osina
27.02.07,09:41
Zdravim poraďáci. Zaujimalo by ma toto: Živnostníčka, ktorá je súčasne na materskej, vykázala v roku 2006 stratu. Je možné aby si v DP neuplatnila nezdaniteľnú časť 90816 SK keďže jej daň tak či tak nevyjde keď má stratu? Zároveň, či si môže v tomto prípade jej manžel uplatniť nezdaniteľ. časť na manželku(90816 - materská). Záver: Živnostníčka neuplatní NČ aj keď podáva DP, jej manžel uplatní aj jej NČ.
katkaj
27.02.07,08:48
Zdravim poraďáci. Zaujimalo by ma toto: Živnostníčka, ktorá je súčasne na materskej, vykázala v roku 2006 stratu. Je možné aby si v DP neuplatnila nezdaniteľnú časť 90816 SK keďže jej daň tak či tak nevyjde keď má stratu? Zároveň, či si môže v tomto prípade jej manžel uplatniť nezdaniteľ. časť na manželku(90816 - materská). Záver: Živnostníčka neuplatní NČ aj keď podáva DP, jej manžel uplatní aj jej NČ.


Živnostníčka si kludne uplatní odpočet na seba v DP aj keď to bude v jej prípade len formalita.
Jej manžel si môže na nu uplatniť 90.816 - jej príjem. Za jej príjem sa považuje aj materská a predpokladám že mala aj iné príjmy keď hovoríš že bude v strate
osina
27.02.07,08:52
No ale ja som si myslela, že si nemôže dať nezdaň. časť do DP manželka aj manžel ale len jeden
katkaj
27.02.07,08:54
No ale ja som si myslela, že si nemôže dať nezdaň. časť do DP manželka aj manžel ale len jeden


Manželka si dá v svojom DP na seba a aj jej manžel si zároveň môže na ňu uplatniť odpočet vo výške 90.816 - jej príjem. ;)
Johanka
27.02.07,08:55
§ 11 Zákona o dani z príjmov


Nezdaniteľné časti základu dane
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.
osina
27.02.07,09:00
Diki za rady,už len posledná vec. V prípade že si živnostníčka uplatní v DP 90816 (jej manžel si na ňu nebude uplatňovať nič) tak si myslím že si nebude od 90816 odrátavať svoju materskú však?
katkaj
27.02.07,09:03
Diki za rady,už len posledná vec. V prípade že si živnostníčka uplatní v DP 90816 (jej manžel si na ňu nebude uplatňovať nič) tak si myslím že si nebude od 90816 odrátavať svoju materskú však?

Manželka si na seba uplatní celý odpočet, v tomto prípade sa nič neodratáva.
A manžel si uplatní 90.816 - jej príjem. Pokiaľ manželka mala príjem menší ako 90.816 tak nech si manžel na ňu uplatní čo mu zákon umožňuje ;)
Viď citovaný zákon od Johanky
osina
27.02.07,09:11
Všetko jasné. Dik a pá.