Jara21
26.02.07,10:45
Podnikám na ŽL prvý rok a vediem si podvojné účtovníctvo. Niektoré mesiace som si však nezarobila ani na minimálnu mzdu. Ako sa účtuje v PÚ nárok na minimálnu mzdu? Ďakujem za radu.
helas
26.02.07,09:55
Aký nárok na minimálnu mzdu. Veď ak si živnostník, tak nemáš pracovnú zmluvu a máš iba to čo si zarobíš a niekedy je to aj menej ako 7600,--
Alebo sa mýlim ?
Zoltán Kovács
26.02.07,09:56
Podnikám na ŽL prvý rok a vediem si podvojné účtovníctvo. Niektoré mesiace som si však nezarobila ani na minimálnu mzdu. Ako sa účtuje v PÚ nárok na minimálnu mzdu? Ďakujem za radu.


Živnostník, aj keď účtuje v PÚ nemá nárok na mzdu. Jeho "mzda" je koncoročný zisk, resp. strata.
Monika Kováčová
26.02.07,10:02
účtuješ o osobnej spotrebe na účte 491
j.s
26.02.07,17:17
A mas uzavrety pracovny pomer?
AIMA
27.02.07,15:41
Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie
Anja111
27.02.07,15:58
Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie
Aké peniaze si posiela na účet? Odmenu konateľa? Výplatu mzdy, ako zamestnanec? Alebo len tak bezdôvodne?
Zoltán Kovács
27.02.07,15:59
Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie

522/366 hrubá mzda
366/336 odvody do SP a ZP za zamestnanca
342/366 daňový bonus (ak si uplatňuje)
524/336 odvody do SP a Zp za zamestnávateľa
336/221 úhrada odvodov do SP a ZP
366/221 výplata mzdy
AIMA
27.02.07,17:14
Nie je to mzda, teda tú si posiela tiež (minimálnu mzdu), no okrem toho si posiela ešte iné peniaze, ktoré neviem kam by som naúčtovala, sú už súkromné...
evina
27.02.07,17:18
A mas uzavrety pracovny pomer?
Sám so sebou?...
evina
27.02.07,17:21
Nie je to mzda, teda tú si posiela tiež (minimálnu mzdu), no okrem toho si posiela ešte iné peniaze, ktoré neviem kam by som naúčtovala, sú už súkromné...

Na osobný účet si môže posielať svoju mzdu ako zamestnanec.
Tie "iné" peniaze musí predsa dešifrovať, nie sú jeho, patria s.r.o. . Ak by sa zdráhal, tak potom na nedaňové náklady..
Lydka R
27.02.07,17:21
Nie je to mzda, teda tú si posiela tiež (minimálnu mzdu), no okrem toho si posiela ešte iné peniaze, ktoré neviem kam by som naúčtovala, sú už súkromné...
Tak to potom len na 355 - ostatné pohľadávky.
Keď si chce prilepšovať, nech to vyberá v hotovosti z BU a dotuje pokladňu, čiže (pokiaľ je to jednoosobová sro) seba.
Zoltán Kovács
27.02.07,17:40
Na osobný účet si môže posielať svoju mzdu ako zamestnanec.
Tie "iné" peniaze musí predsa dešifrovať, nie sú jeho, patria s.r.o. . Ak by sa zdráhal, tak potom na daňové náklady..

Evina prosím ťa môžeš to trošku rozpísať čo si mala na mysli, alebo je to len preklep a má to byť nedaňové náklady?
evina
27.02.07,17:49
Evina prosím ťa môžeš to trošku rozpísať čo si mala na mysli, alebo je to len preklep a má to byť nedaňové náklady?

Díky samozrejme nedaňové, veď daňové ani v tej vete nedáva zmysel :)
martinius
28.02.07,11:15
Konateľ v jednoosobovej eseročke, zároveň jej majiteľ a zamestanec, ktorému je vyplácaná minimálna mzda, si posiela na osobný účet z podnikateľského účtu peniaze. Ako to mám zaúčtovať?
Viem, že je to natvrdlá otázka, ale som začiatočník...Ďakujem za pochopenie
Ak je v prac.pomere,účtujem normálne mzdu.
Opravujem smitha : nie účet 522,ale 521.
AIMA
28.02.07,14:30
Ďakujem všetkým z odpoveď. Môžem tú 355 vysporiadať cesťákom priamo 355/512, alebo ako ju vlastne vysporiadam? (nedá sa pri rozdelení zisku?)
evina
28.02.07,14:37
Ak je v prac.pomere,účtujem normálne mzdu.
Opravujem smitha : nie účet 522,ale 521.

Ale oprauješ Smitha nesprávne - ide o spoločníka, t.j. správne je ako píše Smith 522.
Zoltán Kovács
28.02.07,17:02
Ale oprauješ Smitha nesprávne - ide o spoločníka, t.j. správne je ako píše Smith 522.


Ďakujem.mimotemy