luluhaha
26.02.07,11:27
Vie mi niekto povedať, aký rozdiel v poplatkoch je v kolektívnom systéme odpadového hospodárstva a v individuálnom?
Viem že pri kolektívnom systéme sa platí vstupný poplatok 5000 a kvartálne nejaký poplatok, ktorý mi už nikto nevráti, v podstate platba za ich službu.
Robia za mňa výkazy na MŽP a splnam tým limity.
Ale čo ak chcem individuálny systém? Sú poplatky do RF vačšie ako tie ktoré zaplatím v kolektívnom systéme?
Ďakujem

zaujímavá stránka http://www.zep.sk/get_document.php?docid=542
rems
01.03.07,16:42
Zdravím všechny a předem poznamenávám, že už mám v tom všem pořádný zmatek. Na podzim minulého roku jsem se pročetla spoustou zákonů a vyhlášek a dopracovala jsem se k registraci v Recyklačním fondu. Naše společnost je příležitostným dovozcem elektrických nástrojů z ČR. Překvapila mě výše recyklačních poplatků, které se odvádí recyklačnímu fondu. V rámci boje o zákazníka a s tím spojené snahy o co nejnižší ceny na trhu si tyto poplatky naše společnost nemůže dovolit v této výši přeúčtovávat dále, takže ty poplatky jakoby jdou na úkor marže. Následně po zaregistrování do RF jsem zjistila, že máme dále povinnost registrovat se do seznamu výrobců, což jsme učinili. Po skončení čtvrtletí jsem s problémy dala dohromady výkazy pro recyklační fond a zaplatili jsme příslušné poplatky za elektrozařízení, obaly,plasty atd. Taky jsem prošla všechny možné stránky o tom, jak co udělat a podrobně přečetla stránky recyklačního fondu, zdá se mi přesto, že v tomto směru dostatek informací nenacházím. Systém placení těchto poplatků je taktéž ohromně složitý, ale to všechno jsem pro začátek jakž-takž zvládla. Dnes jsem se pustila do vyplňování výkazu "Hlásenie výrobcu elektrozariadení", který se posílá 1xročně MŽP a opět při studiu příslušných vyhlášek a pokynů jsem narazila na pojem:"Záruka pri individuálnom plnění povinností" a jsem myslím zase na začátku, protože mi není úplně jasné, co s tím, zase jsem "prolezla" na netu všechny možné informace, které by mi mohly trošku objasnit, o co vlastně jde a co je potřeba udělat a zase zaplatit. Zatím se naše společnost ani nesetkala s tím, že by nám nějaký náš odběratel zpětně zařízení odevzdal, takže ani nevím, co zapsat v příslušném formuláři do tabulky "B". Myslela jsem, že když platíme recyklačnímu fondu poplatky, máme tím zpětné zpracování odpadu jakoby předplacené. Nevím, k čemu tedy ještě platit ministerstvu nějakou záruku? Má prosím někdo tyto zkušenosti a mohl by mne po této stránce trošku obohatit? Protože já už mám v tom asi gulášek a teď momentálně tady sedím, kolem mě je to samý papír a jsem bezradná. Pomozte prosím!!!
rems
01.03.07,17:10
Asi jsem otravná.......... není zde někdo erudovaný?
rems
01.03.07,17:46
Další pokus...........omlouvám se!
rems
01.03.07,19:01
A naposled, budu se muset smířit s tím, že tato problematika je prostě můj problém..........ale kdyby přece jen někdo......sím...
lenkak
01.03.07,19:33
www.recfond.sk
Gabi03
02.03.07,06:00
To luluhaha: neviem, na základe ktorého paragrafu ste povinný platiť do RF poplatky, znie mi to ako z elektrozariadení, keďže spomínaš kolektívny a individuálny systém. Ak to tak nie je, zrejme moja odpoveď nebude adekvátna. Ale ak by to tak náhodou bolo.... dnes ešte podľa zákona o odpadoch výrobca elektrozariadení je povinný sa podielať KOLEKTÍVNE na historickom elektroodpade. Nový odpad môže každý riešiť individuálne, nakoľko tento odpad je adresný. Takže tak či tak je treba sa zaregistrovať do kolektívneho systému. Naozaj vstupné poplatky sú okolo tých 5000, ale je to vlastne členský poplatok za členstvo v tomto systéme. Tie štvrťročné poplatky skôr chápem ako poplatky za likvidáciu toho odpadu, čiže je to využívanie externých služieb. Čo sa týka nového odpadu, tu je to na rozhodnutí jednotlivých subjektov. Avšak treba tam zvážiť určité riziká ako aj prínosy. Tieto by mali byť evidentné zo zákonov a aj zmlúv, ktoré ponúkajú kolektívne systémy.

To rems: viď vyššie. Nejak mi z tvojho príspevku nie je isté, či ste zaregistrovaný aj v kolektívnom systéme práve kvôli historickému elektroodpadu. Ak nie, asi je načase si preštudovať znovu všetky materiály. Ak ste tam a platíte aj za nový odpad kolektívne, všetky tieto problémy by mal váš kolektívny systém vyriešiť za vás.

Dúfam, že som aspoň trochu pomohla.
JAJA11
02.03.07,06:06
Vie niekto ako sa využívajú tie peniaze, ktoré sa odvedú do recyklačného fondu?
Gabi03
02.03.07,06:12
Naša prax: my, ako členovia kolektívneho systému, odvádzame poplatky do tohto systému. Ten z týchto prostriedkov by mal kryť náklady na fyzickú likvidáciu odpadov, či už prostredníctvom likvidátora alebo priamo. Do recyklačného fondu platíme my iba v tom prípade, ak nesplníme limity dané na rok. A predpokladám, ten zas kryje svoje náklady, možno najmä na pokuty zo strany EÚ. Ale to už je moja úvaha.
JAJA11
02.03.07,06:16
Naša prax: my, ako členovia kolektívneho systému, odvádzame poplatky do tohto systému. Ten z týchto prostriedkov by mal kryť náklady na fyzickú likvidáciu odpadov, či už prostredníctvom likvidátora alebo priamo. Do recyklačného fondu platíme my iba v tom prípade, ak nesplníme limity dané na rok. A predpokladám, ten zas kryje svoje náklady, možno najmä na pokuty zo strany EÚ. Ale to už je moja úvaha.

Ja skôr narážam na reportáže z Markízy, podľa ktorých peniaze z recyklačného fondu dostali spriaznené osoby na vytvorenie firiem, ktoré budú likvidovať odpady, ale v tých firmách bolo všetko len naoko. Nie je to ďalší systém splachovania našich poplatkov v štátnom systéme? Alebo to už niekto kontroluje ?:confused: :confused:
Gabi03
02.03.07,06:23
Ja skôr narážam na reportáže z Markízy, podľa ktorých peniaze z recyklačného fondu dostali spriaznené osoby na vytvorenie firiem, ktoré budú likvidovať odpady, ale v tých firmách bolo všetko len naoko. Nie je to ďalší systém splachovania našich poplatkov v štátnom systéme? Alebo to už niekto kontroluje ?:confused: :confused:

mimotemy Úprimne povedané, takéto reportáže zo subjektívnych dôvodov neregistrujem. Ak by som mala na to prostriedky a chuť, určite by som sa na to pozrela, ale zrejme nemám. :rolleyes: