aduliak
26.02.07,09:40
Ahojte vsetci,
potrebovala by som poradit....mame zatial hrubu stavbu a momentalne mame problem s tym, aky typ kotla a znacku si mame vybrat, ak by niekto vedel poradit, bola by som vdacna...mame jednoposchodovy dom, cca 180 m2 plochy.Nevedel by mi niekto poradit, kde by som nasla odporucane radiatory podla metrov stvorcovych/kubickych miestnosti?a posledna otazka, co by ste odporucali na zateplenie podkrovia?
Dakujem...
5-ko
26.02.07,09:40
Ahojte vsetci,
potrebovala by som poradit....mame zatial hrubu stavbu a momentalne mame problem s tym, aky typ kotla a znacku si mame vybrat, ak by niekto vedel poradit, bola by som vdacna...mame jednoposchodovy dom, cca 180 m2 plochy.Nevedel by mi niekto poradit, kde by som nasla odporucane radiatory podla metrov stvorcovych/kubickych miestnosti?a posledna otazka, co by ste odporucali na zateplenie podkrovia?
Dakujem...

No typ kotla a znacku snad riesila profesia UK v projektovej dokumentaci :eek:
Typ kotla respektyve jeho vykon zavisi od plochy...od obalovych konstrukcii /steny, okna, dvere/.
Typ radiatorov zavisi podobne ako typ kotla...tu prichadzaju ale do uvahy aj mozne tvary /klasicky radiator, konvektor, popripade sa da uvazovat aj nad podlahovym vykurovanim/

Najlepsie zatepleni obytneho podkrova je nad krokvami /drahsie riesenie/, nasleduje zateplenie medzi a nad krokvami /mineralna vlna/.
Pokial ide o neobytne podkrovie tak je najlepsie zateplit plochu stropnu dosku, vznikne takzvana dvojita odvetrana sikma strecha.
misomiso
26.02.07,14:57
Zratanie vykonu radiatorov treba nechat na odbornikov, to mal riesit us projekt RD. Existuju projektanti specialne na kurenie, maju soft, kde sa vkladaju uplne vsetky udaje, teda aj orientacia na svetove strany, expozicia vetra, potom vsetky pouzite materialy, napr. u okien osobitne koef. ramov a koef. skiel a pod. Oplati sa to, za takyto projekt das mozno 2 - 3 tis Sk. Z toho potom vypadne udaj o celkovych sratach pri min. teplote (U vas myslim -16 stup. C) a tym sa urci aj vykon kotla.

Co sa tyka vyrobcu kotla, myslim, ze je vseobecne zname, ake su "renomovane" znacky, je to potom uz iba otazka penazi. Ak chces investovat do kvality a do buducich uspor, tak jednoznacne odporucam kondenzacny kotol.
Charon
02.03.07,17:23
Dobrý večer,
je potrebné určiť lokalitu, kde sa vlastne vaša stavba nachádza ... podľa toho sa dá určiť tepelná strata domu a následne návrh kotla.
Keďže jestvuje niekoľko sofistikovaných metód na odhad potrebného výkonu, tak na základe toho, čo píšete predpokladám nasledovné (ak sa mýlim, opravte ma, pre zaujímavosť):

Predpoklad - dobre zateplený rodinný dom, lokalita stredná poloha (nadmorská výška - z dôvodu určenia najnižšej vonkajšej polohy)

Tepelná strata 16 kW, čomu odpovedá ročná spotreba zemného plynu (bez prípravy teplej úžitkovej vody!!!) 4750 m3

Pokiaľ nebudete izolácii venovať dostatočnú pozornosť, tak tepelná strata vzrastie na 19 kW, 5530 m3 zemného plynu za rok.

Keďže výkon je dostatočný aj prípravu teplej vody - a kúpite si kombinovaný kotol, tak vzrastie iba spotreba plynu.

Pozor: V žiadnom prípade sa nenechajte nahovoriť na kondenzačný kotol, ak budete mať radiátory. Reči typu 107 perc. sú na :)

Kotol - Junkers, Vailant. Sú trocha drahšie, ale sú to špičkové kotle s ktorými nebudete mať problém.

Pozor na kommín a turbo kotol.
Charon
02.03.07,17:26
, tak jednoznacne odporucam kondenzacny kotol.

V žiadnom prípade kondenzačný kotol. Ten môžte inštalovať iba za určitých podmienok a tie, podľa popisu nenastali. Neodporúčam ... jedná sa o využitie kondenzácie vlhkosti v palive a s tým je spojená jedna podmienka, ktorú nespĺňate.

(Alebo ho kúpte a potom sa nečudujte, že nevykúrite dom)
misomiso
02.03.07,20:28
A preco? Ved kazdy kondenzacny kotol vie pracovat aj v nekondenzacnom rezime, ak treba. Ak je navrhnuta sustav s nizsimi teplotami vyk, media (inymi slovami - ak je dostatocna plocha radiatorov aby sa dom dal vykurit nizsou teplotou vody) tak kondenzacny kotol plni svoj ucel. Maximalne sa moze stat, ze pri velkych mrazoch par tyzdnov ide v beznom rezime ako obycajny kotol s nizsou ucinnostou.
Charon
03.03.07,06:49
A preco? Ved kazdy kondenzacny kotol vie pracovat aj v nekondenzacnom rezime, ak treba. Ak je navrhnuta sustav s nizsimi teplotami vyk, media (inymi slovami - ak je dostatocna plocha radiatorov aby sa dom dal vykurit nizsou teplotou vody) tak kondenzacny kotol plni svoj ucel. Maximalne sa moze stat, ze pri velkych mrazoch par tyzdnov ide v beznom rezime ako obycajny kotol s nizsou ucinnostou.

Takže k teórii.
Kondenzácia vodných pár v palive, v tom to prípade plyne dochádza pri teplotách okolo 60 st. C a nižšie. Klasické kotle, ktoré nevyužívajú kondenzáciu (hornú a dolnú výhrevnosť paliva) pracujú pri rozdiele teplôt - výstup/spiatočka z kotla 90/70 st.C čo je optimum. Na tento rozdiel teplôt sa počítajú aj radiátory - presnejšie povedané - ich plocha.
Za predpokladu, že chceme použiť kondenzačný kotol - je potrebné používať veľkoplošné výhrevné telesá - teda podlahové kúrenie, kde max povrchová teplota je niečo okolo 29st.C (tuším 29,7st.C). Teplota na výstupe/spiatočka z kondenzačného kotla býva niečo okolo 55 / 40 st. C. Teda je jednoduché si spočítať, o akú veľkú plochu je potrebné zväčšiť bežné radiátory - aby mali rovnaký výkon - resp. aby kryli požadovanú tepelnú stratu v miestnostiach. Teda v žiadnom prípade neodporúčam používať z technického hľadiska kondenzačný kotol s klasickými radiátormi.

A keďže sme vo fóre, ktoré sa venuje ekonomike - tak je absolútne nehospodárne investovať do kondenzačného kotla - ktorého cena je oveľa vyššia ako u klasických kotlov a potom ho používať ako klasický kotol. Nehospodárna prevádzka, privysoké investičné náklady, ktoré zahŕňajú v sebe veľké, obrovské opachy /radiátory s veľkou plochou/. Nevidím v tom logiku.
misomiso
03.03.07,08:59
Aj ja pridam trocha teorie. Vsetky udaje, ktore uvadzas su spravne. Iba si zabudol napisat nasledovne:

- Ta teplota, na ktoru je zratana vykurovacia sustava (90/70) je teplota, ktoru kotol dosahuje pri najnizsej predpokladanej vonkajsej teplote. (napriklad pre Poprad je teraz stanovena teplota minus 16 st.) Takato teplota sa vyskytuje iba par dni v roku a vzhladom na globalne oteplovane sa bude vyskytovat coraz menej) Dokazom toho je aj fakt, ze tato norma pre vypocty bola nedavno upravena na tuto hodnotu - predosla norma uvadzala nizsiu minimalnu vonkajsiu teplotu.

- Teda - vonkajsia teplota sa vyskytuje iba par dni v roku a navyse casto nie celodenne ale iba v noci. Prevaznu cast roka sustava pracuje s ovela niasimi teplotami. (pre ilustraciu - skuste si chytit radiator u Vas doma a hned zistite, s akou teplotou pracuje Vasa sustava napr. dnes, 3. marca. Na radiatore, ktory ma 90 stupnov neudrzite ruku ani moment. Ak ma Vas radiator 60 stupnov, neudrzite na nom ruku trvalo.)

- Normy pre tepelny odpor vonkajsieho plasta budovy sa neustale sprisnuju. Dnes sa uz zacina stavat pravidlom, zateplany dom (nie len novostavby, ale aj rekonstrukcie) Tym padom znacne klesaju celkove tepelne straty (ludovo povedane narocnost domu na vykon kotla a na teplotu vykurovacej plochy)

- Zatial co v domoch ktore boli stavane napr. z plnej tehly pri "beznych" rozmeroch radiatorov naozaj teplota v systeme v zime musela stupat az k 90 stupnov, dnesne domy s rovnakou plochou radiatorov si vystacia spravidla s teplotou do 60 stupnov.

- Pocet dni, pocas ktorych kotol pracuje mimo kondenzacny rezim je v domoch so spravne navrhnutou sustavou minimalny (pod pojmom "spravne navrhnuta sustava" myslim to, ze projektant vedel o zamere investora pouzit kondenzacny kotol).

- Kondenzacny kotol pracuje v kondenzacnom rezime aj pri ohrievani TUV, co je dalsia velka uspora. Malokto si uvedomuje, ze priprava TUV predstavuje v mnohych rodinach znacnu cast nakladov na plyn.

- Kondenzacne kotly sa robia iba v prevedeni "turbo" - teda maju riadene nasavanie vzduchu priamo z vonkajsieho priestoru. Niektore kasicke kotly to nemaju a tam vznikaju dalsie straty vplyvom ochladzovania priestorov kotolne vzduchom nasavanym zvonka.
Charon
03.03.07,11:56
Už iba na záver...

Mám k dispozícii priemerné teploty pre každé mesto, resp. väčšiu dedinu za posledných 16-17 rokov. Je zaujímavé (príspevok vyššie to potvrdzuje), že skutočne najnižšie teploty, na ktoré sa dimenzujú domy nastávajú veľmi sporadicky - teploty pod ( - 5st. C) je iba niekoľko málo za rok. Nemám tú databázu teraz pri sebe ale je to v priemere max. sedem dní v roku. Teda ak sa navrhne kotol na vyššiu teplotu ako je v norme, nie je veľké riziko, žeby v dome bolo chladno z dôvodu nevykúrenia...

Ako sa vyššie spomenulo ... správne navrhnúť vykurovaciu sústavu ... je relatívne zložitý problém ... aj keď sa časom zautomatizuje... teda... spoľahnite sa na niekoho, kto projekty tohto typu robí a nespravíte chybu...
aduliak
05.03.07,07:31
dakujem Vam vsetkym....projektant nam navrhol kondenzacny kotol, ale pocula som presne ten nazor,ze s radiatormi sa neodporuca, tak som sa chcela uistit....:)
misomiso
05.03.07,13:10
Pytam sa len tak pre zaujimavost: v com si sa chcela uistit? V tom, co jedna pani povedala, alebo v tom, co zratal projektant?
aduliak
06.03.07,07:24
Potrebovala som sa uistit v tom, ci to,co navrhol projektant je podla nazoru inych odbornikov ok (uz sme sa so stavbou podla projektu viackrat sekli - nesedelo tam viacero veci....) a ja sa tomu vobec nerozumiem....
Riba
14.03.07,14:28
Par bobrych rad zo skusenosti, kedze som robil kurenie v 2006.
Za rok 2006 som spotreboval cca 11,5 m3/m2/rok bez zateplenia a vymeny okien.

1. Kvalitny kotol - polovica uspechu (VAILLANT je OK)
2. Nezabudnut na regulaciu (ekvitermika + regulacia miestnosti)
Idealne je nezavisle riadit priebeh teplot v jednotlivych izbach. Logicky potreba 21°C v obyvacke od 16:00 do 22:00 a v spalni 19°C od 22:00 do 6:00 a kopec dalsich variacii podla individualneho zdrziavania sa clenov rodiny v jednotlivych izbach. Ved len nespotrebovaná energia je 100% -ne usetrena. (Za ekvitermiku a samostatnu regulaciu su slusne pociatocne naklady ale ak clovek vie co chce a ma to premislene da sa regulacia doplnovat postupne nie vsak v lubovolnom poradi - konzultovat s kurenarom)
3. osobne doporucujem (ak je to mozne) napojenie radiatorov cez rozdelovač (aspon teda osobytnú vetvu pre izby s rovnakym rezimom teplot pocas dna)

A este jedna dobra rada citat, pytat sa a spekulovat, no a hlavne nenechat sa odradit kvazi odbornikmi typu to sa neda, take nemame, to sa nepouziva, je to dobre aj bez toho a podobne (ak sa tomu povenujes zistis ze odbornych firiem v SR je ako hribov bez dazda).

www.vaillant.sk (http://www.vaillant.sk) su tam prirucky
www.stavebnetabulky.sk (http://www.stavebnetabulky.sk)
www.tzb-info.cz (http://www.tzb-info.cz)
a kopec dalsich stranok