Lekon
26.02.07,08:52
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či zamestnávateľ kráti odvody o prvých 10 dní nemocenského vyplatených zamestnancovi. V piatok na SP mi pani povedala, že áno, máme si to odrátať z odvodu za január, včera som posielala elektronicky výkaz a tam ma nikde nepustilo to odrátať a dnes mi povedala na výkazoch, že vedia o tom na nemocenskom oddelení a na tom oddelení, že o tom mi povedia na výkazoch....teda nedozvedela som sa nič. Asi sa môžem spoliehať len na zákon, ale rýchlejšie je to na Porade :o) Ďakujem.
veronikasad
26.02.07,08:25
Náhrada príjmu pri dočasnej PN - dúfam, že to máš na mysli - nevstupuje do vymeriavacieho základu pre platenie odvodov do SP

----------
Veronika
Lekon
26.02.07,08:31
Áno, to viem, že nevstupuje. Ale PN, ktorú zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi k čistej mzde si nekompenzuje nijakým spôsobom u sociálnej poisťovne?
katkaj
26.02.07,08:33
Áno, to viem, že nevstupuje. Ale PN, ktorú zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi k čistej mzde si nekompenzuje nijakým spôsobom u sociálnej poisťovne?

Náhrada príjmu za prvých desať dní ide na "náklady" firmy.
Lekon
26.02.07,08:45
A čo v prípade, ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, je však v ochrannej lehote, aj v takom prípade si to firma nemôže odpočítať?
Anna1974
26.02.07,08:48
Ak bývalý zamestnanec si uplatní PN v 42 dňovej ochrannej lehote, vtedy vyplníš potvrdenie o príjme a pošleš všetko aj s PN do sociálnej poisťovne! Zamestnávateľ vtedy dávky neplatí. A prvých 10.dní ktoré platí zamestnávateľ sa nekompenzuje, je to náklad firmy.
veronikasad
26.02.07,09:30
A čo v prípade, ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, je však v ochrannej lehote, aj v takom prípade si to firma nemôže odpočítať?

V ochrannej dobe nema pracovnik narok na nahradu prijmu od zamestnavatela, ale nem.davky mu od 1. dna vyplati socialna poistovna

--------
Veronika
Monika Kováčová
26.02.07,15:29
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či zamestnávateľ kráti odvody o prvých 10 dní nemocenského vyplatených zamestnancovi. V piatok na SP mi pani povedala, že áno, máme si to odrátať z odvodu za január, včera som posielala elektronicky výkaz a tam ma nikde nepustilo to odrátať a dnes mi povedala na výkazoch, že vedia o tom na nemocenskom oddelení a na tom oddelení, že o tom mi povedia na výkazoch....teda nedozvedela som sa nič. Asi sa môžem spoliehať len na zákon, ale rýchlejšie je to na Porade :o) Ďakujem.

Pripomína mi to konanie na našej pobočke v TO....
Aby si tomu rozumel, je to tak, ako píšu kolegyne a kolegovia vyššie, keďže z prvých 10 dní PN (inak dočasná PN) neplatíš odvody, nemáš za toto obdobie žiadny vymeriavací základ a teda ani percentá.

Suma, ktorú vyplatíš zamestnancovi v pracovnom pomere je náklad spoločnosti - celý.
ajobs
26.02.07,16:32
Iba zosumarizujem, ak skončil pracovný pomer, a potom ide na PN (ako už bolo napísané v ochrannej lehote 42 dní), platí celú nemocenskú od 1.dňa SP. Ak ide na PN, a počas nej ukončí PP, platí mu zamestnávateľ maximálne 10 dní, ak je to menej, potom iba dni počas trvania PP.