kucu
26.02.07,07:03
Ahojte. Som živnostník, a moja manželka mi robí účtovníctvo. Dohodol som sa s ňou, že podpíšeme zmluvu o vykonaní práce, a ja ju na jej základe vyplatím. Je tento spôsob korektný a ôžem si tie výdavky na ňu potom uplatniť v DP? A ak áno, tak aj v prípade, že si budem uplatňovať paušálne výdavky?

Ďakujem
katkaj
26.02.07,06:06
Ahojte. Som živnostník, a moja manželka mi robí účtovníctvo. Dohodol som sa s ňou, že podpíšeme zmluvu o vykonaní práce, a ja ju na jej základe vyplatím. Je tento spôsob korektný a ôžem si tie výdavky na ňu potom uplatniť v DP? A ak áno, tak aj v prípade, že si budem uplatňovať paušálne výdavky?

Ďakujem

Ak si uplatňuješ paušálne výdavky tak v tých máš už okrem zaplateného poistného zahrnuté všetko. Takže buď si uplatníš paušál 40% + poistné alebo budeš účtovať skutočné výdavky kde zahrnieš aj odmenu účtovníčke ;)
vikinka
26.02.07,06:07
Možeš mať dohodu o vykonanéí práce,ale zároveň si ju mal prihlásiť na soc.poisť a zaregistrovať sa na DÚ ako platca dane zo závisl.činn.Z dohody odvedieš úraz.a garančné poistenie a daň.Ak si uplatníš paušál.výdavky tak spracovanie účtov.máš vlastne zahrnuté v paušál.výdavkoch.
kucu
26.02.07,06:50
Možeš mať dohodu o vykonanéí práce,ale zároveň si ju mal prihlásiť na soc.poisť a zaregistrovať sa na DÚ ako platca dane zo závisl.činn.Z dohody odvedieš úraz.a garančné poistenie a daň.Ak si uplatníš paušál.výdavky tak spracovanie účtov.máš vlastne zahrnuté v paušál.výdavkoch.

Ale takto sa postupuje ak by pre mňa pracovala, nie? Ale ja s ňou len uzavriem dohodu o vykonaní práce, mne môže byť jedno či niekde robí a či nie, a či si platí poistné alebo nie, alebo sa mýlim?
Johanka
26.02.07,07:08
Vikinka sa Ti snažila naznačiť, že uzatvorením dohody o vykonaní práce sa stávaš zamestnávateľom a vyplývajú Ti z toho nejaké povinnosti.

Samozrejme ju zamestnať môžeš, aj keď si budeš uplatňovať výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky). Ale o výdavky na odmenu za vykonanú prácu na základe tejto DoVP nemôžeš navyšovať vypočítané paušálne výdavky ....