dudroš
26.02.07,11:50
Prosím poradte mi.
Živnostnícka mala IM v 2.odp.skupine. V 4 roku odpisovania mal IM ZC 120.000,-Sk. Nakoľko stroj neplnil svoju funkciu darovala ho za 100,-Sk.
Ako to mám zaúčtovať v jedn.účtovníctve?
Dakujem
renča1
26.02.07,11:01
Darovala? Keď niekomu darujem, tak dám zadarmo, ale szčo darovala za 100.- čo svedčí o tom, že ho predala za symbolickú cenu. Moc dobre tomu nerozumiem "darovať" za 100,- . Pokiaľ by darovala za 0,00 , tak darovaný stroj by nepodliehal zdaneniu. Vyradil by sa z majetku do osobného užívania.
Zoltán Kovács
26.02.07,11:02
Prosím poradte mi.
Živnostnícka mala IM v 2.odp.skupine. V 4 roku odpisovania mal IM ZC 120.000,-Sk. Nakoľko stroj neplnil svoju funkciu darovala ho za 100,-Sk.
Ako to mám zaúčtovať v jedn.účtovníctve?
Dakujem


Darovanie je bezodplatný právny akt.
dudroš
26.02.07,11:08
Dakujem za odpovede. Takže darovala za 0,-Sk. Ako to teda vyradím z účtovníctva.
Zoltán Kovács
26.02.07,11:10
Dakujem za odpovede. Takže darovala za 0,-Sk. Ako to teda vyradím z účtovníctva.


Zaeviduješ na karte DHM dátum vyradenia a dôvod. Len pozor na dátum vyradenia. Ak k 31.12. nemáš stroj v majetku namáš potom nárok na odpis.
dudroš
26.02.07,11:13
A odpis za rok 2006 si neuplatním už žiaden?
dudroš
26.02.07,11:14
Ta odpoved predbehla moju otázku. Stroj darovala v marci 2006.
Zoltán Kovács
26.02.07,11:14
A odpis za rok 2006 si neuplatním už žiaden?


Nie neuplatníš. Veď ani sa nepoužívalo na dosahovanie zdaniteľných príjmov.
dudroš
26.02.07,11:16
Smith, dakujem velmi pekne za odpoved.
Prajem príjemný biely den.
Lekon
13.03.08,04:36
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť na túto tému:
- firma FO predala neodpísaný stroj v r. 2007 za vyššiu cenu ako je zostatková - tá vstúpila do príjmov. Chcem sa opýtať ako mám postupovať so zostatkovou cenou - účtovanie a vstup do výdajov v JÚ. Ďakujem.
SAIVI
30.07.09,13:19
SZCO má v majetku nefunkčný stroj, ktorého oprava by bola velmi nákladna a preto sa rozhodla nedať ho už opraviť . Obstarala ho v 07/2007 za cenu 7302,66 € a zaradila do II. odpisovej skupiny.
Môže ho teraz vyradiť z účtovníctva o zostatkovú cenu dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane?
Lianka
30.07.09,15:55
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
c) zostatková cena alebo obstarávacia cena hmotného majetku bezodplatne odovzdaného do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, 90) ak nie je súčasťou obstarávacej ceny stavby odpisovanej odovzdávajúcim daňovníkom,
d) zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku vyradeného z dôvodu škody do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku s výnimkou uvedenou v písmene g),
e) vstupná cena pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23, pričom pri predaji majetku uvedeného v § 23 ods. 1 písm. d) až g), § 23 ods. 2 písm. d) a pozemkov nedotknutých ťažbou možno vstupnú cenu zahrnúť len do výšky príjmu z predaja,
f) tvorba rezerv a opravných položiek podľa § 20,
g) škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#19