AHA
26.02.07,12:50
:mad: Chcem sa opýtať či by som použiť paušálne výdavky aj pri SZČO,
ktorá má dotoácia z UPSVaR.
Zoltán Kovács
26.02.07,11:51
:mad: Chcem sa opýtať či by som použiť paušálne výdavky aj pri SZČO,
ktorá má dotoácia z UPSVaR.

Môžeš použiť paušálne výdavky, len potom celú sumu dotácie musíš zaradiť do POZD.
Johanka
26.02.07,11:53
paušálne výdavky dotácia ;)
DEMENT00
26.02.07,22:27
môžem použiť 60%paušalne výdavky pri fakturácií za vodoinštaláčne a kanalizačné práce./vodoinštalačné sú remeselne ale kanalizačné.../
Marína
27.02.07,13:57
Muška
27.02.07,14:32
:mad: Chcem sa opýtať či by som použiť paušálne výdavky aj pri SZČO,
ktorá má dotoácia z UPSVaR.
v tomto linku si prečítaj "prílohu" http://www.porada.sk/showpost.php?p=399644&postcount=42
Lekon
27.02.07,14:35
Chcem sa opýtať, SZČO, ktorá sa stala v novembri platcom DPH si môže uplatňovať 60% výdavky, čo si ešte okrem odpočítateľnej položky, zaplateného a sociálneho poistenia môže uplatniť? Ak zamestnával ľudí na DOVP, môže si uplatniť aj náklady na mzdu a odvody? Ďakujem za odpoveď.
Marianna01
27.02.07,14:39
Chcem sa opýtať, SZČO, ktorá sa stala v novembri platcom DPH si môže uplatňovať 60% výdavky, čo si ešte okrem odpočítateľnej položky, zaplateného a sociálneho poistenia môže uplatniť? Ak zamestnával ľudí na DOVP, môže si uplatniť aj náklady na mzdu a odvody? Ďakujem za odpoveď.

paušálne výdavky si môže uplatniť len neplatca DPH.
Muška
27.02.07,14:40
Marianka, ak bol len časť zdaň. obdobia platiteľ DPH, tak si môže uplatniť paušálne výdavky.
Marianna01
27.02.07,14:41
Chcem sa opýtať, SZČO, ktorá sa stala v novembri platcom DPH si môže uplatňovať 60% výdavky, čo si ešte okrem odpočítateľnej položky, zaplateného a sociálneho poistenia môže uplatniť? Ak zamestnával ľudí na DOVP, môže si uplatniť aj náklady na mzdu a odvody? Ďakujem za odpoveď.

no a okrem predchádzajúpcej odpovede - ak si uplatní 60% paušál, k tomu môže pripočítať iba odvody do ZP a SP, ktoré odviedol za seba ako SZČO, čiže nie za zamestnancov. Tie sú započítané v 60% výdavkoch. Takže len 60%+SP+ZP, nič viac!
Johanka
27.02.07,14:41
Opakovanie - matka múdrosti:
§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Z citovaného ustanovenia vyplýva, že si môžeš uplatniť 40 alebo 60 % plus preukázateľne zaplatené poistné ( rozumej poistné, ktoré si platíš Ty ako daňovník, nie poistné, ktoré platíš za zamestnancov).
Marianna01
27.02.07,14:44
Muška, neuvedomila som si november. To je preto, lebo cez poradu dnes len letím -alebo ponad? Radšej nejdem ani odpovedať, lebo nemám čas a potom si neprečítam poriadne otázku. :rolleyes:
Muška
27.02.07,14:45
Muška, neuvedomila som si november. To je preto, lebo cez poradu dnes len letím -alebo ponad? Radšej nejdem ani odpovedať, lebo nemám čas a potom si neprečítam poriadne otázku. :rolleyes:
Marianka, vitaj v klube :D
denisadam
27.02.07,18:51
Prosím o radu pochopila som to správne? 1. Ak má živnostník remeslnú činnosť, ale čo i len jedná z FA je na neremeselnú činnosť môže si uplatniť len 40% a nie 60%? 2. Do príjmov sa započítavajú všetky vystavené FA v danom roku alebo len tie ktoré nám uhradili?
DušanČ
27.02.07,20:32
Prosím o radu pochopila som to správne? 1. Ak má živnostník remeslnú činnosť, ale čo i len jedná z FA je na neremeselnú činnosť môže si uplatniť len 40% a nie 60%? 2. Do príjmov sa započítavajú všetky vystavené FA v danom roku alebo len tie ktoré nám uhradili?

Bohužiaľ v § 6, ods. 10 je to nešťastné slovíčko ... len príjmy z vykonávania remeselných živností.
Započítavajú sa len obdržané príjmy v kalendárnom roku, ako keby si viedla JÚ.
ivanam
27.02.07,21:27
Mám ešte jednu otázku k paušálnym výdavkom: Môžem chápať montáž sádrokartónu ako murárske práce ? Čiže uplatniť 60 % pauš. výdavky ?
Muška
27.02.07,23:48
Mám ešte jednu otázku k paušálnym výdavkom: Môžem chápať montáž sádrokartónu ako murárske práce ? Čiže uplatniť 60 % pauš. výdavky ?
Chápať to môžeme ako chceme, ale zákon nepustí.
Tzn., že on musel pri zakladaní živnosti zdokladovať:
vyučenie ako :
3661 2 - murár
3656 4 01 - operátor stavebnej výroby–murované konštrukcie
3668 2 - montér suchých stavieb
3682 2 11 - murár – výroba v stavebníctve


+ povinnú prax.....a potom mu živnostenský úrad vydal živnostenský list s remeselnou činnosťou
ivanam
28.02.07,06:10
Chápať to môžeme ako chceme, ale zákon nepustí.
Tzn., že on musel pri zakladaní živnosti zdokladovať:
vyučenie ako :
3661 2 - murár
3656 4 01 - operátor stavebnej výroby–murované konštrukcie
3668 2 - montér suchých stavieb
3682 2 11 - murár – výroba v stavebníctve


+ povinnú prax.....a potom mu živnostenský úrad vydal živnostenský list s remeselnou činnosťou


V živnostenskom liste má o.i. aj murárske práce a aj monáž sádrokartónu. Preto som si nie celkom istá. Myslím, že by to mohla byť tá remeselná živnosť so 60 % výdavkami. Alebo sa mýlim ?
Muška
28.02.07,10:40
Ivanka, ideál:
Opýtaj sa ho či musel dokladovať vyučenie a prax pri zakladaní živnosti. A budeš si na istom
evita
28.02.07,13:39
A ja mám jeden problém ohľadom pauš. výdavkov. Dve SZČO podnikajú na základe Zmluvy o združení, kde príjmy a výdavky delím v pomere 50/50. Zatiaľ vediem JÚ. Popritom majú ešte iné, svoje podnikateľské aktivity ako SZČO, ktoré už nie sú v Zmluve o združení. Teraz by aj mohli prejsť na pauš. výdavky. Ak sa rozhodnú prejsť na 40%, urobím im dodatočné DP za r. 2005, kde zvýšim základ dane o neuhradené pohľadávky z r. 2005 a doplatím daň z príjmu. Za rok 2006 im znovu rozdelím príjmy v pomere 50/50 podľa zmluvy a uplatním 40% výdavkov a poistné. Bude to správne?
A ešte rozmýšlam, keď zýšim základ dane r. 2005 o tie neuhradené pohľadávky a doplatím daň za ne, tak v r. 2006 ich už nebudem dávať do príjmu ak niektoré z nich boli počas r. 2006 uhradené. Lebo ak ešte vôbec rozmýšlam, to by boli 2 x zdanené. Prosím opravte ma, ak chápem zle.:confused:
Pepa
28.02.07,15:07
V živnostenskom liste má o.i. aj murárske práce a aj monáž sádrokartónu. Preto som si nie celkom istá. Myslím, že by to mohla byť tá remeselná živnosť so 60 % výdavkami. Alebo sa mýlim ?
Môže si uplatniť 40% - na betón :D
Ak by montáž sadrokartónu bola medzi murárskymi prácami - nebol by tento predmet činnosti "sólo" na ŽL.
Marína
28.02.07,15:13
Montáž sadrokartónu je voľnou živnosťou.
evita
28.02.07,15:41
A ja mám jeden problém ohľadom pauš. výdavkov. Dve SZČO podnikajú na základe Zmluvy o združení, kde príjmy a výdavky delím v pomere 50/50. Zatiaľ vediem JÚ. Popritom majú ešte iné, svoje podnikateľské aktivity ako SZČO, ktoré už nie sú v Zmluve o združení. Teraz by aj mohli prejsť na pauš. výdavky. Ak sa rozhodnú prejsť na 40%, urobím im dodatočné DP za r. 2005, kde zvýšim základ dane o neuhradené pohľadávky z r. 2005 a doplatím daň z príjmu. Za rok 2006 im znovu rozdelím príjmy v pomere 50/50 podľa zmluvy a uplatním 40% výdavkov a poistné. Bude to správne?
A ešte rozmýšlam, keď zýšim základ dane r. 2005 o tie neuhradené pohľadávky a doplatím daň za ne, tak v r. 2006 ich už nebudem dávať do príjmu ak niektoré z nich boli počas r. 2006 uhradené. Lebo ak ešte vôbec rozmýšlam, to by boli 2 x zdanené. Prosím opravte ma, ak chápem zle.:confused:

prosíííííím, nikto nič????:confused:
Marína
28.02.07,16:30
A ja mám jeden problém ohľadom pauš. výdavkov. Dve SZČO podnikajú na základe Zmluvy o združení, kde príjmy a výdavky delím v pomere 50/50. Zatiaľ vediem JÚ. Popritom majú ešte iné, svoje podnikateľské aktivity ako SZČO, ktoré už nie sú v Zmluve o združení. Teraz by aj mohli prejsť na pauš. výdavky. Ak sa rozhodnú prejsť na 40%, urobím im dodatočné DP za r. 2005, kde zvýšim základ dane o neuhradené pohľadávky z r. 2005 a doplatím daň z príjmu. Za rok 2006 im znovu rozdelím príjmy v pomere 50/50 podľa zmluvy a uplatním 40% výdavkov a poistné. Bude to správne?
A ešte rozmýšlam, keď zýšim základ dane r. 2005 o tie neuhradené pohľadávky a doplatím daň za ne, tak v r. 2006 ich už nebudem dávať do príjmu ak niektoré z nich boli počas r. 2006 uhradené. Lebo ak ešte vôbec rozmýšlam, to by boli 2 x zdanené. Prosím opravte ma, ak chápem zle.:confused:
Do PD zadáš ako príjem neovplyvňujúci ZD. Ostatné si si zodpovedala sama.

prosíííííím, nikto nič????:confused:

Trošku trpezlivosti, prosíííííím, aj my pracujeme.:cool:
evita
28.02.07,16:38
Trošku trpezlivosti, prosíííííím, aj my pracujeme.:cool:[/quote]

Ďakujem a už budem trpezlivá.
PS. Ešte jedna otázočka, keďže prechádzam z JÚ na paušál, tak DP 2005 musím opraviť nielen o neuhradené pohľadávky ale aj o neuhradené závazky?:confused:
Marína
28.02.07,16:44
malince
11.03.07,19:53
ahojte, aj ja potrebujem radu, co sa tyka pausalnych vydavkov.
zivnostensky list je vystaveny na vykonavanie ohlasovacej zivnosti na
1.mechanicke upravy vyrobkov,
2.spracovanie a povrchova uprava kovov,
3.vyroba kovovych konstrukcii a ich casti,
4.vyroba kovovych vyrobkov,
5 vyroba nabytku a bytovych doplnkov
Na fakture ma vyuctovanie za zamocnicke prace, co je v prilohe 1 zivnostenskeho zakona pod vyrobou kovov a kovovych vyrobkov.
Neviem ci sa daju dat pausalne vydavky 60%.
Dakujem vopred a velmi pekne za odpoved!
Orsz
11.03.07,20:04
ahojte, aj ja potrebujem radu, co sa tyka pausalnych vydavkov.
zivnostensky list je vystaveny na vykonavanie ohlasovacej zivnosti na
1.mechanicke upravy vyrobkov,
2.spracovanie a povrchova uprava kovov,
3.vyroba kovovych konstrukcii a ich casti,
4.vyroba kovovych vyrobkov,
5 vyroba nabytku a bytovych doplnkov
Na fakture ma vyuctovanie za zamocnicke prace, co je v prilohe 1 zivnostenskeho zakona pod vyrobou kovov a kovovych vyrobkov.
Neviem ci sa daju dat pausalne vydavky 60%.
Dakujem vopred a velmi pekne za odpoved!

V živnosti nemáš zámočnícke práce? Malo by to tam byť uvedené. Pri zámočníckych prácach si môžeš uplatniť 60% výdavky, ale skontroluj si, či táto činnosť je aj v živnosti.
malince
11.03.07,20:11
ahoj, nie v zivnosti ma iba tychto 5 bodov, medzi inymi aj Vyroba kovov a kovovych vyrobkov a v prilohe 1 ZZ som nasla
Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo I
2. Nástrojárstvo I
3. Kovoobrábanie I
4. Galvanizácia kovov I
5. Smaltovanie I
Takze teraz neviem. Neviem sice preco si pisal do faktur zamocnictvo. myslis, ze keby si pisal vyroba kovov, tak by mal narok na 60%?
Dakujem! Marianna
Orsz
11.03.07,20:36
Treba si overiť, či na vykonávanie tejto činnosti potreboval potvrdenie o vyučení v odbore. No a k tej skupine 101: Výroba kovov a kov.výrobkov - myslím, že to je uvedenie hlavnej skupiny, do ktorej patria uvedené poskupiny, čo podľa mňa neznamená, že sa musí alebo môže všetkým venovať. Dá sa to overiť na živnostenskom úrade. Podľa mňa by mal mať uvedené v živnosti doslovne zámočníctvo - robila som už dvom takýmto živnostníkom tento rok účtovníctvo s uvedením 60% paušálnych výdavkov, ale mali to uvedené v živnosti jednoznačne.
malince
11.03.07,20:44
no on pri vybavovani zivnostenskeho listu musel prikladat vyucny list, ale skoncil nejaku drevarsku skolu, s tym nabytkom ma aj jeden bod cinnosti v zivnostenskom liste. myslis, ze na zivnostenskom urade mi budu vediet povedat, ci si moze zapocitat 60%?
prepac, ak sa pytam primitivne veci, som iba studentka a mala som len jeden semester danoveho uctovnictva, ale napisala som aj profesorovi, co nas to ucil, mozno mi bude vediet poradit.
dakujem velmi pekne!
Orsz
11.03.07,20:50
no on pri vybavovani zivnostenskeho listu musel prikladat vyucny list, ale skoncil nejaku drevarsku skolu, s tym nabytkom ma aj jeden bod cinnosti v zivnostenskom liste. myslis, ze na zivnostenskom urade mi budu vediet povedat, ci si moze zapocitat 60%?
prepac, ak sa pytam primitivne veci, som iba studentka a mala som len jeden semester danoveho uctovnictva, ale napisala som aj profesorovi, co nas to ucil, mozno mi bude vediet poradit.
dakujem velmi pekne!

O výške paušálnych výdavkov Ti určite nepovedia, ale môžu Ťa uistiť či to patrí do tejto sekcie. Pretože v prvom rade Živnostenský úrad ho bude naháňať, ak bude vykonávať činnosť v živnosti nepovolenú.
malince
11.03.07,20:53
aha, jasne. ale teda ked mu povedia, ze zamocnictvo tam patri, tak ma narok na 60%, ci nie?
Orsz
11.03.07,20:54
aha, jasne. ale teda ked mu povedia, ze zamocnictvo tam patri, tak ma narok na 60%, ci nie?

Ak vykonával len tieto práce tak áno.
malince
11.03.07,21:00
hej hej, len tieto.
dakujem vazne velmi pekne, si mila :)
dobru nocku
malince
11.03.07,21:03
ozik, teraz ma napadlo, ze on uz minuly rok mal v danovom priznani tuto cinnost. sice vtedy tam mal 25% iba, ale to mal zivnost iba tri mesiace a vysli mu nulove dane, takze sme neriesili 60%. myslis, ze Zivnostensky to mal moznost skontrolovat? ale asi nie :( cize to asi nic nemeni na situacii :(
Dobru nocku :)
Orsz
11.03.07,21:11
Ťažko povedať, ako často živnostenský úrad kontroluje subjekty - ale mal by to mať na poriadku - nech si to rýchlo dorobí,ak by to nebolo OK.