aninkab
26.02.07,16:30
Obraciam sa na Vás s problémom. Môj brat je živnostník v SR, ktorý pracuje v Českej republike. Pri vypisovaní daňového priznania požiadal poradkyňu, aby mu odpočítala náklady na stravné, resp. diéty v zahraničí, na čo mu ona odpovedala, že sa to nerobí a počítala mu akurát paušálnu daň 40%. Mala pravdu?
Johanka
26.02.07,16:13
Obraciam sa na Vás s problémom. Môj brat je živnostník v SR, ktorý pracuje v Českej republike. Pri vypisovaní daňového priznania požiadal poradkyňu, aby mu odpočítala náklady na stravné, resp. diéty v zahraničí, na čo mu ona odpovedala, že sa to nerobí a počítala mu akurát paušálnu daň 40%. Mala pravdu?
V prvom rade na upresnenie - paušálna daň je zrušená. Vypočítala mu výdavky platnené percentom z príjmu - 40 % z príjmu sú paušálne výdavky. V tejto sume sú už všetky výdavky, okrem zaplateného poistného (sociálne a zdravotné). Nie je možné k týmto paušálnym výdavkov pripočítať výdavky na stravné a vreckové v zmysle § 19 ods.2 písm.e / Zákona o dani z príjmov.
Mám však taký dojem, že poradkyňa si to zľahčila ... Je určite jednoduchšie vypočítať 40 % ako prepočítavať nárok na preukázateľné výdavky v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia Zákona o dani z príjmov.
Treba však prepočítať, čo je pre daňovníka výhodnejšie - a z mojich skúseností v prípade uplatňovania stravného a vreckového pri zahraničných pracovných cestých sú výhodnejšie preukázateľné výdavky a nie paušálne ;) .
aninkab
26.02.07,17:20
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si to. Z príjmu 349 tis. mu vypočítala daň 18 tis. Problém je teraz ten, že brat už priznanie podal a dokonca zaplatil daň. Dá sa to nejak opraviť?
Johanka
26.02.07,17:24
Dá sa to opraviť. Ak by ste to stihli do termínu na podanie DP (tento rok 2.4.) podávate opravné DP, ak by to bolo po tomto termíne podávate dodatočné DP. Ide o to isté tlačivo ako pri riadnom DP, iba sa urobí krížik na titulnej strane do iného okienka ;) .
aninkab
26.02.07,17:25
Ešte raz veľmi pekne ďakujem.