Martina1
13.06.04,17:35
chcem sa opytat ako je to s odpoctom dph pri registrácií za platiteľa, na sklade mám nejaký tovar, ktorý bol obstaraný v r. 1999-2000, odpočitam si sadzbu dane platnú podľa vtedajšej legislatívy alebo 19 %?
Naďa
13.06.04,18:29
Zákon o DPH § 55 hovorí o možnosti odpočítať si DPH, keď sa stávame platcom DPH. V komentári k uvedenému paragrafu sa v Poradcovi podnikateľa č. 4 hovorí:" Podľa doterajšieho zákona si platiteľ dane mohol oddaniť len taký majetok, ktorý nadobudol 12 mesiacov pred registráciou za platiteľa dane. Tento zákon neustanovuje žiadny časový limit, t.j. platitelia dane, ktorí budú registrovaní po 1. 5. 2004 si môžu oddaniť majetok, ktorý nadobudli predtým, ako sa stali platiteľom dane pod podmienkou, že tneto majetok bude platiteľ dane používať na uskutočňovanie svojich podnikateľských aktivít." Doporučujem preštudovať si tento komentár celý.
anina
14.06.04,07:17
Zo zásob odpočítanie DPH podľa legislativy platnej v čase nadobudnutia.
Z DM /HIM,NIM/po uprave v dosledku odpisov.
accad
13.10.04,16:55
Podnikateľ preradil z osobného majetku do podnikania úžitkové auto, ktoré zakúpil v r.2002 s DPH 23%.
Auto zaradil do majetku v 7/2004 v hodnote zníženej o odpisy za r.2002, 2003 a alikvótnu časť odpisov r.2004, t.j. 7/12 mesačných odpisov.
Od 1.9.2004 sa stal platcom DPH.
Môže si uplatniť DPH z ceny úžitkového auta, ktorú použil pri zaradení do majetku?
Ak áno, uplatní odpočet DPH 19% alebo 23%?
Luba
14.10.04,20:20
Z osobneho auta si vobec nemoze odpocitat DPH, t.j. ani pri registracii, vid §49 (6).
bepo
14.10.04,20:26
Odpisy pri neregistrovanom dph su s dph,pri registracii sa vrati zvysna dph ktora nebola odpisana.
Luba
14.10.04,20:36
Pardon, ja som si tú otázku prečítala trochu nepozorne a zblbla som to s tým osobným autom :-)
Ale veľmi by som tu tiež váhala, keďže auto mal v osobnom majetku, či tú DPH vôbec odpočítavať. Ak áno, tak myslím, že by bolo treba brať v úvahu tú DPH, ktorá bola pri tom nákupe , t.j. 23%, ale či vôbec. No moc som tomu nepomohla :-(
selena
15.10.04,07:48
Ak podnikatel sa stava platcom v priebehu roka, ma zauctovane doklady do toho datumu tak, ze nerozlisoval DPH na vstupe, tak ked si chce odpocitat dan z tychto dokladov, tak to ma preuctovat? Alebo staci internym dokladom vycislit DPH a tak si to odpocitat? Ako to robite vy?
anina
15.10.04,10:00
K datumu kedy sa stava platcom musi urobit inventuru zasob.Na zaklade nej a prislusnych dokladov o nakupe moze odpocitat DPH.A z HIM nad 100 tis SK.
bea
15.10.04,10:42
Prečo z HIM nad 100 tis. Sk? Nepostrehla som, že je niekde takéto obmedzenie. Prosím, napíšte kde je to uvedené.
Luba
15.10.04,10:47
Áno, treba to preúčtovať interným dokladom, stačí jednou sumou všetko, aby to potom súhlasilo na daňové priznanie. A prečo HIM nad 100 tis.? Ja myslím, že z každého HIM, t.j.nad 30tis. ? (po zohľadnení odpisov), či nie?
ricij
15.10.04,10:48
K datumu kedy sa stava platcom musi urobit inventuru zasob.Na zaklade nej a prislusnych dokladov o nakupe moze odpocitat DPH.A z HIM nad 100 tis SK.Nie len inventúru zásob ale celého majetku. Proste niekam napísať aký majetok firma má: drobný majetok, dlhodobý, materiál na sklade, atď. To s tými 100 tis. nie je pravda.
selena
15.10.04,12:12
Moj pripad je taky, ze maly zivnostnicek kupuje material ako cement, vapno, kachlicky a pod a potom vystavuje fa za stavebne prace roznym firmam, aj fyzickym osobam. Takze zasoby nema ziadne, lebo vsetko ihned spotrebuje, vsetko ide do 501.
Doteraz islo vsetko 501/211 - blocky z reg.pokl. Odteraz to musim uctovat 501,343/211. Takze z predoslych datumov suhrnne vyclenim 343 a tak to dam do priznania. Dobre? Ale tym padom sa mu ponizi aj 501 o hodnotu DPH. Tak je to?
ricij
15.10.04,12:17
Suma DPH sa 501 zníži a da sa na 343 dal. Z toho materiálu, ktorý síce je spotrebovaný, ale stavebná práca ešte nebola vyfaktúrovaná. Ešte len bude, ale už s daňou. Skrátka daň sa odpočíta z toho, čo bude neskôr daňou, až to bude predávané znovu zaťažené... + majetok (HIM, NIM,...), lebo podnikatelia majú právo podnikať s majetkom bez dane.
selena
15.10.04,12:35
Aby mi to bolo celkom jasne, uvediem radsej priklad.
V 7/2004 spotreboval zivnostnik nasl. materiál:
cement 10.000,- 501/211
stierka 5.000,- 501/211
Odberatelovi vyfakturoval stav. prace za 7/2004 20.000 311/602
V 8. mesiaci sa stava platcom DPH.
DPH zo spotrebovaneho mat. v mesiaci 7/2004 je cca 2395,- Sk.
Dalsi spotrebovany mat. v 8/2004 je:
10 000 501 MD
+ 1 900 343 MD
11.900 211 DAL
Faktura vyhotovena odberatelovi:
11.000 602 DAL
2.090 343 DAL
13.090 311 MD
V danovom priznani uvediem:
vstup 7/2004 ... 2395,- Sk
Vstup 8/2004 ... 1900,- Sk
vystup 8/2004 ... 2090,- Sk
Vysledok je NO 2205 Sk.
Dobre to chapem, ale mam v tom velky chaos???
ricij
15.10.04,12:44
V 7/2004 spotreboval zivnostnik nasl. materiál:
cement 10.000,- 501/211
stierka 5.000,- 501/211
Odberatelovi vyfakturoval stav. prace za 7/2004 20.000 311/602
V prípade, že ten cement, ktorý kúpil v 7/2004 použil, niečo z toho postavil a stihol to predať pred registráciou, tak nebude mať odpočet. Ak mal v deň registrácie ešte polovicu z toho cementu, uplatní si polovicu DPH. Skrátka, vezmeš si všetok majetok - aj materiál, ktorý síce vedieš ako spotrebovaný (ak používaš sklady B) ale v skutočnosti ešte nie je - ešte sa niečo stavia a keď sa to dokončí, vyfakturuje sa s DPH.
Skrátka v deň registrácie vybehneš von. Nájdeš kladivo, fajn, nájdi ešte bloček a odpočítaj si DPH. Nájdeš cement, odpočítaj si z neho daň, atď.
selena
15.10.04,13:39
Chňapem. Takze vybehnem von a vsetko co najdem a najdem aj blocek tak dam do odpočtu. Vďaka. Super vysvetlenie, keby aj zakony tak fungovali :)
Vael
15.10.04,16:43
Chcem len zdôrazniť, že ak ste sa stali platcom DPH k 1.8.2004, tak to "čo nájdete ... kladivo, cement" v prvom rade musí byť v mimoriadnej inventarizácií, potom k tomu nájsť doklad o nákupe, na ktorom je DPH a až potom uplatniť odpočet DPH. Prajem veľa šťastia, nás to čaká k 1.11.2004 - dúfam, že výsledok a následná kontola nebude taká smutná ako dátum začiatku DPH - ako "na dušičky".
anina
19.10.04,08:22
Pre Beu a Ricij :Pozri §54,ods.2/a zákona 222/2004
bea
19.10.04,08:29
anina, ale § 54 je o inom. Je to o dodatočnej úprave odpočítanej dane, ak platiteľ dane zmení po odpočítaní dane použitie majetku. Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa je § 55 a tam nie je reč o 100 000,--.
anina
19.10.04,10:22
Ale je tam definícia: Investičným majetkom na účely tohto zákona, t.j.222/2004 sú hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez DPH je 100 000,- Sk....Snad len pripomienka, ze zakom plati az od 1.5, takze ak sa stane niekto platcom po tomto dátume, mal by sa uz riadit nim.
Ak sa mýlim,opravte ma, ja som to pochopila takto.
ricij
19.10.04,10:45
Iste, ale § 55 nehovorí o investičnom majetku ale o odpisovanom podľa osobitného predpisu s odkazom § 22 Z. o dani z príjmov.
bea
19.10.04,11:09
V § 55 sa hovorí o odpisovanom majetku, ako uvádza ričij a ďalej v § 55 je odvolávka na § 49 až 51 zákona o DPH a už nie na § 54.
stefan
02.01.05,00:27
Z osobneho auta si vobec nemoze odpocitat DPH, t.j. ani pri registracii, vid §49 (6).
Priamo na DU som vydel nieco v zneni ze ak sa auto zaradene do majetku firmy dalej prenajima tak si mozete DPH aj z os auta odratat ale to bolo este v maji tak neviem.
fasia
10.03.05,22:42
Ľudkovia moji a viete mi uspokojivo odpovedať na môj zvedavý dotaz, či sa za hmotný majetok považuje aj krátkodobý majetok do 30000 alebo s dobou použitia menšou ako 1 rok? A či je teda možné uplatniť si dph pri registrácii aj z takéhoto majetku? Keď som sa pýtala metodičky u nás na DU tak len pokrčila plecami... A ja si mám vedieť poradiť...

Ach jaj
Viki
13.03.05,15:10
Ľudkovia moji a viete mi uspokojivo odpovedať na môj zvedavý dotaz, či sa za hmotný majetok považuje aj krátkodobý majetok do 30000 alebo s dobou použitia menšou ako 1 rok? A či je teda možné uplatniť si dph pri registrácii aj z takéhoto majetku? Keď som sa pýtala metodičky u nás na DU tak len pokrčila plecami... A ja si mám vedieť poradiť...

Ach jaj
Tak to by aj mňa zaujímalo.
V roku 2004 neplatca DPH - nakúpil hmotný majetok jednotlivo do 30.000 Sk (počítač, kopírka, nejaký nábytok...) vo VOD suma aj s DPH...
Od 1.1.2005 platca DPH ....môže si z takého majetku uplatniť DPH pri registrácii :confused:
...veď už mu to znížilo daňový základ...
iva
13.03.05,15:40
Myslím si, že ak sa stane platcom DPH až v r.2005 a drobný majetok nakúpil v r.2004 (už ho mal celý v nákladoch a je vlastne "odpísaný"), potom už pri registrácii nie je nárok na vrátenie tejto DPH-čky.
ondrejvla
13.03.05,17:34
Myslím si, že ak sa stane platcom DPH až v r.2005 a drobný majetok nakúpil v r.2004 (už ho mal celý v nákladoch a je vlastne "odpísaný"), potom už pri registrácii nie je nárok na vrátenie tejto DPH-čky.Súhlasím s Ivou, majetok je nad 30 000,-Sk, drobný majetok nie je nárok na uplatnenie DPH účtovaného v minulom účtovnom období. Ak bol zakúpený tento rok, je tu možnosť uplatnenie DPH, prípadne v nezaradenom majetku na účte 042, teda ešte nebol odpisovaný.
iva
13.03.05,21:02
Ešte by som chcela napísať, že v prípade, že pri registrácií podnikateľ žiada o vrátenie DPH zo zostatkovej hodnoty hmotného majetku, potom o tú sumu musí znížiť hodnotu majetku (odpisy v tomto a ďalších rokoch budú nižšie). V prípade vrátenia DPH z tovaru - inventúry ku dňu, kedy sa stal platcom DPH - od r.2004 už nemusí znížiť hodnotu tovaru o túto sumu DPH (tak, ako to bolo pred rokom 2004).
ricij
13.03.05,21:32
Ešte by som chcela napísať, že v prípade, že pri registrácií podnikateľ žiada o vrátenie DPH zo zostatkovej hodnoty hmotného majetku, potom o tú sumu musí znížiť hodnotu majetku (odpisy v tomto a ďalších rokoch budú nižšie). V prípade vrátenia DPH z tovaru - inventúry ku dňu, kedy sa stal platcom DPH - od r.2004 už nemusí znížiť hodnotu tovaru o túto sumu DPH (tak, ako to bolo pred rokom 2004).Hm, kedysi dávno, keď bolo ešte DPH v kurze som bol na školení. A tak na 99% si pamätám z úst školiteľky z DRSR, že paradoxne výklad je taký, že pri investičnom majetku sa DPH znižuje o odpisy a pri drobnom sa DPH odpočíta celá bez ohľadu na vek. Áno, ja viem, viem, že je to zvláštne, ale je fakt dosť možné, že výklad tohto ustanovenia DR SR je takýto.:confused: Ak máte niekto možnosť, prosím, preverte to.

To s tým tovarom som nepochopil....:o
iva
14.03.05,11:16
Ohľadom tovaru a vrátenia DPH z inventúry tovaru zo dňa predchádzajúceho dňu, kedy sa podnikateľ stal platcom DPH - dnes som to znova zisťovala a malo by to byť nasledovne :

Napr.podnikateľ sa stane platcom DPH 1.1.05. K 31.12.04 jeho stav skladu (inventúra) je : 100.000,-, z toho DPH 11.000 (nenakúpil všetko od platcov DPH). Túto sumu môže žiadať späť v prvom výkaze DPH. Túto sumu (11.000) musí zaúčtovať v roku 2005 ako ostatný zdaniteľný príjem.
V roku 2003 a preddtým (teda podľa starého zákona) by tento podnikateľ o sumu 11.000 znížil hodnotu tovaru.
Zužu
20.12.05,09:18
Prosím o radu. SZČO sa od 1.1.2005 stane platcom DPH. V Majetku má MV obstarané v roku 2003 , OC bola bez DPH vo výške 35 000,- Sk, daňovník uplatňuje odpisy a PC obstaraný v roku 2005 v cene 25 000,- Sk bez DPH a DPH vo výške 4750,-Sk. Akú výšku DPH dodatočne uplatní?
ALBO
22.12.05,10:17
Prosím o radu. SZČO sa od 1.1.2005 stane platcom DPH. V Majetku má MV obstarané v roku 2003 , OC bola bez DPH vo výške 35 000,- Sk, daňovník uplatňuje odpisy a PC obstaraný v roku 2005 v cene 25 000,- Sk bez DPH a DPH vo výške 4750,-Sk. Akú výšku DPH dodatočne uplatní?
Asi chcete povedať, že sa stane platcom od.1.1.2006.
Problematiku rieši § 55 zák. o DPH.
Ak máte Fa z PC s DPHa používate ho na podnikateľské účely a robíte činnosti nie oslobodené alebo nie koeficientované z pohľadu zákona o DPH (t.j. také, že budete svoje dodania na výstupe zdaňovať), potom si môžete pýtať daň naspäť zo DZC.DZC je asi 18750,odpočitateľná daň 3562.-V prvom zdaňovacom období po registrácii.
V prípade auta-osobného nemáte nárok na vrátenie (§49 ods.7)
ALBO
28.12.05,14:35
Asi chcete povedať, že sa stane platcom od.1.1.2006.
Problematiku rieši § 55 zák. o DPH.
Ak máte Fa z PC s DPHa používate ho na podnikateľské účely a robíte činnosti nie oslobodené alebo nie koeficientované z pohľadu zákona o DPH (t.j. také, že budete svoje dodania na výstupe zdaňovať), potom si môžete pýtať daň naspäť zo DZC.DZC je asi 18750,odpočitateľná daň 3562.-V prvom zdaňovacom období po registrácii.
V prípade auta-osobného nemáte nárok na vrátenie (§49 ods.7)

Práve čítam novelu zákona o DPH od 1.1.2006 a z nej vyplýva, že si môže odpočítať daň novoregistrovaný platiteľ len z toho majetku, ktorý obstaral ako neplatiteľ v kalendárnom roku, v ktorom sa stal platiteľ dane.
Takže odpoveď vyššie neplatí ak sa stanete platiteľ v roku 2006 a majetok ste odpisovali v roku 2005 cez daň z príjmov. Ani z PC obstaraných v 2005 nebudete mať nárok na vrátenie dane.
Karina
29.12.05,07:15
Zo zásob odpočítanie DPH podľa legislativy platnej v čase nadobudnutia.
Z DM /HIM,NIM/po uprave v dosledku odpisov.

Pozor, zo zásom nie je možné odpočítať DPH pri registrácii!!!
ALBO
29.12.05,09:06
Pozor, zo zásom nie je možné odpočítať DPH pri registrácii!!!
Prečo by nebolo?
Karina
29.12.05,09:16
Prečo by nebolo?

Pred nedávnom som konzultovala tento problém z audítorkou a ona sa k tomu vajadrila tak ako som uviedla, ale keď sa teraz nad tým zamýšľam a čítam komentár k §54, tak by mala byť možnosť aj pri zásobách, potom mi ale povedala hlúposť?!
Karina
30.12.05,07:24
Prečo by nebolo?

S tými zásobami to platí od 01.01.2006-novela zákona o DPH.
Morgana
11.01.06,15:38
S tými zásobami to platí od 01.01.2006-novela zákona o DPH.

Práve čítam novelu z. o DPH, čiže ak tomu správne rozumiem - firma, ktorá sa stala platiteľom DPH od 1.1.2006 a má zásoby z roku 2005 si nemôže z nich odpočítať DPH?
Jana Acsová
11.01.06,16:23
No tak čo chcel básnik povedať touto úpravou som mala problém zistiť aj ja. Skúsme si to rozobrať:

§ 55 ods. 1 po úprave:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu (Zákon o dani z príjmov) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob...

Vychádzajúc z dôvodovej správy k predmetnému §, cieľom novelizácie bolo umožniť odpočítanie dane pri registrácii z krátkodobého majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom, ktorý bol obstaraný v roku registrácie platiteľa. T.j. výraz "okrem zásob" sa vzťahuje na majetok zahrnutý do daňových výdavkov v predchádzajúcich rokoch a zároveň na spotrebované "zásoby", t.j. položky majetku, ktoré už boli ako materiál spotrebované v roku registrácie platiteľa. Keby tam táto klauzula nebola, mohol by platiteľ odpočítať DPH aj zo všetkých nákupov v roku registrácie, t.j. aj z dávno spotrebovaného materiálu, ktorý už neeviduje na stave.

Mám za to, že platiteľ pri registrácii má nárok na odpočítanie dane:
- z odpisovaného majetku (z daňovej zostatkovej ceny),
- zo zásob (z obstarávacej ceny nespotrebovaných zásob),
- z krátkodobého majetku účtovaného do daňových výdavkov obstaraného v roku registrácie platiteľa.

Čiže mám za to, že novela doplnila možnosť odpočítania dane u majetku, ktorý účtovná jednotka účtuje na účte 501 a jedná sa o krátkodobý majetok (podmienky by mala mať každá účtovná jednotka stanovené v internej smernici), ktorý bol obstaraný v roku registrácie platiteľa.

Môžem však povedať, že teda tento § pekne domotali .-(

Ešte pre úplnosť uvádzam, že právo na odpočítanie dane vznikne za splnenia ostatných zákonných podmienok, t.j. musí sa jednať o daň viažúcu sa k majetku. Jedná sa o to, že v prípade, že napr. v zostatkovej alebo obstarávacej cene majetku sú zahrnuté aj položky bez dane, napr. poplatky, súvisiace náklady od neplatiteľa a pod., nemožno uplatniť odpočítanie dane z tejto zostatkovej alebo obstarávacej ceny, ale z ceny, ku ktorej sa viaže daň uplatnená na tento majetok iným platiteľom.
Je potrebné si prejsť celé znenie § 55. Zamerala som sa hlavne na novelu účinnú od 1.1.2006.

Uff. A už hádam stačilo. .-)
Jana Acsová
11.01.06,16:43
Predchádzajúci príspevok je potrebné brať samozrejme v súvislostiach s právom na odpočítanie dane, t.j. so zreteľom na ekonomickú činnosť platiteľa v prípade, že poskytuje napríklad služby oslobodené od dane a je povinný odpočítavať daň pomerne s použitím koeficientu.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ZDPH.
Jana Acsová
11.01.06,16:52
S tými zásobami to platí od 01.01.2006-novela zákona o DPH.Podľa môjho názoru to neplatí .-)
andrej_rv
11.01.06,17:27
§ 55 ods. 1 po úprave:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu (Zákon o dani z príjmov) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob...
V predchádzajúcom príspevku č. 40 od AVO je podľa mňa zhrnutá podstata i zmysel novely v širších súvislostiach. Novelizované znenie určite neznamená zrušenie možnosti odpočítať pri registrácii dph zo skladovaných zásob.
Prvá časť zvýraznenej vety umožňuje odpočet dph u majetku, ktorý nebol zahrnutý v predchádzajúcom roku do daňových výdavkov. V JU sa do daňových výdavkov zahŕňajú zásoby v čase ich nákupu. Ak by otec zákonodarca nevsunul ten nešťastný dovetok "okrem zásob", z nepredaných zásob nakúpených v minulých rokoch by nebolo možné dph odpočítať.
Podľa mňa celá tá veta znamená, presne to, čo zhrnula AVO:
- odpočet dph z krátkodobého majetku účtovaného do daňových výdavkov obstaraného v roku registrácie platiteľa,
- odpočet zo zásob, aj keď boli do daňových výdavkov zahrnuté v minulých rokoch
- odpočet z tej zložky zostatkovej ceny odpisovaného majetku, ktorá sa vzťahuje na k hmotnému majetku obstaranému od platiteľa

P.S. Škoda, že tie zákony sú štylizované tak, ako by ich prekladali zo svahilčiny...
Jana Acsová
11.01.06,17:57
Škoda, že tie zákony sú štylizované tak, ako by ich prekladali zo svahilčiny...V prípade § 55 ZDPH musím súhlasiť. .-(
alušik
15.06.06,11:14
Mám takúto otázočku - od januára máme faktúrky za zemné práce - výkopové, IG prieskum, vypracovanie štúdie a pod. Sú to síce služby, ale účtujem ich na 042, nakoľko súvisia s výstavbou-našou dlhodobejšou investíciou. Chcela by som sa uistiť, či z týchto faktúr môžem spätne - pri registrácii odpočítať DPH.:confused:
Karina
15.06.06,11:55
Mám takúto otázočku - od januára máme faktúrky za zemné práce - výkopové, IG prieskum, vypracovanie štúdie a pod. Sú to síce služby, ale účtujem ich na 042, nakoľko súvisia s výstavbou-našou dlhodobejšou investíciou. Chcela by som sa uistiť, či z týchto faktúr môžem spätne - pri registrácii odpočítať DPH.:confused:
´
Ano pri registracii si mozes odpocitat DPH, bude to sucastou odpisovaneho majetku. Minuly rok v zime sme na toto iste mali kontrolu a bez problemov to preslo:)
Maya1
24.07.06,12:33
Dobrý deň, lúskam a nič podobné som zatiaľ nenašla, tak teda - prosím o radu: Podnikateľ začal podnikať 14.3.2006. Dňa 15.5.2006 sa zaregistroval ako platiteľ DPH. Mesiac (17.2.2006) pred začatím podnikania si obstaral majetok určený na toto podnikanie. Môže si odčítať DPH z tohto majetku pri registrácii? Ide mi o to, že vlastne keď majetok kupoval, nebol ešte SZČO. Vďaka.
KEJKA
24.07.06,12:48
majetok však kúpil za účelom podnikania a vložil ho do majetku, hej?
Jana Acsová
24.07.06,12:56
Dobrý deň, lúskam a nič podobné som zatiaľ nenašla, tak teda - prosím o radu: Podnikateľ začal podnikať 14.3.2006. Dňa 15.5.2006 sa zaregistroval ako platiteľ DPH. Mesiac (17.2.2006) pred začatím podnikania si obstaral majetok určený na toto podnikanie. Môže si odčítať DPH z tohto majetku pri registrácii? Ide mi o to, že vlastne keď majetok kupoval, nebol ešte SZČO. Vďaka.
Teoretické východiská:
http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpoeitanie-dane-pri-registracii-poda-55.html
A čo sa týka uplatnenia práva na odpočítanie dane, tak podmienkou je:

1) možno odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý bol nadobudnutý pred dňom, kedy sa osoba stala platiteľom. Z pojmu osoba vychádzam, že sa jedná o majetok nadobudnutý osobou, teda bez ďalších obmedzení.

2) podmienkou je, že majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov v predchádzajúcich kalendárnych rokoch. Aj túto podmienku spĺňate.

3) v prípade odpisovaného majetku sa daň pomerne zníži o pomernú časť zodpovedajúcu odpisom. Vy ste zatiaľ majetok neodpisovali.

4) majetok musí slúžiť na zdaňované dodávky tovarov a služieb.

5) na majetok, ktorý má byť predmetom odpočítania musí mať platiteľ faktúru (tu by mohol byť problém, ak bol tovar nadobudnutý občanom, kedy ostatní platitelia nemajú povinnosť vystaviť faktúru). Overte si náležitosti dokladov, ktoré máte k dispozícii, aby plnili primerane ustanovenia § 71 v prípade, že sa jedná o majetok nadobudnutý v tuzemsku. Na faktúre nemusia byť uvedené iba identifikačné údaje kupujúceho, ktorý v čase nákupu ešte nebol platiteľom dane. V prípade dokladov z ERP by to malo byť v poriadku, v prípade faktúr podľa § 71 ods. 2 môže byť problém napr. s obchodným menom.

Nakoľko neuvádzate presne, aké doklady máte, v podstate je potrebné skontrolovať náležitosti dokladov z ERP a z faktúr vystavených podľa § 71 ods. 2.
Zatiaľ neodpovedám na prípadné nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ a dovozom. Tomu by sme sa venovali v prípade, že by ste také nadobudnutie mali.
Maya1
24.07.06,13:05
Takže nakoľko ide o nákladné auto obstarané (nie lízing) na účely podnikania a máme faktúru - tak mi vychádza podľa vašich rád, že by si aj mohol odpočítať DPH pri registrácii. Pochopila som to správne? Vďaka.
Jana Acsová
24.07.06,13:07
Takže nakoľko ide o nákladné auto obstarané (nie lízing) na účely podnikania a máme faktúru - tak mi vychádza podľa vašich rád, že by si aj mohol odpočítať DPH pri registrácii. Pochopila som to správne? Áno, ak spľňate uvádzané podmienky.
sta
02.09.06,12:31
Ahojte chcela by som si ujasniť niektoré veci ohľadom odpočtu DPH pri registrácii:
1. Platcom sa staneme od 5.9.2006, takže k tomuto dátumu spravím inventúru zásob na sklade a z týchto zásob, ktoré mi ostali k 5.9 nespotrebované si podľa faktúr k nim odpočítam DPH.
2. 4.9.2006 budeme nakupovať nejaký majetok, z tohto si tiež môžem odpočítať DPH.
3. od 1.10.2006 sa budeme sťahovať do nových priestorov (prenajatých) kde od nás prenajímateľ žiada zaplatiť okrem normálneho nájomného aj zábezpeku vo výške trojmesačného nájomného čo vychádza 135.000,-. Túto zábezpeku sme zaplatili 30.8.2006. Po skončení doby nájmu čo je 60 mesiacov sa nám táto zábezpeka vráti. Zábezpeka je vrátane DPH, chcem sa spýtať či si môžeme aj z nej odpočítať DPH? Prenajímateľ nám ju nebude fakturovať ani žiadny doklad k tomu nevystavil, je to len uvedené v zmluve o nájme a zaplatili sme ju tak, že sme mu previedli peniaze na účet. :confused:
Ďakujem vopred za pomoc
Orsz
02.09.06,13:08
Ahojte chcela by som si ujasniť niektoré veci ohľadom odpočtu DPH pri registrácii:
1. Platcom sa staneme od 5.9.2006, takže k tomuto dátumu spravím inventúru zásob na sklade a z týchto zásob, ktoré mi ostali k 5.9 nespotrebované si podľa faktúr k nim odpočítam DPH.

Áno, ale pozor zmenou zákona už nemožno odpočítať DPH zo zásob, ktoré boli v predchádzajúcich rokoch, teda aj v minulom roku zahrnuté celé do výdavkov. Takže len nepredané zásoby, ktoré boli zakúpené v tomto roku. Odporúčam v inventúre aj odvolávku na čísla dokladov, kde boli tieto zásoby zakúpené.

2. 4.9.2006 budeme nakupovať nejaký majetok, z tohto si tiež môžem odpočítať DPH.

Nebolo by už lepšie si ten deň počkať? Ja si myslím, že by to bolo lepšie, pri nákupe, ak to bude na faktúru, tam budete mať už riadne uvedené svoje IČ DPH.

3. od 1.10.2006 sa budeme sťahovať do nových priestorov (prenajatých) kde od nás prenajímateľ žiada zaplatiť okrem normálneho nájomného aj zábezpeku vo výške trojmesačného nájomného čo vychádza 135.000,-. Túto zábezpeku sme zaplatili 30.8.2006. Po skončení doby nájmu čo je 60 mesiacov sa nám táto zábezpeka vráti. Zábezpeka je vrátane DPH, chcem sa spýtať či si môžeme aj z nej odpočítať DPH? Prenajímateľ nám ju nebude fakturovať ani žiadny doklad k tomu nevystavil, je to len uvedené v zmluve o nájme a zaplatili sme ju tak, že sme mu previedli peniaze na účet. :confused:

No žiaľ, toto sa pri registrácii DPH už na to nevzťahuje, a tiež sme tu už o kaucii diskutovali, kde sme sa stretli s názorom, že takáto kaucia by nemala podliehať DPH, ale ...... nie je to isté, v zákone sa to presne vyčítať nedá. V každom prípade, DPH si odpočítať nemôžete.

Ďakujem vopred za pomoc

Možno sa mi to len zdá, ale niektoré veci ste robili unáhlene, pretože to, že sa stanete platcom DPH ste museli vedieť už 31.8., pretože ak ste si určili dátum 5.9., museli ste sa registrovať max. do 20.8., a ak ste chceli mnoho vecí už uplatniť, možno stačilo sa dohodnúť, trebars aj s budúcim prenajímateľom. Ale samozrejme pripúšťam možnosť, že by nemal záujem.
sta
02.09.06,13:17
Možno sa mi to len zdá, ale niektoré veci ste robili unáhlene, pretože to, že sa stanete platcom DPH ste museli vedieť už 31.8., pretože ak ste si určili dátum 5.9., museli ste sa registrovať max. do 20.8., a ak ste chceli mnoho vecí už uplatniť, možno stačilo sa dohodnúť, trebars aj s budúcim prenajímateľom. Ale samozrejme pripúšťam možnosť, že by nemal záujem.

Máš pravdu všetko sa robí na rýchlo, klient sa stane dobrovoľne platcom DPH a prečo od 5.9? Pretože až vtedy má čas ísť na DÚ podať prihlášku a dať prestaviť RP u servisného technika. Ďalším dôvodom je, že prenajímateľ mu uviedol do zmluvy, že počas celej doby nájmu je povinný byť platcom DPH, ale tú zábezpeku chcel už teraz vopred. Ale ak som to správne pochopila, aj keby zaplatil tú zábezpeku ako platca DPH, aj tak by si z nej DPH nemohol odpočítať....
Orsz
02.09.06,20:00
Máš pravdu všetko sa robí na rýchlo, klient sa stane dobrovoľne platcom DPH a prečo od 5.9? Pretože až vtedy má čas ísť na DÚ podať prihlášku a dať prestaviť RP u servisného technika. Ďalším dôvodom je, že prenajímateľ mu uviedol do zmluvy, že počas celej doby nájmu je povinný byť platcom DPH, ale tú zábezpeku chcel už teraz vopred. Ale ak som to správne pochopila, aj keby zaplatil tú zábezpeku ako platca DPH, aj tak by si z nej DPH nemohol odpočítať....

No akosi nevieme v tomto zaujať jednotné stanovisko, pretože to nie je záloha na služby ale na možnosť neplatenia v budúcnosti z rôznych dôvodov, napr. aj pri dočasnej platobnej neschopnosti. Skús napísať dotaz na www.drsr.sk, ale aj tak platcom ste od 5.9., takže kôli tomu si nemôžeš odpočítať DPH.
Takže aj ja som pochopila, že platcom dPH ste sa stali dobrovoľne, preto si nemohla vedieť, ako sa pripraviť, a je aj jasné, že budúci prenajímateľ mal tiež veľmi naponáhlo a on Vás primäl k tomu, aby ste boli platcami DPH. Nechce sa mu počítať koeficient, mohol by si totiž odpočítať len časť DPH na vstupe. V niektorých firmách je použitie koeficientu naozaj problematické, a mnohé sa tomu preto vyhýbajú.
sta
02.09.06,21:33
Predsa len ma napadla ešte jedna vec k tej zábezpeke/kaucii, v podvojnom účtovníctve by som to zaúčtovala ako 314/221 a po skončení doby nájmu by nám ju vrátili 221/314, ale čo s tým v JÚ? Je to pre mňa daňový výdavok? :o
Orsz
03.09.06,11:16
Nie, nie je. Aj v JÚ sa účtuje ako náklad až splnením dodávky. Takže aj keby si všeobecne za čokoľvek dala zálohu vopred v decembri 2006 a v januári 2007 budeš mať riadnu faktúru, mohla by si to dať do nákladov roku 2007. Ale čo sa týka kaucie, v JÚ sa eviduje ako nedaňový výdavok, až vtedy, keď sa použije na úhradu nezaplat.faktúry, vtedy je to úhrada aj pre Teba a stáva sa daňovým výdavkom.
sta
03.09.06,12:15
ďakujem za radu :) nebola som si týmto istá ;)
Radena
19.09.06,11:43
No dobre, ale poraďte, čo so zasobami na sklade - vlastné výrobky. Nakupujeme materiál od platcu DPH, vyrobíme výrobok, ktorý mám na sklade. Jeho výrobná cena je zložená z materiálových nákladov (materiál), režijných nákladov a mzdových nákladov. Prechádzame na platcu DPH. Urobím inventúru,.. a zistím skladové zásoby v Sk. Akú skladovú cenu uviest?
Anja111
21.12.06,06:52
Dobrý deň!
Potrebujem odsúhlasiť, alebo zamietnuť moje úvahy a verím, že sa nájde niekto, kto mi poradí.
SZČO neplatiteľ DPH dal zálohu 30.000,-- Sk na DHM dňa 25.10.2006.
Dňa 31.10.2006 mu vystavili daňový doklad na uhradenú zálohu.
Účtujem do VNZD, vr. DPH, (nie je platiteľom DPH).
Dňa 1.11.2006 sa stal platiteľom DPH.
Dňa 3.11.2006 prevzal DHM a obdržal daňový doklad na 50.000,-- Sk, z ktorého mu bola odpočítaná zálohová platba, (aj s vyčíslením DPH, pripadajúcej na zálohovú platbu).
Rozdiel 20.000,-- Sk doplatil, ale už ako platiteľ DPH.
Ako to správne zaúčtujem v JU?
Účtujem obstaranie DHM v celkovej výške 42.017,-- Sk, bez DPH, do VNZD? Uplatním mu nárok na celú DPH, vo výške 7.983,-- Sk?
A uhradenú zálohu, (30.000,-- Sk), zaúčtujem mínusom vo VNZD?
Uvažujem správne?
Mýli ma totiž názor ďalšej účtovníčky, ktorá tvdí, že by som mala, kvôli zálohe, uhradenej neplatiteľom, účtovať všetko vr. DPH, (bez nároku na odpočet), a DPH mu nárokovať až pri registrácii za platiteľa?
Aký je Váš názor?
Anja111
21.12.06,10:40
Dobrý deň!
Potrebujem odsúhlasiť, alebo zamietnuť moje úvahy a verím, že sa nájde niekto, kto mi poradí.
SZČO neplatiteľ DPH dal zálohu 30.000,-- Sk na DHM dňa 25.10.2006.
Dňa 31.10.2006 mu vystavili daňový doklad na uhradenú zálohu.
Účtujem do VNZD, vr. DPH, (nie je platiteľom DPH).
Dňa 1.11.2006 sa stal platiteľom DPH.
Dňa 3.11.2006 prevzal DHM a obdržal daňový doklad na 50.000,-- Sk, z ktorého mu bola odpočítaná zálohová platba, (aj s vyčíslením DPH, pripadajúcej na zálohovú platbu).
Rozdiel 20.000,-- Sk doplatil, ale už ako platiteľ DPH.
Ako to správne zaúčtujem v JU?
Účtujem obstaranie DHM v celkovej výške 42.017,-- Sk, bez DPH, do VNZD? Uplatním mu nárok na celú DPH, vo výške 7.983,-- Sk?
A uhradenú zálohu, (30.000,-- Sk), zaúčtujem mínusom vo VNZD?
Uvažujem správne?
Mýli ma totiž názor ďalšej účtovníčky, ktorá tvdí, že by som mala, kvôli zálohe, uhradenej neplatiteľom, účtovať všetko vr. DPH, (bez nároku na odpočet), a DPH mu nárokovať až pri registrácii za platiteľa?
Aký je Váš názor?
Posúvam...
ekopo
21.12.06,11:04
Dobrý deň!
Potrebujem odsúhlasiť, alebo zamietnuť moje úvahy a verím, že sa nájde niekto, kto mi poradí.
SZČO neplatiteľ DPH dal zálohu 30.000,-- Sk na DHM dňa 25.10.2006.
Dňa 31.10.2006 mu vystavili daňový doklad na uhradenú zálohu.
Účtujem do VNZD, vr. DPH, (nie je platiteľom DPH).
Dňa 1.11.2006 sa stal platiteľom DPH.
Dňa 3.11.2006 prevzal DHM a obdržal daňový doklad na 50.000,-- Sk, z ktorého mu bola odpočítaná zálohová platba, (aj s vyčíslením DPH, pripadajúcej na zálohovú platbu).
Rozdiel 20.000,-- Sk doplatil, ale už ako platiteľ DPH.
Ako to správne zaúčtujem v JU?
Účtujem obstaranie DHM v celkovej výške 42.017,-- Sk, bez DPH, do VNZD? Uplatním mu nárok na celú DPH, vo výške 7.983,-- Sk?
A uhradenú zálohu, (30.000,-- Sk), zaúčtujem mínusom vo VNZD?
Uvažujem správne?
Mýli ma totiž názor ďalšej účtovníčky, ktorá tvdí, že by som mala, kvôli zálohe, uhradenej neplatiteľom, účtovať všetko vr. DPH, (bez nároku na odpočet), a DPH mu nárokovať až pri registrácii za platiteľa?
Aký je Váš názor?
Vzhľadom na to, že DHM bolo dodané 3.11. a bol vyhotovený daňový doklad na celú sumu by som postupoval tak, ako som to zvýraznil.
Anja111
21.12.06,11:11
Vzhľadom na to, že DHM bolo dodané 3.11. a bol vyhotovený daňový doklad na celú sumu by som postupoval tak, ako som to zvýraznil.

Ďakujem za potvrdenie môjho názoru, lebo som o ňom v poslednej chvíli zapochybovala.
Anja111
21.12.06,11:32
Vzhľadom na to, že DHM bolo dodané 3.11. a bol vyhotovený daňový doklad na celú sumu by som postupoval tak, ako som to zvýraznil.

Reagujem rýchle, lebo to práve robím a budem rada, keď to budem môcť odložiť ako vybavené.
Preto ešte raz:
Dňa 3.11.2006, pri preberaní DHM, bola vystavená fa - daňový doklad, na celú čiastku
42.017,-- + 7.983,-- = 50.000,--.
Zároveň tam bola odpočítaná uhradená záloha (25.10.2006) nasledovne:
- 25.210,-- -4.790,-- = - 30.000,--.
Zostáva k úhrade:
16.807,-- + 3.193,-- = 20.000,--.
Uhradené ihneď v hotovosti.
ekopo
21.12.06,11:43
Dobre, potom je to tak ako som zvýraznil.
Anja111
21.12.06,11:48
Už som spokojnejšia. Idem to teda dorobiť a odložiť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
valeriam
15.01.07,08:28
Prosím, mám dve otázky ohľadom registrácie:
podnikateľ sa v priebehu roka odhlásil z registrácie DPH, pretože predpokladal, že jeho príjmy nebudú presahovať požadovanú sumu. Posledné daňové priznanie podal za II.Q. 2006 a odviedli sme sumu za ešte neodpísaný majetok v sume 3591 Sk. Od 1.12.06 sa znovu stal platiteľom- čo s tou sumou?
-Môžeme si ju celú uplatniť do DPH za IV.Q.06?
-V 11/06 kúpil PC v celkovej sume 31 200,(aj s DPH), tu si môžeme uplatniť celú DPH, potom však suma bez DPH neprekročí 30.000,- môžeme to dať do nákladov, alebo musíme odpisovať?
Ďakujem za pomoc
ricij
15.01.07,08:34
Áno a áno. Na DÚ majú z vás určite radosť :-)
valeriam
15.01.07,09:04
Na DÚ??? To skôr JA mám radosť z takého výmyselníka:mad: ...všetko zlé je však na niečo dobré, aspoň si s vašou pomocou rozširujem vedomosti. VĎAKA! (takže nemusím odpisovať, ak som dobre rozumela:o )
Martaa
20.07.07,11:41
Potrebovala by som este potvrdit co som vycitala v tychto prispevkoch:
Ak sa stane podnikatel dobrovolnym platcom DPH od 1.4.2007 a HIM (uzitkove a nakladne auta) nadobudol v tomto roku pred registraciou uplatnim mu DPH podla § 55 z celej sumy, pretoze tento majetok nepodlieha este danovym odpisom a nemal zostatkovu cenu k 31.12.2006

Alebo odpocitam DPH len alikvotnej casti majetku, ktora je ponizena o uctovne odpisy k 1.4.2007?
Martaa
20.07.07,12:06
To sa nikomu nechce odpovedat na moju otazku?:(
Johanka
20.07.07,12:13
Zákon o DPH sa v §55 odvoláva na odpisovaný majetok podľa Zákona o dani z príjmov, a tým aj na daňové odpisy, ktoré sú ročné. Ak bol IM nadobudnutý v r. 2007,do dňa registrácie neboli uplatnené do daňových výdavkov žiadne daňové odpisy - odpočítaš celú DPH.
Martaa
20.07.07,12:16
Dakujem velmi pekne
kikal
16.08.07,12:29
Ahojte,
po precitaní vsetkých príspevko na tuto temu, by som sa chcela uistit ci som to dobre pochopila.
Ako spoločnosť sme vznikli 15.5.07 a registrovaní ako platitelia sme od 10.7. A teda mame pravo na odpocet DPH do datumu registracie na vsetkom dlhodobom majetku, kratkodobom majetku, ktorý som uctovala na 501. Ale na leasingovu splatku uzitkoveho auta pretoze je to sluzba nie?
Vdaka za odpoved.
Jana Acsová
16.08.07,15:05
Ale na leasingovu splatku uzitkoveho auta pretoze je to sluzba nie?
Na leasingové splátky s dátumom dodania do termínu registrácie nemáte právo na odpočítanie dane.
lejka
15.10.07,11:40
S.r.o. ktora vznikla 16.8.2007 ma doklad z 8.8.2007 -overenie listiny kde je DPH.S.r.o. sa stala platcom DPH od 1.9.2007.Mozem odpocitat DPH z tohto dokladu z 8.8.2007?Budeme mat nadmerak ,takze cakam aj kontrolu a chcem to mat OK.
liba2
15.10.07,12:17
S.r.o., ktora vznikla 16.8.2007, ma doklad z 8.8.2007 -overenie listiny kde je DPH. S.r.o. sa stala platcom DPH od 1.9.2007. Mozem odpocitat DPH z tohto dokladu z 8.8.2007? Budeme mat nadmerak, takze cakam aj kontrolu a chcem to mat OK.
lejka, overenie listiny je majetok ? čítala si túto tému ?
lejka
15.10.07,12:35
Prepacte,hladala som nieco s registraciou DPH a klikla som na prve co som nasla.Ospravedlnujem sa.
liba2
15.10.07,13:08
Prepacte,hladala som nieco s registraciou DPH a klikla som na prve co som nasla.Ospravedlnujem sa.
lejka, to si klikla správne, ale DPH z overovania listín pred registráciou platiteľa si nemôžeš odpočítať.
tonkat
24.10.07,13:55
ak by to bola súčasť zriaďovacích výdavkov a tie by boli nad 50 tis., tak by si mohla odpočítať DPH? Rozumiem tomu dobre?
eop
08.11.07,13:12
Ahojte, už som pobehala všelijaké príspevky o odpočítaní DPH podľa §55, len som sa chcela uistiť o účtovaní. Firma vznikla 1.5.2007 a platcom sa stala od 1.10.2007. Do tej doby kupovala zásoby, vybavenie kancelárie ako perá, kancelársky papier atď. Účtovanie bolo: napr. 1.7.07 kúpili stôl (8900zákl.,1691,-dph) 10.591,- 501/321, úhrada 10.591,- 321/211. A teraz keď sa stali platcom, tak účtujem cez ID? 1691,- 343/501 ??? To sa mi zdá byť zvláštny zápis.
eop
08.11.07,14:51
Nevie nikto reagovať na moju otázku? :confused: :mee:
KEJKA
08.11.07,18:14
máš tu x-príspevkov na túto tému, preto nereagujeme. Ale kedže urguješ, odpovedám krátko.....
áno zápis je správny, aj ked sa ti zdá divný. Podstatné je , že má firma nárok na odpočítanie DPH. Ako to zaúčtuješ - závisí čiatočne aj od programu - čo dovolí.
eop
08.11.07,18:23
máš tu x-príspevkov na túto tému, preto nereagujeme. Ale kedže urguješ, odpovedám krátko.....
áno zápis je správny, aj ked sa ti zdá divný. Podstatné je , že má firma nárok na odpočítanei DPH. Ako to zaúčtuješ - závisí čiatočne ja od programu - čo dovolí.
Moc ďakujem. Ja som si tych x-prispevkov počítala, hrabala som sa v tom toľko, až som v tom mala chaos. Pointu toho celého som pochopila, iba som si nebola istá tým zápisom ako tú dph konkrétne zaúčtovať. O tom tu moc toho nebolo. Ďakujem. Pekný večer.
eop
12.05.09,12:03
:mee:Zdravím poraďákov, mám tu ďaľší problém pri odpočítaní DPH pri registrácií. Firma vznikla 1.11.2008 ako neplatca dph, prenajala si priestory v ktorých chcela otvoriť videopožičovňu. V roku 2008, nakupovala od platcov DPH - materiál k prerábke týchto priestorov (okná, dvere, wc, podlahy, obklady..), regále, stoly (do 30.000,-Sk), služby (murárske, maliarske asi za 300tis.Sk s DPH) a od 1.1.2009 sa spoločnosť stala platcom DPH. V januári všetky práce dokončili a od 1.2.2009 už začali v prerobených priestoroch predávať. Je nejaká možnosť z týchto nákupov (r.2008) odpočítať DPH v roku 2009:confused:?? Je tam dosť veľa stavebných materiálov a drobného majetku, kde by sme si chceli odrátať dph. Je tam nejaká možnosť, keď dokončené a pripravené k podnikaniu to bolo až 1.2.09 (za platcovstava)? Ďakujem za každú radu.;)
nika.sum
01.09.09,12:22
:mee:Zdravím poraďákov, mám tu ďaľší problém pri odpočítaní DPH pri registrácií. Firma vznikla 1.11.2008 ako neplatca dph, prenajala si priestory v ktorých chcela otvoriť videopožičovňu. V roku 2008, nakupovala od platcov DPH - materiál k prerábke týchto priestorov (okná, dvere, wc, podlahy, obklady..), regále, stoly (do 30.000,-Sk), služby (murárske, maliarske asi za 300tis.Sk s DPH) a od 1.1.2009 sa spoločnosť stala platcom DPH. V januári všetky práce dokončili a od 1.2.2009 už začali v prerobených priestoroch predávať. Je nejaká možnosť z týchto nákupov (r.2008) odpočítať DPH v roku 2009:confused:?? Je tam dosť veľa stavebných materiálov a drobného majetku, kde by sme si chceli odrátať dph. Je tam nejaká možnosť, keď dokončené a pripravené k podnikaniu to bolo až 1.2.09 (za platcovstava)? Ďakujem za každú radu.;)
mimotemyMna by len zaujimalo, ako im ide videopozicovna, v dobe ked sa zatvaraju videopozicovne, ktore fungovali viac ako 10 rokov? Ked mozete dajte mi vediet prosim.
Co sa tyka tej vasej otazky je uz asi neskoro, presla uz dlha doba, ale pravdepodobne si mohli odpocitat DPH len zo sluzieb a materialu zakupenych v r. 2009.
eop
02.09.09,06:35
mimotemyMna by len zaujimalo, ako im ide videopozicovna, v dobe ked sa zatvaraju videopozicovne, ktore fungovali viac ako 10 rokov? Ked mozete dajte mi vediet prosim.
Co sa tyka tej vasej otazky je uz asi neskoro, presla uz dlha doba, ale pravdepodobne si mohli odpocitat DPH len zo sluzieb a materialu zakupenych v r. 2009.

Ano, je tak, DPH si mohli odpocitat zo sluzieb a materialu nakupenych v roku 2009. Z roku 2008 sa mi dalo odpocitat dph len z dlhodobeho majetku.
nika.sum
03.09.09,07:41
A ako im ide videopozicovna, ja som totiz jednu zavrela k 31.12.2008.
Mikolajova
01.10.09,07:42
Dobry den, chcela by som si overit ak PO kupila podnik, kde mu bol predany aj majetok moze si z toho majetku uplatnit DPH aj ked jeho OC je v sume nizsiej ako 996 EUR? Podnik kupil 09/2009 a platca je od 10/2009.
apo
06.10.10,18:25
Dobrý deň.

Prosím poradiť. Slovenský podnikateľ má novú registráciu na DPH v mesiaci Júl 2010. Tento podnikateľ má na zásobách tovar nadobudnutý z Českej republiky s českou DPH, lebo nebol platiteľom dane na Slovensku.

Otázka:
Pri registrácii na DPH je nárok na odpočet dane zo zásob, ktoré majú v obstarávacej cene českú DPH?

Ďakujem.

apo
Mária.K.
07.10.10,06:51
Dobrý deň.

Prosím poradiť. Slovenský podnikateľ má novú registráciu na DPH v mesiaci Júl 2010. Tento podnikateľ má na zásobách tovar nadobudnutý z Českej republiky s českou DPH, lebo nebol platiteľom dane na Slovensku.

Otázka:
Pri registrácii na DPH je nárok na odpočet dane zo zásob, ktoré majú v obstarávacej cene českú DPH?

Ďakujem.

apo
Nemá.
Táto daň je v štátnom rozpočte ČR.
apo
21.10.10,16:15
Ďakujem.

Predpokladal som, že to bude takto, ale je to nespravodlivé, že v rámci EÚ je táto daň nedobytná.

Čisto teoreticky.
Ak by bol tovar nadobudnutý z 3. štátu, DPH by bola vymeraná colnicou SR a daň by sme mohli zo zásob pýtať pri registrácii?

Ďakujem.

apo
Ka-Be
22.11.10,19:09
Dobrý večer, fy vznikla v r. 2009. V tomto roku kúpila automobil N1 ako neplatca DPH.
1. Automobil zaradím 022/042 - dňom prihlásenia na polícií alebo dňom prihlásenia na DzMV (kedy sa začalo používať na podnikanie)?

V r. 2010 sa stala platcom DPH. Má nárok na pomernú časť DPH? Alebo iba z majetku, ktorý kúpila v r. 2010?

ďakujem
Ka-Be
23.11.10,06:22
posúvam....
uctokrajan
23.11.10,06:42
Odvolavka na § 55 zakona o DPH, tam je to jasne.
Danovnik
25.11.12,19:04
Dobrý deň, lúskam a nič podobné som zatiaľ nenašla, tak teda - prosím o radu: Podnikateľ začal podnikať 14.3.2006. Dňa 15.5.2006 sa zaregistroval ako platiteľ DPH. Mesiac (17.2.2006) pred začatím podnikania si obstaral majetok určený na toto podnikanie. Môže si odčítať DPH z tohto majetku pri registrácii? Ide mi o to, že vlastne keď majetok kupoval, nebol ešte SZČO. Vďaka.



Teoretické východiská:
http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpoeitanie-dane-pri-registracii-poda-55.html
A čo sa týka uplatnenia práva na odpočítanie dane, tak podmienkou je:

1) možno odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý bol nadobudnutý pred dňom, kedy sa osoba stala platiteľom. Z pojmu osoba vychádzam, že sa jedná o majetok nadobudnutý osobou, teda bez ďalších obmedzení.

2) podmienkou je, že majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov v predchádzajúcich kalendárnych rokoch. Aj túto podmienku spĺňate.

3) v prípade odpisovaného majetku sa daň pomerne zníži o pomernú časť zodpovedajúcu odpisom. Vy ste zatiaľ majetok neodpisovali.

4) majetok musí slúžiť na zdaňované dodávky tovarov a služieb.

5) na majetok, ktorý má byť predmetom odpočítania musí mať platiteľ faktúru (tu by mohol byť problém, ak bol tovar nadobudnutý občanom, kedy ostatní platitelia nemajú povinnosť vystaviť faktúru). Overte si náležitosti dokladov, ktoré máte k dispozícii, aby plnili primerane ustanovenia § 71 v prípade, že sa jedná o majetok nadobudnutý v tuzemsku. Na faktúre nemusia byť uvedené iba identifikačné údaje kupujúceho, ktorý v čase nákupu ešte nebol platiteľom dane. V prípade dokladov z ERP by to malo byť v poriadku, v prípade faktúr podľa § 71 ods. 2 môže byť problém napr. s obchodným menom.

Nakoľko neuvádzate presne, aké doklady máte, v podstate je potrebné skontrolovať náležitosti dokladov z ERP a z faktúr vystavených podľa § 71 ods. 2.
Zatiaľ neodpovedám na prípadné nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ a dovozom. Tomu by sme sa venovali v prípade, že by ste také nadobudnutie mali.

Prosím, poradíte? Platí vyššie uvedené stále?

Ďakujem pekne!
KEJKA
25.11.12,19:27
platí. nadobudnutie od platiteľa DPH musíš vedieť preukázať.
Danovnik
25.11.12,19:47
platí. nadobudnutie od platiteľa DPH musíš vedieť preukázať.

ďakujem pekne!

A ak som kúpil auto v roku 2010, t.j. v čase, kedy som ešte nemal živnostenský list (a teda oprávnenie na podnikanie), ale auto bolo úžitkové a výlučne kúpené so zámerom podnikania. A v roku 2012 som si založil živnosť a teraz som sa stal platiteľom DPH. A môžem si odpočítať DPH napr. za 4Q 2012, ak ho vložím do podnikania napr. 30.09.2012?

Ďakujem pekne!
KEJKA
25.11.12,23:26
podľa mňa áno za predpokladu, že to auto bolo vložené do podnikaniu aj pred registráciou za platiteľa DPH.
costym1
07.01.13,14:54
Pekný deň,
poprosím o radu : S.r.o nie je platcom DPH, zaobstará si mot.voz. formou splátok /štvrtinky/, prvá faktúra príde ešte pred tým, než sa stane platiteľom DPH. Je možné
pri registrácii na platcu DPH odpočítať z tejto faktúry DPH, ak v podstate vlastníkom
auta je ešte leasingovka ? Nie som si istá.
Vďaka.
Tweety
07.01.13,14:55
Pekný deň,
poprosím o radu : S.r.o nie je platcom DPH, zaobstará si mot.voz. formou splátok /štvrtinky/, prvá faktúra príde ešte pred tým, než sa stane platiteľom DPH. Je možné
pri registrácii na platcu DPH odpočítať z tejto faktúry DPH, ak v podstate vlastníkom
auta je ešte leasingovka ? Nie som si istá.
Vďaka.
Áno, je možné si uplatniť nárok na odpočet .
costym1
07.01.13,15:06
Júj, to je rýchla odpoveď:)
heket
27.05.13,21:52
Slovenská spoločnosť bola registrovaná podľa §7. V tom čase nadobudla tovar v tuzemsku z EU pod IČ DPH SK, podala daňové priznanie a odviedla slovenskú DPH. Stala sa od apríla klasickým platiteľom podľa §4.V zmysle § 55 si teraz odpočítava daň pri registrácii. Môže si odpočítať daň zaplatenú z nadobudnutého tovaru z EU zaplatenú na Slovensku podľa §7?
KEJKA
27.05.13,22:43
Pekný deň,
poprosím o radu : S.r.o nie je platcom DPH, zaobstará si mot.voz. formou splátok /štvrtinky/, prvá faktúra príde ešte pred tým, než sa stane platiteľom DPH. Je možné
pri registrácii na platcu DPH odpočítať z tejto faktúry DPH, ak v podstate vlastníkom
auta je ešte leasingovka ? Nie som si istá.
Vďaka.
toto je starší dátum, ale musím spochybniť odpoved, ktorá prišla na túto otázku.
Kúpa na štvrtinky.....áno je možný odpočet
ale prečo potom spomínaš lízingovku - dúfam, že nejde o LZ?