Dada1
26.02.07,14:26
Ahojte poradaci,

potrebovala by som poradiť s problémom... firma nakupila osobný automobil (nie nový) v Nemecku, kde nebola uvedená DPH. Ako teraz my tu s DPH? Ďakujem za príspevky
Zoltán Kovács
26.02.07,13:28
Ahojte poradaci,

potrebovala by som poradiť s problémom... firma nakupila osobný automobil (nie nový) v Nemecku, kde nebola uvedená DPH. Ako teraz my tu s DPH? Ďakujem za príspevky

Pri kúpe osobného motorového vozidla nemáš nárok na odpočet dph.
Dada1
26.02.07,13:31
Viem, že nárok na odpočet nemám... ale nemámto zdaniť ako nadobudnutie tovaru bez nároku na odpočet?
Zoltán Kovács
26.02.07,13:34
Viem, že nárok na odpočet nemám... ale nemámto zdaniť ako nadobudnutie tovaru bez nároku na odpočet?

Kupovali ste to na ďalší predaj, alebo ako majetok firmy?
Ak ako tovar potom samozdanenie, ak ako majetok firmy potom sa to do dph priznania nepremieta.
rickman
26.02.07,15:15
Kupovali ste to na ďalší predaj, alebo ako majetok firmy?
Ak ako tovar potom samozdanenie, ak ako majetok firmy potom sa to do dph priznania nepremieta.

tak tak...

akurat by som poprosil o objasnenie samozdanenia..
ked to chcu predat, tak si na to nahodia 19% a predaju nie? (samozrejme + nejaky zisk)..

ked to daju do majetku, tak v takej cene, aka bola na fakture bez dph.. (+ NSO)

jo?
Zoltán Kovács
26.02.07,15:19
tak tak...

akurat by som poprosil o objasnenie samozdanenia..
ked to chcu predat, tak si na to nahodia 19% a predaju nie? (samozrejme + nejaky zisk)..

ked to daju do majetku, tak v takej cene, aka bola na fakture bez dph.. (+ NSO)

jo?

Pozor auta sa dá predať aj keď to kupovali pre potreby firmy, a zaradia do majetku. V tom prípade pri predaji sa neúčtuje dph.
Pri predaji sa učtuje dph len v prípade, ak auto bolo kúpene výlučne na ďalší predaj, vlastne sa kupovalo ako tovar a nie ako DHM.

Odporúčam prečítať nasledovné §§ zákona o DPH:

§ 11 Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
§ 17 Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu
§ 20 Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
§ 23 Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
ALBO
27.02.07,07:13
Viem, že nárok na odpočet nemám... ale nemámto zdaniť ako nadobudnutie tovaru bez nároku na odpočet?
Pozrite § 44/a. Ak dodanie tovaru, by bolo oslobodené u nás tak je oslobodené aj jeho nadobudnutie . Keďže podľa § 42 je oslobodený predaj . potom podľa 44 je bez samozdanenia nadobudnutie.(neplatí pre nové vozidlo)
va1ke
04.03.07,17:45
Kupovali ste to na ďalší predaj, alebo ako majetok firmy?
Ak ako tovar potom samozdanenie, ak ako majetok firmy potom sa to do dph priznania nepremieta.

môžete mi to prosím Vás objasniť?
Zoltán Kovács
04.03.07,17:58
[/b]
Ak ako tovar potom samozdanenie, ak ako majetok firmy potom sa to do dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) priznania nepremieta
môžete mi to prosím Vás objasniť?


Ak osobný automobil sa kúpil pre potreby firmy, a sa zaradilo do obchodného majetku potom nie ste povinný vykonať samozdanenie. Ale ak auto sa kúpilo ako tovar na ďalší predaj, potom je potrebné vykonať samozdanenie.
rickman
04.03.07,18:03
inac povedane +19% pri predaji
va1ke
04.03.07,19:21
Ak osobný automobil sa kúpil pre potreby firmy, a sa zaradilo do obchodného majetku potom nie ste povinný vykonať samozdanenie. Ale ak auto sa kúpilo ako tovar na ďalší predaj, potom je potrebné vykonať samozdanenie.

my sme kúpili auto z Dánska. Dán platiteľ DPH aj my. Na faktúre je suma bez DPH. My sme kúpili auto M1 ako majetok firmy. Nemusím odviesť DPH?
ALBO
05.03.07,06:01
my sme kúpili auto z Dánska. Dán platiteľ DPH aj my. Na faktúre je suma bez DPH. My sme kúpili auto M1 ako majetok firmy. Nemusím odviesť DPH?
Ak je v kategórii "nové" tak ano