lajo
27.02.07,09:31
Zdravím všetkých Poraďákov, poraďte mi hlavne tí ktorí ste doma v zákone o DPH. Musí sa obec zaregistrovať za platcu dane, nakoľko bude predávať stav.pozemky. Obrat bude niekoľko násobne vyšší než limit 1,5 mil. Sk. Po uvedenom predaji obec nebude predávať stav.pozemky najbližších 10 a viac rokov, uvádzam to preto, či nejde o príležitostný predaj a teda nemusela by sa obec zaregistrovať. V prípade, že sa musí môže si odpočítavať daň napr. faktúra od Doprastavu za výstavbu cesty a inžinierskych sietí pre nový stav.obvod. Bohužiaľ ani na Daň.riaditeľstve mi nedali uspokojivú odpoveď. Ak viete poraďte. Ďakujem
Jana Acsová
27.02.07,10:37
Zdravím všetkých Poraďákov, poraďte mi hlavne tí ktorí ste doma v zákone o DPH. Musí sa obec zaregistrovať za platcu dane, nakoľko bude predávať stav.pozemky.
Za istých podmienok áno. Kontaktujte sa na DRSR, najlepšie písomne, a opíšte im zmeny akými prechádzate. Mám za to, že predajom pozemkov sa stávate zdaniteľnou osobou, záleží to od viacerých faktorov. Na DÚ zdôvodnite:
- či sa jedná o súčasť Vašej hlavnej činnosti,
- komu budete pozemky predávať,
- ako budú stanovené ceny,
- rozsah, v akom budete stavebné pozemky predávať,
- či sa jedná o príjmy zapracované do rozpočtu ...

a pod., čo viete posúdiť, že sa do budúcnosti vplyvom predaja pozemkov zmení. Predjednať to môžete aj telefonicky.