bereta
26.02.07,14:13
Dobrý deň poraďáci,
zamestnávateľ dáva zamestnancovi výpoveď, pretože ruší jeho pracovné miesto. Môže zamestnanca počas 2 mes. výpovednej lehoty "poslať domov na 60%" pretože nemá preňho prácu?
dana9
26.02.07,13:18
Dobrý deň poraďáci,
zamestnávateľ dáva zamestnancovi výpoveď, pretože ruší jeho pracovné miesto. Môže zamestnanca počas 2 mes. výpovednej lehoty "poslať domov na 60%" pretože nemá preňho prácu?

IMHO, v takomto prípade nie. ZP presne vymedzuje okruhy, kedy ido o prekážku v práci na strane ZĽ a aké má v takom prípade nároky ZC. V tebou opísanom prípade ide o odsek 3, takže ste povinný mu poskytnúť náhradu v sume priemerného zárobku

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
Chobot
26.02.07,13:51
Dobrý deň poraďáci,
zamestnávateľ dáva zamestnancovi výpoveď, pretože ruší jeho pracovné miesto. Môže zamestnanca počas 2 mes. výpovednej lehoty "poslať domov na 60%" pretože nemá preňho prácu?

Neviem, či si v pozícii zamestnanca alebo zamestnávateľa, ale ak by som bol ten zamestnanec, tak požiadam o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby, dostanem 2-mesačné odstupné a rozlúčim sa s firmou. Načo sa tam dkžať zubami nechtami, keĎ ma nechcú a ani prácu pre mňa nemajú?:confused:
bereta
26.02.07,14:09
Vďaka za rady, v pozícii zamestnávateľa je môj známy, a na tých 60% sa ma pýtal preto, lebo je to vždy menej ako 100% odstupného.
Chobot
26.02.07,14:25
Vďaka za rady, v pozícii zamestnávateľa je môj známy, a na tých 60% sa ma pýtal preto, lebo je to vždy menej ako 100% odstupného.

Aha! :rolleyes: Takže špekulant, ktorý sa chce vyhnúť zákonným povinnostiam....
svetlanka
02.03.07,14:29
Dobrý deň, chcela by som pekne poprosiť o radu, priateľ je toho času na PN a teraz sa dozvedel, že jeho pracovné miesto sa od 1.4.2007 ruší.Nakoľko je po operácii, tak sa tak skoro do práce nevráti. Podľa KZ má nárok na odstupné. Obáva sa, či nepríde o odstupné ak sa vráti z PN až o niekoľko mesiacov alebo či mu nebudu dávať nejaké podradnejšie miesto a či ho musí prijať.Ďakujem.