chandler
26.02.07,11:51
zalozil som firmu a co mam teraz robit? kedy sa ozvu nejaky zakaznici a budem dostavat peniaze aby som si mohol kupit firemne auto? uz cakam par mesiacov a nic :(

ale vazne, zalozil som s.r.o. na jesen, zalozil som bankovy ucet a ohlasil to na danovom. zatial ale nic nerobim a zaujimalo ci musim nieco spravit, este niekde to zahlasit alebo nieco take.

a plus teraz by som mal podat danove priznanie aj ked som nemal ziadne prijmy ani naklady ... len ho vyplnim a to je vsetko?

asi to znie zmatene ale chcem sa spytat ci mam nejake povinnosti. predtym som mal zivnost a vdaka porade som vedel co musim robit, teraz by som ale nerad na nieco zabudol. asi tu taky problem uz bol, hladal som ale nevedel som naist :(
martinius
26.02.07,10:58
Urobíš účtovnú závierku,pravdepodobne vykážeš stratu.Na budúci rok,ak budeš v kladnom výsledku hospodárenia,si ju umoríš.Náklady ti vznikajú,ako konateľ si asi dáš nejakú odmenu alebo ak si v prac.pomere,tak mzdu,s čím súvisia mzdové náklady,soc.fond.Určite banke hradíš nejaké poplatky za vedenie účtu,prípadne si platíš telefon nie?
j.s
26.02.07,17:14
Co dalej? Neviem co planujes - otvorit prevadzku, prijat zamestnancov,...Tazko ti poradit
Bambi23
26.02.07,18:21
Na danovom urade si predpokladam ohlasil vznik s.r.o., teda registroval si sa ako platca dane.
Na DU sa hlasi aj napriklad cislo uctu, zriadnenie prevadzky, ak prijmes zamestnanca, tak sa hlasis ako platca DzZC, ak kupis auto prihlasis sa ako platca dane z motorovych vozidiel, ak budes mat prislusny obrat tak budes platcom DPH .. atd :) .. je toho dost.
Hlavne, ak si zriadil aj prevadzku, alebo kancelariu a mas to v prenajme, hlasit aj na zvinostenskom odbore zriadenie prevadzky. Ides tam s inspekcnou knihou. Ich nezaujima ci nieco robis alebo nie, ak si v najme, musis si prevadzku nahlasit. Ak si vo vlastnych priestoroch a mas tam aj sidlo firmy, tak to nehlasis.
My sme mali napriklad problem aj s nahlasenim "tvorcu" odpadu, kazda prevazdka sa musi nahlasit aj na odpad :) ...
Takze hlasit je vzdy co, byrokracia u nas len prekvita :)
chandler
28.02.07,13:52
Bambi23: prevadzku zatial nechcem ale zaujimalo by ma co je to ta inspekcna kniha? to musim mat?

j.s: praveze zatial neplanujem vobec nic.. ide mi len o to aby som oznamil vsetko co treba aj ked nic nerobim...

martinius: stratu budem mat len z toho co zaplatim banke za vedenie uctu.. inac nic
j.s
28.02.07,16:22
Inspekcnu potrebujes, ak zakladas prevadzku na miestem ktore je odlisne od miesta tvojho oficialneho obchodneho sidla/podnikania. Kupis ju v papiernictve a zaregistruju ti ju na zivn.urade. Ked pride kontrola, robit ti budu do nej zaznamy.
andreaS
28.02.07,16:26
nezabudni este na vstupne poplatky, 10.000,- kolok je tiez nakladom.
Ľuba
28.02.07,17:35
Urobíš účtovnú závierku,pravdepodobne vykážeš stratu.Na budúci rok,ak budeš v kladnom výsledku hospodárenia,si ju umoríš.Náklady ti vznikajú,ako konateľ si asi dáš nejakú odmenu alebo ak si v prac.pomere,tak mzdu,s čím súvisia mzdové náklady,soc.fond.Určite banke hradíš nejaké poplatky za vedenie účtu,prípadne si platíš telefon nie?
Schválenú závierku pošleš na Obchodný register príslušného súdu.
chandler
01.03.07,09:29
j.s: fajn dik takze tu knihu zatial nepotrebujem

andreaS: no myslel som na to ale ten blocek je este z casu ked firma neexistovala... ako mozem dat do nakladov nico co som platil ako sukromna osoba pred tym ako zalozim firmu?
nemam si to dat radsej uctovnictva do zivnosti?

Ľuba: jak schvalenu uctovnu uzavierku? :( kto ju ma schvalit? som dufal ze len vyplnim take tlacivo ako pre FO a poslem na danovy urad... ze ja som s tym vobec zacinal :(
Ľuba
01.03.07,09:41
Ľuba: jak schvalenu uctovnu uzavierku? :( kto ju ma schvalit? som dufal ze len vyplnim take tlacivo ako pre FO a poslem na danovy urad... ze ja som s tym vobec zacinal :(

Urobíš Valné zhromaždenie, resp. ak si jednočloveková firma tak Rozhodnutie jediného spoločníka § 125, resp. § 132 Obchodného zákonníka, na ktorom schváliš UZ za predch. rok.;)
j.s
01.03.07,10:09
j.s: fajn dik takze tu knihu zatial nepotrebujem

andreaS: no myslel som na to ale ten blocek je este z casu ked firma neexistovala... ako mozem dat do nakladov nico co som platil ako sukromna osoba pred tym ako zalozim firmu?
nemam si to dat radsej uctovnictva do zivnosti?

Ľuba: jak schvalenu uctovnu uzavierku? :( kto ju ma schvalit? som dufal ze len vyplnim take tlacivo ako pre FO a poslem na danovy urad... ze ja som s tym vobec zacinal :(

Ide to do zdriadovacich vydavkov - ten blocek za nakup kolkov. Kazda firma, ktora zacina musi kupit kolky este pred tym, nez realne existuje.
Skalka
01.03.07,10:32
Neviem prečo sa snažíš na porade vyškoliť za účtovníka a ešte k tomu na podvojné účtovníctvo. Aj tak to sám neurobíš keď teraz nemáš o tom ani šajn.
Bambi23
02.03.07,07:28
Asi najrozumnejsie by bolo dohodnut nejake stretnutie s uctovnikom, aby ti to vsetko prezrel ... sam to nezvladnes. Predpokladam, ze zaplatis nejaku smiesnu sumu, ved skoro ziadny obrat nemas ale budes mat papeire v poriadku.
Nezabudni, ze zacinas, tak by bolo lepsie zacat dobre, ako po case zistit, ze si nieco zbabral hoci si este ani nezacal.
Byrokracia na slovensku len tak prekvita, hlavne ta "papierova" ... papierovaciek je vela ... tak si radsej nechaj poradit :)
sway
02.03.07,07:36
Urobíš Valné zhromaždenie, resp. ak si jednočloveková firma tak Rozhodnutie jediného spoločníka § 125, resp. § 132 Obchodného zákonníka, na ktorom schváliš UZ za predch. rok.;)

hoci súhlasím, že by to nemal robiť úplný samouk - priložím ti stručnú zápisnicu pre jednočlenovú s.r.o.;)
chandler
02.03.07,15:33
dakujem za odpovede... mate pravdu ze to nemam robit sam :) ja si to uvedumujem ale nie som teraz na slovensku ... pridem az v aprily alebo maji tak som dovtedy chcel vybavit danovy urad na dialku a potom sa poradit s nejakym uctovnikom ked sa vratim nech to da vsetko do poriadku