Petosev
26.02.07,12:15
Ahojte všetci.
Vediem jednoduché účtovníctvo, som živnostník, v roku 2006 som dostal darom drobný hnuteľný majetok - koberec. Cena uvedená na darovacej zmluve je 5000,-Sk. Koberec bol zaradený do obchodného majetku, nakoľko je používaný v podnikateľských priestoroch. Dar v hodnote 5.000,-Sk som zdanil. Súčasne by som mal mať zároveň i právo uznať si výdavok v tejto hodnote, nakoľko som koberec nezaradil do dlhodobého majetku ,ktorý sa odpisuje, ale jednoducho ihneď do spotreby.
Prosím o váš názor na celý pripad.

Vďaka.
Zoltán Kovács
26.02.07,11:17
Ahojte všetci.
Vediem jednoduché účtovníctvo, som živnostník, v roku 2006 som dostal darom drobný hnuteľný majetok - koberec. Cena uvedená na darovacej zmluve je 5000,-Sk. Koberec bol zaradený do obchodného majetku, nakoľko je používaný v podnikateľských priestoroch. Dar v hodnote 5.000,-Sk som zdanil. Súčasne by som mal mať zároveň i právo uznať si výdavok v tejto hodnote, nakoľko som koberec nezaradil do dlhodobého majetku ,ktorý sa odpisuje, ale jednoducho ihneď do spotreby.
Prosím o váš názor na celý pripad.

Vďaka.

Výdavok si nemal pri obstaraní majetku, potom ako?
renča1
26.02.07,11:44
Ahojte všetci.
Vediem jednoduché účtovníctvo, som živnostník, v roku 2006 som dostal darom drobný hnuteľný majetok - koberec. Cena uvedená na darovacej zmluve je 5000,-Sk. Koberec bol zaradený do obchodného majetku, nakoľko je používaný v podnikateľských priestoroch. Dar v hodnote 5.000,-Sk som zdanil. Súčasne by som mal mať zároveň i právo uznať si výdavok v tejto hodnote, nakoľko som koberec nezaradil do dlhodobého majetku ,ktorý sa odpisuje, ale jednoducho ihneď do spotreby.
Prosím o váš názor na celý pripad.

Vďaka.

Viď § 25 ods.1 písm.a) zdp, vstupnou cenou HM a NM je obstar.cena , obstaravaciou cenou majetku nadobudnutého od fO darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9.
Petosev
26.02.07,14:57
Smith, aký výdavok som mal mať? Tento drobný majetok som obdržal ako dar. Výdavok neexistuje. Niečo podobné zákon o dani z príjmu neupravuje, myslím si, a preto vychádzam analogicky z prípadu, keď by som obdržal ako dar na podnikanie Dlhodobý majetok, ktorý sa odpisuje. Vtedy sa hodnota daru zahrna do prijmov alikvotne s hodnotou odpisu majetku, ako pri dotacii, či nie? Vtedy mam teda na jednej strane zdanitelny prijem, a na druhej strane danovo uznany vydaj.

Renča hovori o vstupnej cene dlhodobeho majetku, ktory sa odpisuje podla zakona o dani z prijmov. Ja som sa však rozhodol nerazadit tento koberec do dlhodobeho majetku, ale do spotreby, kde by sa normalne uctoval, pokial by bol standartne zakupeny.
renča1
26.02.07,15:40
Renča hovori o vstupnej cene dlhodobeho majetku, ktory sa odpisuje podla zakona o dani z prijmov. Ja som sa však rozhodol nerazadit tento koberec do dlhodobeho majetku, ale do spotreby, kde by sa normalne uctoval, pokial by bol standartne zakupeny.


Ja som nehovorila o dlhodobom majetku, ale o hmotnom a nehmotnom majetku, ktorý je vylúčený z odpisovania.;) Pozri si k príslušnemu § komentár.
andrej_rv
26.02.07,18:45
[

Ahojte všetci.
Vediem jednoduché účtovníctvo, som živnostník, v roku 2006 som dostal darom drobný hnuteľný majetok - koberec. Cena uvedená na darovacej zmluve je 5000,-Sk. Koberec bol zaradený do obchodného majetku, nakoľko je používaný v podnikateľských priestoroch. Dar v hodnote 5.000,-Sk som zdanil. Súčasne by som mal mať zároveň i právo uznať si výdavok v tejto hodnote, nakoľko som koberec nezaradil do dlhodobého majetku ,ktorý sa odpisuje, ale jednoducho ihneď do spotreby.
Prosím o váš názor na celý pripad.
Vďaka.
U FO je nepeňažný príjem v zmysle § 3 ods. 2 predmetom dane z príjmu, oceniť by sa mal v zmysle § 25 ods.1 písm. d) bod 1. ZÚ reprodukčnou obstarávacou cenou. (Za takúto by sa podľa mňa mohla považovať aj cena uvedená na darovacej zmluve). K príjmu z nepeňažného daru podľa mňa neprislúcha žiadny daňový výdavok, pretože nie je splnená všeobecná podmienka uvedená v § 2 písm. i) ZoDP - nešlo o výdavok preukázateľne vynaložený daňovníkom. A na nejakú inú formu zahrnutia hodnoty darovaného koberca do daňových výdavkov som v predpisoch (ale ani komentároch) nenašiel, aj keď sa mi to zdá byť v rozpore s odpisovaným darom, ktorý je v podstate daňovo neutrálny.
V tomto konkrétnom prípade by som ja osobne preto radšej považoval koberec za odpisovaný majetok a podľa účtovného odpisového plánu ho odpisoval 2 - 3 roky (alebo aj 13 mesiacov od doby nadobudnutia :) ). Pri odpisovanom majetku s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok a vstupnou cenou pod 30 tis. Sk sa účtovné odpisy považujú pre účely ZoDP zároveň za daňové odpisy. A u odpisovaného majetku sa podľa Usmenenia MF SR č. 009465/2005-721 (FS 5/2005) - bod 8:".. uplatní postup podľa § 17 ods. 3 písm. g) zákona, t. j. do zdaniteľných príjmov v roku prijatia tohto daru zahrnie len pomernú časť príjmov, zodpovedajúcu výške odpisu uplatneného v daňových výdavkoch. Znamená to, že ak daňovník dostal dar, ktorý je hmotným majetkom, hodnotu daru zahrnie do základu dane postupne vo výške odpisov darovaného majetku [§ 17 ods. 3 písm. h) zákona]. Uplatní sa tak podobný postup ako pri dotácii, podpore a príspevku podľa § 17 ods. 3 písm. h) zákona.".
Petosev
27.02.07,06:36
Andrej,presne na toto som chcel poukazat, ze pri dlhodobom odpisovanom majetku je celkovy danovy vplyv neutralny, kedy sa pouzije postup ako pri dotaciach. Preco potom pri drobnom majetku by som nemal uplatnovat ekvivaletny postup tiez? Zakon o dani z prijmu myslim ze nespecifikuje takyto pripad, takze som chcel vediet, ci funguje nejaky nepisany uzus o uctovani takychto darov.

Po vcerajsich prispevkoch renci a smitha som uvazoval takisto o sposobe uctovania, kedy jednoducho zaradím tento majetok do odpisovaného majetku, nakoľko jeho doba použiteľnosti je viac ako 1 rok a budem ho odpisovat podľa účtovných predpisov. Oproti odpisom si uplatnim alikvotnu cast prijmu z prijateho daru a konecny efekt na danovy zaklad tak bude neutralny.