kubranka
26.02.07,09:01
Chcela by som Vás poprosiť o radu: Firma predávajúca tovar konečným spotrebiteľom uzavrela zmluvu o poskytnutí provízie so splátkovou spoločnosťou. Na základe tejto zmluvy budú firme vyplácané provízie za uzavretie úverových zmlúv (na tovar) - ale len niektorých typov zmlúv. Podľa zmluvy sú tieto provízie oslobodené od DPH v zmysle § 39 ods. 1 písm. a) Zákona o DPH. Mohli by ste mi poradiť, či firme vzniká povinnosť počitať koeficient (doteraz mala príjmy len z predaja tovaru) a ktorých výdavkov sa bude týkať pomerné odpočítanie dane?
accad
26.02.07,09:41
V § 50 odsek 2 písm.c) sa píše, že pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne.
Z obsahu otázky vyplýva, že v tomto prípade bude dochádzať k opakovanému poskytovaniu finančných služieb podľa § 39 a výnosy (príjmy) z týchto provízii budú ovplyvňovať výpočet koeficientu.
Je možné polemizovať o pojme príležitostne, ale podľa môjho názoru ak ide o poskytovanie služieb na základe Zmluvy o poskytnutí provízie so splátkovou spoločnosťou, tak nepôjde o príležitostný príjem.
kubranka
28.02.07,17:28
Ďakujem za odpoveď, aj keď ste ma moc nepotešili.
Forest LK
27.09.11,08:02
Dobry den, prosim o radu.
SZCO platca DPH ma hlavnu podnikatelsku cinnost - realitny makler (sprostredkovanie kupy a predaja nehnutelnosti). Realitnej spolocnosti fakturuje za sprostredkovanie sumu + DPH a refakturuje kolky a postovne bez DPH. Pri tejto hlavnej cinnosti jej vznikaju vydavky najme: PHM, telefon, kolky, postovne a notar z ktorych, ak su uvadzane s DPH, si DPH plne odpocitava.
Zacala popri hlavnej cinnosti pri dohodnuti kupy nehnutelnosti sprostredkovavat uver na tuto nehnutelnost, za co jej banka vyplaca na zaklade provizneho listu proviziu bez DPH. Ziadne dodatocne vydavky jej z tejto cinnosti nevznikaju.
Moja otazka znie: je povinna kratit odpocet DPH koeficientom vo vydavkoch, ktore jej vznikaju z realitnej cinnosti? Musi kratit DPH zo vsetkych vydavkov, ci len z takych ktore by sa priamo spajali so sprostredkovanim uveru?

Sprostredkovavat uver zacala uz v roku 2010, ale predchadzajuca uctovnicka tento prijem neuvadzala v DP DPH ako oslobodeny a ani nekratila odpocet DPH koeficientom. Ako to vyriesit a opravit?
Dakujem