Dada
17.01.05,09:01
Dnes sa mi stal taký prípad. Vystavili sme zálohovú faktúru na čiastku 200.000,- Sk. Zaslali sme ju odberateľovi a ten ju nechce akceptovať, lebo ako uvádza on, nie je na nej rozpísané DPH. Odkedy sa zálohové faktúry vystavujú s DPH???
Ten dotyčný odberateľ ešte uviedol, že on si hneď z tej zálohovej faktúry uplatňuje DPH "na výstupe". Nie je to nejaká chyba? Nemal by si to DPH uplatniť, až keď mu zašleme faktúru na účely DPH k nami prijatej zálohe?
ZuzanaA
17.01.05,08:02
Je to presne tak ako píšeš ty, Dada. Odberateľa treba poučiť a nech si preštuduje zákon o DPH. :p
Dada
17.01.05,08:06
Je to presne tak ako píšeš ty, Dada. Odberateľa treba poučiť a nech si preštuduje zákon o DPH. :p
Lenže on sa obhajuje tým, že máva daňové kontroly a že to má v poriadku. Žeby daňový úrad v BB mal nejaký iný výklad zákona?
Katarína STR
17.01.05,08:12
Ja byť tebou, tak mu vystavím zálohovú faktúru aj s DPH, s tým že názov tej faktúry bude :
Zálohová faktúra a pod tým bude
Nie je daňový doklad.

A nech si potom z nej skúsi odrátať DPH.


A keď sa bude ohrádzať, že tam tá veta "Nie je daňový doklad" nemá byť , tak povieš a odkedy je zálohová faktúra daňový doklad ?
Dada
17.01.05,08:15
Mávam na zálohových faktúrach v Poznámke uvedené : Doklad na účely DPH Vám bude vystavený až po úhrade tejto zálohovej faktúry §19 ods. 4 zákona o DPH.
Ala
17.01.05,09:50
S takýmto prípadom som sa stretla aj ja. Nakoniec po zúfalých telefonátov, niektorí sa dali vysvetliť, iní nie-tí to riešili cez majiteľov, tak nakoniec sme im vystavili zálohovú fa aj s DPH. Samozrejme po zaplatení sme im vystavili fa o prijatej platbe, ale oni túto neakceptovali a potom sme im vystavili faktúru na prijatý tovar. Je to nepochopitelne, ale stáva sa. Nakoniec ja to riešim tak, aby firma, ktorej robím uct. mala to podľa pravidiel. Ešte jedná perlička - my sme museli písať aj strono zálohovej fa, lebo oni si to zaúčtovali a nakoniec nezaplatili. Bol to príkaz od ........
Katarína STR
17.01.05,10:36
Ja neevidujem vôbec prijaté zálohové faktúry. Len si ich uložím do obalu na jedno miesto, aby som nestratila prehľad. A aby som mala kontrolu, či mi už na poskytnutý preddavok poslali riadnú faktúru. Keď mi pošlú orginál doklad, zálohovú faktúru zahodím.