Bambi23
26.02.07,20:11
Ahojte,
potrebovala by som poradit.
V r. 2005 sme uhradili zalohu 200.000,- Sk dodavatelovi. Kedze sa nesplnili urcite zmluvne podmienky, zaloha nam prepadla, cize nevratili nam ju.
Ako to mam zauctovat k 31.12.2006, ked k 1.1.2006 som mala tuto zalohu zauctovanu ako pociatocny stav na ucte 314.
Cez ID 314 oproti akemu uctu?
Dakujem
VTerezka
26.02.07,19:19
A čo tak skúsiť oproti účtu 569 - Manká a škody namajetku finančného charakteru,hm? - môj návrh.
Bambi23
26.02.07,19:24
Nad tym sme tiez s kolegynou rozmyslali, ale nezda sa nam to, je to sice teoreticky "skoda" ale nevieme ci je to spravne, preto sa chcem poradit.
Dakujem za kazdy nazor ... :)
mudroš
28.02.07,14:15
Pozrite sa do zmluv s dodávateľom.
Predpokladám, že je tam uvedené, že pri nesplnení určitých podmienok sa bude záloha považovať za zmluvnú pokutu.
Potom by sa zaúčtovalo:
544/325 - zmluvná pokuta
325/314 - zápočet pokuty s preddavkom
kalkulka
28.02.07,14:49
Mudroš ty si fakt múdry, ako tak sledujem tvoje odpovede.
Bambi23
28.02.07,16:29
Pozrite sa do zmluv s dodávateľom.
Predpokladám, že je tam uvedené, že pri nesplnení určitých podmienok sa bude záloha považovať za zmluvnú pokutu.
Potom by sa zaúčtovalo:
544/325 - zmluvná pokuta
325/314 - zápočet pokuty s preddavkom

Je to takto:
Pred nastahovani prevadzky sme zaplatili zabezpeku 200.000,- sk, t.j. vyska mesacneho najmu. Kedze sme z istych dovodov zmluvu ukoncili, zabezpeka nam prepadla. Bolo to zauctovane ako zaloha, pretoze zabezpeka je vlastne zaloha, ze? Takze sme to dali na 314.
Ak by sme ukoncili najom, tak by sme posledny mesiac najomne neplatili, lebo by sa to vyrovnalo danou zabezpekou. Kedze si vsak majitel zmyslel, ze vraj tym, ze sme si nenasli za seba najomcu prisiel o zisk, zabezpeku nam nevratil.
V zmluve je, ze zabezpeka sa v pripade ukoncenia najmu pouzije ako uhrada najomneho za posledny mesiac.
Posledny mesiac sme si vsak museli uhradit mimo danej zabezpeky, preto nam teraz "visi" na 314 .... :)
Takze ak niekto mozete, poradte kam s nou, akym uctom ju vyrovnat :) ... dakujem
VTerezka
28.02.07,16:51
Bambi, ja som si to premietla takto. Ak by to bola záležitosť do jedného roka, nechala by som to na 314. Ale ak by tá zábezpeka bola časovo dlhšia ako 1 rok, preúčtovala by som to na 479 - Ostatné dlhodobé záväzky, tam mám ja všetky mnou zaplatené zábezpeky, ktoré sa mi vrátia až po ukončení činnosti (prenájmu, iného zmluvného vzťahu,...)

A "majiteľ si zmyslel" je síce pekné, ale zas by som len hľadala v zmluve, či je tam riešená zmluvná pokuta, tak ako o tom písal Mudroš. Ak tam nie je táto podmienka, máte nárok na vrátenie zábezpeky bez ohľadu, čo si majiteľ myslí. Lenže to je ťažko takto teoretizovať, keď nevieme, čo presne je v zmluve napísané. Chcem tým len povedať, že majiteľ by nemal ísť nad rámec zmluvy.

Ale ak je v zmluve napísané,že pri predčasnom ukončení nájmu zábezpeka prepadá v prospech majiteľa, tak je to zmluvná pokuta.