durkovic
26.02.07,16:46
Dobry den,
rad by som sa spytal ako je to s prepocitavanim prijmu zo zahranicnej meny v danovom priznani.Ak ako zivnostnik dostavam prijem v zahranicnej mene, prepocitavam sumu kurzom ku dnu prijatia na ucet? Ak ano, akym kurzom?
Dakujem za odpoved.:)
Johanka
26.02.07,15:49
Dostávaš cudziu menu na devízový účet? Ak áno, kurzom NBS.
JankaO
26.02.07,15:55
Dobry den,
rad by som sa spytal ako je to s prepocitavanim prijmu zo zahranicnej meny v danovom priznani.Ak ako zivnostnik dostavam prijem v zahranicnej mene, prepocitavam sumu kurzom ku dnu prijatia na ucet? Ak ano, akym kurzom?
Dakujem za odpoved.:)


Príjem plynúci zo zahraničia daňovník prepočíta na slovenskú menu. Podľa § 31 ods. 2 zákona o dani z príjmov ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, môže sa rozhodnúť, aký prepočítací kurz použije pri prepočte týchto príjmov z cudzej meny na slovenskú menu. Môže použiť nasledovné kurzy:
- priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo
- kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou.
Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, alebo na tieto príjmy môže použiť aj nasledovné kurzy:
- priemerný ročný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie (za rok 2006), alebo
- priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie (za rok 2006).
durkovic
26.02.07,17:13
takze pokial som uctovna jednotka akoze ako zivnostnik som, tak potom by som to mal prepocitavat podla aktualneho stredu kurzu NBS podla dna prijatia.Aspon tak to teraz chapem.