amadeo
26.02.07,09:23
Máme problém. Sme firma v SR avšak máme zamestnanca, ktorého miesto výkonu práce je CZ ( býva v CZ a sedí u našej sestersklej spoločnosti ). Keďže sa nejedná o zahraničnú pracovnú cestu , má nárok na náhradu cestovné na cestu do a z miesta výkonu.
Problémom zostáva stravné , ktoré mu má zamestnávateľ poskytovať zo zákona. Má dostávať štandardných sloveských 89 Sk na deň, alebo hodnotu stravného na deň podľa zákona o cestovných náhradách pre CZ 600 CZK ( buď alikvótnu alebo plnú hodnotu ).

Prosím pomôžte, ja som z rozumom v koncoch.

Ďakujem.
sten
21.06.07,13:56
Je to veľmi zaujímavá téma.Mňa by zaujímal práve presný opak.Slovenský občan zamestnaný u českej firmy s miestom výkonu v SR.Naozaj nám nik nedokáže poradiť?Od uverejnenia už ubehol nejaký čas.Napíš prosím ťa amadeo ako ste to vyriešili vo vašom prípade.
Chobot
21.06.07,14:12
Máme problém. Sme firma v SR avšak máme zamestnanca, ktorého miesto výkonu práce je CZ ( býva v CZ a sedí u našej sestersklej spoločnosti ). Keďže sa nejedná o zahraničnú pracovnú cestu , má nárok na náhradu cestovné na cestu do a z miesta výkonu.
Problémom zostáva stravné , ktoré mu má zamestnávateľ poskytovať zo zákona. Má dostávať štandardných sloveských 89 Sk na deň, alebo hodnotu stravného na deň podľa zákona o cestovných náhradách pre CZ 600 CZK ( buď alikvótnu alebo plnú hodnotu ).

Prosím pomôžte, ja som z rozumom v koncoch.

Ďakujem.

Na takéto prípady sa tiež vzťahuje zákon o cest. náhradách, konkrétne časť 4 - NÁHRADY PRI VÝKONE PRÁCE V ZAHRANIČÍ. Je tam presne popísané, na aké náhrady má zamestnanec nárok, ak je vyslaný do zahraničia, kde má výkon práce (a neide o pracovnú cestu).
sten
23.06.07,14:18
Ďakujem Chobot za odozvu.Ale asi sme si nerozumeli.Podrobnejšie:Česká obchodná firma so sídlom v ČR zobrala do zamestnania slovenského občana s trvalým pobytom na území SR pre oblasť SR,teda s výkonom práce v SR.Teda sa nejedná o výkon práce v zahraničí/z pohľadu pracovníka/.

Ďakujem
Chobot
25.06.07,07:46
Ďakujem Chobot za odozvu.Ale asi sme si nerozumeli.Podrobnejšie:Česká obchodná firma so sídlom v ČR zobrala do zamestnania slovenského občana s trvalým pobytom na území SR pre oblasť SR,teda s výkonom práce v SR.Teda sa nejedná o výkon práce v zahraničí/z pohľadu pracovníka/.

Ďakujem

Ja som odpovedal amadeovi. V tvojom prípade je to jednoduché. Je jedno, kde sídli zamestnávateľ, čo aká to je firma. Dôležité je, podľa ktorých zákonov je pracovná zmluva - v tomto prípade to bude podľa slovenskej legislatívy a tiež, kde je miesto výkonu práce. Ak to je v konkrétnom meste v SR, tak si rovnako slovenským zamestnancom ako keby si bol zamestnaný v nejakej slovenskej firme. Cestovné náhrady sa ti hradia podľa slovenského zákona o cest. náhradách, teda máš nárok na náhrady, pokiaľ vykonávaš služ. cestu mimo miesta určeného pracoviska. Na SK v SKK a zahraničie podľa vyhlášky pre príslušnú krajinu.
sten
25.06.07,12:24
Moc si mi pomohol ĎAKUJEM
helas
04.07.07,14:55
Dobrý deň,
možno mi niekto odpovie. Slovenská firma vysiela svojich zamestnancov do zahraničia /Nemecka/Chcem sa opýtať, čo všetko potrebuje a kde všade ich treba nahlásiť. Na Slovensku budú registrovaní v SP aj ZP, tam sa bude aj za nich odvádzať , treba ich poistiť aj v Nemecku?
Ďakujem
Chobot
06.07.07,08:16
Dobrý deň,
možno mi niekto odpovie. Slovenská firma vysiela svojich zamestnancov do zahraničia /Nemecka/Chcem sa opýtať, čo všetko potrebuje a kde všade ich treba nahlásiť. Na Slovensku budú registrovaní v SP aj ZP, tam sa bude aj za nich odvádzať , treba ich poistiť aj v Nemecku?
Ďakujem

Vysiela ich ako čo? Na služobnú cestu alebo na trvalý výkon práce (teda že budú mať v pracovnej zmluve uvedené miesto pracoviska v Nemecku)?
helas
06.07.07,11:40
Pravdepodobne budú mať v pracovnej zmluve uvedené, že pracujú v Nemecku.
Totiž ešte to len chcú rozbehnúť a nevedie čo a ako. A neviem ani ja.