bravaSK
26.02.07,21:01
ahojte poraďáci,
potreboval by som informácie o tom, ako viesť správne knihu jázd pri osobnom aute nezaradenom do podnikania, tzn. súkromné vozidlo používam na podnikanie. aké údaje majú byť v knihe jázd, alebo na to existuje špeciálny denník ktorý sa dá kúpiť? a ke´d už sme pri tom aké ceny PHM tam mám účtovať - z bločkov za nákup alebo z netu, a keď z bločkov ako to správne robiť? dúfam že som sa veľmi nezamotal. Vopred ďakujem za rady a tipy.
vikinka
26.02.07,20:04
Daj si do vyhľadávača-kniha jázd a nájdeš čo hľadáš.;)Ak nenájdeš spýtaj sa.
bravaSK
01.03.07,21:36
vikinka na tvoju radu som to tu preštudoval, no nie sú mi jasné nasledovné veci:
- potrebujem bločky o nákupe PHM na dokladovanie ceny alebo ju môžem dokladovať napr. zo Slovnaftu, teda akú cenu dám do vyúčtovania jazdy (používam alfu)
- musím si vystavovať cestovné príkazy, keď mám 2 odberateľov v tom istom meste a chodím k nim 4x do týždňa (ku každému 2x -robím im lektora NJ)
- musím bločky o nákupe PHM evidovať ako výdavok v peňažnom denníku
Marianna01
01.03.07,21:40
vikinka na tvoju radu som to tu preštudoval, no nie sú mi jasné nasledovné veci:
- potrebujem bločky o nákupe PHM na dokladovanie ceny alebo ju môžem dokladovať napr. zo Slovnaftu, teda akú cenu dám do vyúčtovania jazdy (používam alfu) potrebuješ bloček na dokladovanie ceny benzínu
- musím si vystavovať cestovné príkazy, keď mám 2 odberateľov v tom istom meste a chodím k nim 4x do týždňa (ku každému 2x -robím im lektora NJ) cestovné príkazy musíš robiť
- musím bločky o nákupe PHM evidovať ako výdavok v peňažnom denníku správne by si mal evidovať v PD iba vyúčtovanie prac. cesty - so zaúčtovaním nákladov na PHL - a teraz čítam, že máš súkr. vozidlo, bločky do PD nepatria - iby vyúčtovanie služ. cesty!

Odpovede červenou, aj ke´d nie som Vikinka. Preštuduj si aj etiketu porady...
bravaSK
01.03.07,22:08
Odpovede červenou, aj ke´d nie som Vikinka. Preštuduj si aj etiketu porady...


Ďakujem za odpovede, nie celkom dobre som pochopil tvoju narážku na etiketu, ak som sa Ťa nejako osobne dotkol, ospravedlňujem sa.:o :)
Miriam.x
02.03.07,06:58
Ja v takomto prípade uprednostňujem cenu s netu, hlavne ak tých bločkov je málo. Stiahnem si to zo štatistického úradu.
alušik
02.03.07,07:20
Tiež som sa v určitom období pridŕžala cien, ktoré zverejňoval Slovnaft, lebo bločky o čerpaní phm som od známeho nevedela dostať. Vždy sa na niečo vyhovoril, prečo si ich neodložil. Žiaľ, Slovnaf ich už nezverejňuje. Štatistický úrad zverejňuje len priemerné ceny. Tie nie vždy reálne odzrkadľujú skutočnú cenu phm, pretože je odlišná aj podľa regiónu a pod. Preto je naozaj lepšie zdokladovať cenu platným nákupným dokladom - pri ňom cenu phm daňový kontrolór nijako spochybniť nemôže. Pri súkromnom vozidle nákupný doklad neúčtujem priamo do denníka, podložím si ho len ku knihe jázd, na základe ktorej v denníku zaúčtujem výdavky na cestovné do prevádzkovej réžie.;)
Manual
02.03.07,07:51
Tiež som sa v určitom období pridŕžala cien, ktoré zverejňoval Slovnaft, lebo bločky o čerpaní phm som od známeho nevedela dostať. Vždy sa na niečo vyhovoril, prečo si ich neodložil. Žiaľ, Slovnaf ich už nezverejňuje. Štatistický úrad zverejňuje len priemerné ceny. Tie nie vždy reálne odzrkadľujú skutočnú cenu phm, pretože je odlišná aj podľa regiónu a pod. Preto je naozaj lepšie zdokladovať cenu platným nákupným dokladom - pri ňom cenu phm daňový kontrolór nijako spochybniť nemôže. Pri súkromnom vozidle nákupný doklad neúčtujem priamo do denníka, podložím si ho len ku knihe jázd, na základe ktorej v denníku zaúčtujem výdavky na cestovné do prevádzkovej réžie.;)
No v TT na školení metodička dokonca zdôraznila, že pri súkromnom aute používanom pre firmu, netreba dávať bločky ale akceptujú sa ceny PHM zo štat. úradu. Asi u nás idú s dobou:D
monr
02.03.07,08:19
na www.emelix.sk je kniha jazd
alušik
02.03.07,08:23
No v TT na školení metodička dokonca zdôraznila, že pri súkromnom aute používanom pre firmu, netreba dávať bločky ale akceptujú sa ceny PHM zo štat. úradu. Asi u nás idú s dobou:D

mimotemy Janko, tak to je ten šťastnejší prípad. Ono naozaj závisí nielen od daňového úradu, ale aj od kontrolóra samotného.;)
bravaSK
02.03.07,16:46
Vrátil by som sa ešte na začiatok k mojej otázke, lebo mi nie je jasný nasledovný "detail":
- keď budem rátať cestovné náhrady z bločkov, tak použijem tú istú cenu za liter z najnovšieho bločku opakovane na všetky jazdy, až kým nebudem zasa tankovať
- keď použijem cenu zo stránky Štatistického úradu, tak celý mesiac budem pracovať s danou mesačnou cenou, napr. februárové jazdy budem prepočítavať s februárovou cenou

Mám pravdu? Ak sa mýlim opravte ma prosím.
Miriam.x
03.03.07,08:15
Vrátil by som sa ešte na začiatok k mojej otázke, lebo mi nie je jasný nasledovný "detail":
- keď budem rátať cestovné náhrady z bločkov, tak použijem tú istú cenu za liter z najnovšieho bločku opakovane na všetky jazdy, až kým nebudem zasa tankovať
- keď použijem cenu zo stránky Štatistického úradu, tak celý mesiac budem pracovať s danou mesačnou cenou, napr. februárové jazdy budem prepočítavať s februárovou cenou

Mám pravdu? Ak sa mýlim opravte ma prosím.

Chápeš to správne. ;)
bravaSK
03.03.07,15:30
A ešte jeden "detail", keďže auto nie je majetkom firmy a jazdím ním aj súkromné jazdy,tak netankujem len na pracovnej jazde, resp. mi v knihe jázd nebudú sedieť litre v nádrži s bločkami. Ako vyriešim toto? Môj rozum mi hovorí zabudnúť na bločky a pracovať s cenou z internetu, lebo mi to zjednoduší evidenciu jázd, ak ma chápete. Ak to nie je správne riešenie, opravte ma. Ďakujem za všetky rady.
Zoltán Kovács
03.03.07,15:53
A ešte jeden "detail", keďže auto nie je majetkom firmy a jazdím ním aj súkromné jazdy,tak netankujem len na pracovnej jazde, resp. mi v knihe jázd nebudú sedieť litre v nádrži s bločkami. Ako vyriešim toto? Môj rozum mi hovorí zabudnúť na bločky a pracovať s cenou z internetu, lebo mi to zjednoduší evidenciu jázd, ak ma chápete. Ak to nie je správne riešenie, opravte ma. Ďakujem za všetky rady.


Ja to rieším tak, že do knihy píšem aj súkromné jazdy, práve preto aby sedeli litre. Pri uzavretí mesiaci zrátam služobné kilometre a na tie si uplatním daňovo uznateľné výdavky.
bravaSK
07.03.07,16:11
Ešte sa vrátim k tým cesťákom. Načo si mám sám sebe na svoje auto písať cesťák? Zdá sa mi to zbytočné, veď to sám sebe dovolím použiť moje vlastné auto. Čo by mi povedal kontorlór, keby som mu cesťáky nevedel predložiť? A jeden nový problém mám s cestovnými náhradami. Dnes mi jedna daňováčka povedala, že by som mal knihu jázd nastaviť tak, aby program rátal iba 85% PHM pri výpočte nákladov na cestu. Vraj 100% PHM si môže uplatniť iba ten, kto robí na aute špedíciu. Zaujíma ma pre porovnanie váš názor, resp. vysvetlenie.
pavels
07.03.07,16:39
PHM 100%, pokud je cesta průkazně podniknuta za účelem k docílení, zvýšení a udržení příjmů.
pavels
07.03.07,16:42
Ještě k cestovnímu příkazu. Cestovní příkaz sám sobě ne, vyúčtování cesty sám sobě ano. Jenže v tom příkazu se to dá i vyúčtovat, takže záleží také na softwaru. Např. Alfa má jen cestovní příkazy a různý způsob jejich tisku.
bravaSK
07.03.07,16:55
Veď to ja používam Alfu, teda ako to tam mám robiť?
pavels
07.03.07,17:02
V Alfe: Evidencia → Cestovné príkazy

Časovo správny postup pri vyhotovení cestovného príkazu je nasledovný: pred cestou vyhotovíte cestovný príkaz, v ktorom uvediete, kto ide na pracovnú cestu, za akým účelom, akým dopravným prostriedkom, kedy a kam, či bol poskytnutý preddavok a pri zahraničných cestovných príkazoch prípadné devízové nároky. Všetky tieto údaje vyplníte v prvej časti cestovného príkazu (vo formulári Pridanie cestovného príkazu). Takto vyplnený cestovný príkaz potvrdíte (stlačíte Ďalej >> a potom Ok) a vytlačíte ako Príkaz na vyslanie. Po návrate z pracovnej cesty sa vrátite do tohto cestovného príkazu cez Oprav a doplníte vyúčtovanie.

Vo väčšine prípadov však pravdepodobne budete oba kroky robiť naraz, t.j. aj vyplnenie údajov pred pracovnou cestou aj vyúčtovanie po pracovnej ceste. Takto budeme postupovať pri vysvetlení vypĺňania cestovného príkazu.



Cestovný príkaz je možné vytvoriť dvoma spôsobmi:

ručným vyplnením všetkých položiek

načítaním (importom) z evidencie jázd

Ručné vypĺňanie všetkých položiek je oveľa prácnejší spôsob, preto ak už máte záznam o ceste v evidencii jázd, je jednoduchšie cestovný príkaz vytvoriť importom.

Cestovný príkaz môžete veľmi jednoducho vytvoriť, pokiaľ už máte príslušnú jazdu zaevidovanú v evidencii jázd. Importovať môžete jednoduché aj zložité jazdy (zlúčené), tuzemské aj zahraničné, služobným aj vlastným vozidlom. Vo formulári Pridaj cestovný príkaz najskôr vyberte auto v časti Dopravné prostriedky. Potom stlačte tlačidlo Import z knihy jázd

Pri vystavovaní cestovného vám odporúčame, aby ste dodržali zásadu: jedna jazda (jednoduchá alebo zložitá) = jeden cestovný príkaz, t.j. na každú jazdu vám odporúčame vystaviť samostatný cestovný príkaz. V prípade tuzemských cestovných príkazov však program umožňuje vystaviť aj jeden cestovný príkaz z viacerých tuzemských jázd (napr. ak chcete spojiť viac menších jázd za určité časové obdobie do jedného cestovného príkazu).



Odporúčame vám vystavovať cestovné príkazy importom z knihy jázd. Pre pochopenie formulára, v ktorom sa zadávajú údaje do cestovného príkazu, vám však popíšeme tento formulár použitím prácnejšieho – ručného spôsobu vypĺňania.



Cestovné príkazy sa dajú rozdeliť na dve veľké skupiny: tuzemské cestovné príkazy a zahraničné cestovné príkazy.
lilife
10.03.07,12:45
Ahojte, prosím Vás poraďte! Som živnostníčka so sídlom v Levoči, kde mám aj trvalý pobyt. Lenže bývam vo Zvolene, odkiaľ mám aj výjazdy na pracovné cesty. Bloky od benzínu mám tiež väčšinou zo Zvolena. Tu však oficiálnu "prevádzku" nemám. Ako mám účtovať cesťáky? Zo Zvolena, či z Levoče? Ďakujem!
lilife
10.03.07,12:57
prosím, prosím.... kto mi vie poradiť?
Danila
10.03.07,12:58
prosím, prosím.... kto mi vie poradiť?Tento problém je tu dostatočne rozobraný. Skús vždy požiť vyhľadávač. Prikladám Ti tento link: http://porada.sk/t18030-p7-zakon-o-cestovnych-nahradach.html