barca19
26.02.07,21:00
daňovník má slovenskú živnosť pracuje v čechách, faktúry má v Kč, prepočítať kurz viem, chcela by som poradiť pri prepočte náhrady stravného - 600 Kč na jeden deň plus 40% vreckové, aj to mám prepočítať do nákladov v Sk, podľa mesačných kurzov? Mám mu robiť peňažný denník celý v Sk po prepočtoch, odvody do poisťovní platí na Slovensku, ubytovanie má tiež zaplatené v čechách v Kč. Prerátať to všetko na Sk po mesačných kurzoch a hotovo. Vďaka za odpoveď.
regina.golierova
26.02.07,20:17
ja by som vždy prepočítaval kurzom dňom vyplatenia
jaahodna
26.02.07,22:12
ahoj, aj ja mam takychto zivnostnikov a robim to tak, ze na cisto SK vydavky (poistne,telefon,...) mam slovensku pokladnu a na diety a uhradu fa v Kč mam valutovu pokladnu, kde hned prepocitavam kurzom NBS v den vyplatenia aj SK hodnotu. pri dietach pocitam posledny den v mesiaci. a do penaz.dennika uvadzam iba hodnoty v SK - normalne alebo prepocitane. robim to spravne????? prosim o odpoved.
a este jedna vec, viem ze maximalne sa moze uviest a uplatnit iba 180 dni diet = cize prac v zahranici. a ked na za cely rok iba fa zo zahranicia ale uplatni si iba tych 180 dni, moze to byt. cize rozdeli si na 1-12 mesiacov dni tak, ze spolu je to do 180. a co sa deje, ak by to bolo viac - potom by musel podat priznanie aj v zahranici -ako tomu predist? alebo je to lepsie ci horsie?
dakujem. aaaa este jedna vec trosku mimo temy - ako je to s uplatnenim si nezdan.ciastky na druzku zivnostika, ked maju rovnaky trv.pobyt. da sa to? DAKUJEM MILION KRAT !!!!!!!
kalinajova
27.02.07,06:01
Ja mám tiež takýto problém. Živnostník pracuje celý rok na živnosť v ČR. Má pomerne vysoké príjmy a tie sa snaží znížiť stravným a vreckovým. Je to pravda, že si môže uplatniť iba za tých 180 dní?
Ja si vediem v účtovníctve dve pokladne - 1x v Sk a 1x v českých korunách. Prepočítavam kurzom NBS pri pohybe v pokladni (resp. na účte).
Johanka
27.02.07,07:24
Stravné a vreckové pri práci v zahraničí zahŕňame do daňových výdavkov na základe § 19 ods.2 písm. e/
..) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
...

Vidíte tu nejaké obmedzenie ( 180 dní )???
jaahodna
27.02.07,12:57
no veru nevidim, ale urcite som to kdesi videla...asi to bolo predtym a uz je to zmenene....alebo uz mam halusky....uz som toho tolko pocitala, ze neviem kde co hladat, ked sa chcem k tomu vratit. takze beriem to tak, ze je to paseee, a uz to neplati. co je teda super!!! dakujem!
barca19
27.02.07,13:51
ďakujem všetkým, ktorí ste sa zapojili do diskusie moc ste mi pomohli, je fajn si takto poradiť veľa úspechov v práci všetkým
skaspa
27.02.07,14:04
Ja mám tiež takýto problém. Živnostník pracuje celý rok na živnosť v ČR. Má pomerne vysoké príjmy a tie sa snaží znížiť stravným a vreckovým. Je to pravda, že si môže uplatniť iba za tých 180 dní?
Ja si vediem v účtovníctve dve pokladne - 1x v Sk a 1x v českých korunách. Prepočítavam kurzom NBS pri pohybe v pokladni (resp. na účte).
ak pracuje v čechách celý rok tak dávam do pozornosti český zákon 586/1992 o dani z příjmu - § 2 Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.

a § 4 Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.
Taktiež ak tam "pracuje" len pre jedného odberateľa môže sa jednať o dnes tak populárne "zamestnávanie na živnosť".
barca19
27.02.07,15:11
asi som to správne nepochopila, ale podľa tohoto : ..) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
môžem dať len 40% výšku stravného zo 600 Kč do výdavkov, alebo tých 40% je výška vreckového? Akosi som sa domotala. Vďaka za odpoveď a ešte podľa toho českého zákona mi vychádza, že by si pán mal zaplatiť dane v čechách, aj keď má len slovenskú živnosť?
natkov
05.03.07,16:54
Klient pracoval na Ukrajine, prepočítala so mu cestovné náhrady + vreckové40%, ale mám problém, za určité obdobie mal väčšie výdavky na cestovné náhrady+vreckové ako príjmy. ČO MÁM ROBIŤ????
Má smenový list za vykonanú prácu, kde je napísané každý odpracovaný deň.....
Zužu
05.03.07,16:58
Mávam takých živnostníkov, zvyknem dať len 5 % vreckového, aby to nebolo prehnané na výdavkoch, ale na druhej strane má na to podľa zákona nárok.
liba2
05.03.07,17:02
Klient pracoval na Ukrajine, prepočítala so mu cestovné náhrady + vreckové40%, ale mám problém, za určité obdobie mal väčšie výdavky na cestovné náhrady+vreckové ako príjmy. ČO MÁM ROBIŤ????
Má smenový list za vykonanú prácu, kde je napísané každý odpracovaný deň.....To čo tvoj klient utratil nad rámec cestovných náhrad vrátane vreckového, je jeho osobná spotreba (presne tak ako by v SR utratil viac Sk než zarobil).
--------------
Upresňujem: slovo "príjmy" som chápala ako príjem valút - nie ako príjem za prácu.
natkov
05.03.07,17:05
Ale dúfam, že je to výdavok ktorý ovplyvňuje ZD????? - prevádzková réžia
Zužu
05.03.07,17:09
Ale dúfam, že je to výdavok ktorý ovplyvňuje ZD????? - prevádzková réžia
Je to výdaj OZD

Niekedy živnostník nemá prácu doma ide aj do zaharaničia za nižší príjem ako mu vychádza na deň stravné + vreckové. Tak prečo osobná spotreba?
liba2
05.03.07,17:16
Klient pracoval na Ukrajine, prepočítala so mu cestovné náhrady + vreckové40%, ale mám problém, za určité obdobie mal väčšie výdavky na cestovné náhrady+vreckové ako príjmy. ČO MÁM ROBIŤ????
Má smenový list za vykonanú prácu, kde je napísané každý odpracovaný deň.....To je nedorozumenie z mojej strany. Príjmy som chápala tak, že minul viac valút ako mal cestovné náhrady; nechápala som to ako príjmy za prácu.
natkov
05.03.07,17:26
Môžu cestovné náhrady prevyšovať príjem za prácu? Tak "liba 2" je to teraz v poriadku ak je to príjem za prácu je to výdaj OZD????
liba2
05.03.07,17:37
Môžu cestovné náhrady prevyšovať príjem za prácu? Tak "liba 2" je to teraz v poriadku ak je to príjem za prácu je to výdaj OZD????
Ak si cestovné náhrady vypočítala správne, sú CN VOZD.
Príjem za prácu je POZD. Tieto 2 údaje sa neporovnávajú. Klient je z tohto biznisu v strate.
Chobot
06.03.07,09:40
Môžu cestovné náhrady prevyšovať príjem za prácu? Tak "liba 2" je to teraz v poriadku ak je to príjem za prácu je to výdaj OZD????

A prečo by nemohli. To sú dve úplne samostatné veci.

To ako keby si sa pýtala, či môže obchodník nakúpiť vaic tovaru na sklad, než koľko v tom mesiaci predal.

A nech si uplatní 40% vreckového. V konečnom dôsledku dosiahne akurát papierovo väčšiu stratu, ale tú si bud emôcť v budúcich obdobiach odpísať. Keď si ra môže do nákladov uplatniť 40%, nedával by som menej.