Jozef Mihál
27.02.07,09:08
Môj brat v júni 2006 ukončil VŠ. Pár dní bol nezamestnaný a potom išiel pracovať do Anglicka. Tam mal živnosť. V SR v roku 2006 príjmy nemal.

Je povinný v SR podať daňové priznanie? Jeho príjem v Anglicku prekročil čiastku 50000,- Sk v prepočte. Ako bude postupovať?
Jozef Mihál
27.02.07,08:16
V prvom rade si treba ujasniť otázku, v ktorom štáte je daňovým rezidentom a teda v ktorom štáte je povinný podať daňové priznanie z celosvetových príjmov.

Situácia je v danom prípade skomplikovaná tým, že tzv. "daňový rok" vo V.Británií (VB) trvá od 6.-ho apríla do 5.-ho apríla nasledujúceho roka. Konkrétne daňový rok 2006-2007 začína 6.4.2006 a končí 5.4.2007.

Podľa predpisov platných vo VB sa za daňového rezidenta považuje občan, ktorý sa počas daňového roka zdržiava vo VB 183 dní a viac. To je zrejme i prípad Vášho brata.

Ak Váš brat mal v roku 2006 na Slovensku trvalý pobyt (predpokladám, že mal), tak sa súčasne pre rok 2006 považuje za daňového rezidenta na Slovensku.

Znamená to, že sa musí určiť "kam patrí" v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretej medzi Slovenskou republikou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska, č.89/1992 Zb.

Prvé rozhodujúce kritérium pri určovaní daňovej rezidencie je existencia stáleho bytu. Ten má z titulu trvalého pobytu na Slovensku a súčasne i vo VB (má tam predpokladám k dispozícií nejaké stále bývanie).

Druhé kritérium je stredisko životných záujmov. Predpokladám, že on sám by sa vyjadril tak, že je to VB. Ak je to skutočne tak, na Slovensku daňové priznanie za rok 2006 podávať nemusí. Doporučujem však, aby si na daňovom úrade vo VB vybavil potvrdenie, že skutočne (s prihliadnutím na vyššie uvedené okolnosti a zmluvu medzi SR a VB) je rezidentom vo VB.

Ak by však stredisko jeho životných záujmov bolo na Slovensku, musí podať na Slovensku daňové priznanie. Postup ako vyplniť daňové priznanie v takomto prípade nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=44634

ZoDP_§1
ZoDP_§2
ZoDP_§32
Johanka
27.02.07,08:27
§ 45 Zákona o dani z príjmov
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

Doporučujem - požiadať správcu dane o predĺženie lehoty na podanie DP v zmysle § 49 ods.3 na max. možnú dobu, t.j. do 30.9.2007.
ADB
27.02.07,08:54
Bol tam 4 mesiace t.j. zhruba nejakych 120 dni, cize mal by danove priznanie asi podavat tu.
Kedze pisete ze tam je danove obdobie do 5.4.2007 - bude potrebne predlzit lehotu na podanie danoveho priznania.

Vdaka za odpoved, uviedli ste ma do problematiky. Doteraz som s tym nemala skusenost.
jamis
18.03.07,13:38
Môj syn žije a pracuje v Anglicku, má tam legálnu prácu, byt, účet v banke. Na Slovensko chodí len 2x za rok na dovolenku. Dá sa považovať za rezidenta v Anglicku a je treba túto skutočnosť ohlásiť dajako na DU ?
jamis
18.03.07,14:58
Ozaj mi neviete poradiť?
Jozef Mihál
19.03.07,06:33
Samozrejme že sa dá považovať za rezidenta v Anglicku, je to prípad "ako z učebnice".

Aby mal istotu, že je všetko v poriadku, tak V Anglicku by si mal vyžiadať od príslušných úradov potvrdenie o daňovej rezidencií v Anglicku a kópiu by mal zaslať daňovému úradu na Slovensko.
Dúšava
26.04.07,18:34
Mám odklad podania daňového priznania z dôvodu podnikania v ČR.Zákl. dane
v ČR bol cca 30000,- CZK, daň na úhradu podľa legislatívy ČR 0. Musím celú sumu zdaniť na Slovensku? V SR tiež podnikám.
Johanka
26.04.07,18:38
Ak si rezident SR, zdaňuješ v SR celosvetové príjmy, teda aj príjmy z ČR.
Gabika75
11.12.07,20:16
Ja by som chcela poradit. Mojmu známenu, ktorý je zamestnaný na pracovnu zmluvu v ČR a má príjmy len zo závislej činnosti som za rok 2005 a 2006 spracovávala daňové priznanie typ A na Slovensku na základe Potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti. Keďže si vyžiadal potvrdenie, jeho zamestnávateľ mu nespravil ročné zúčtovanie dane v ČR za rok 2005 a 2006. Vie mi niekto poradiť ako by som mala teraz ďalej konať? Lebo za rok 2005 aj r 2006 by mal pravdepodobne preplatky. ďakujem za odpovede.
Jozef Mihál
13.12.07,08:29
Pokiaľ je mi známe, v ČR mal zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie dane, ak sa tak nestalo, mal by to dotyčný u zamestnávateľa prípadne u príslušných úradov v ČR "reklamovať".
Gabika75
19.12.07,10:34
čo myslíte tým "reklamovať"? Pýtal sa už aj v práci, ale odpoveďou bolo že nie nech si to rieši sám. Podať dodatočné daň. priznanie? Veď to by sa mu neoplatilo. Bola by pokuta,penále ... Existuje ešte nejaký iný spôsob? Ďakujem
Jozef Mihál
19.12.07,22:22
Zachádzame do úvah o legislatíve platnej v ČR...
chudaska
16.01.08,15:29
Môj syn žije a pracuje v Anglicku, má tam legálnu prácu, byt, účet v banke. Na Slovensko chodí len 2x za rok na dovolenku. Dá sa považovať za rezidenta v Anglicku a je treba túto skutočnosť ohlásiť dajako na DU ?
A čo ak kúpi byt na Slovensku, ktorý dá do prenájmu. Prihlási sa na DÚ,čiže bude podávať priznanie,lebo príjmy mu budú plynúť z prenájmu, bude tu udávať len príjmy z prenájmu a príjmy z Anglicka bude zdanovať v Anglicku?
Johanka
16.01.08,15:36
A čo ak kúpi byt na Slovensku, ktorý dá do prenájmu. Prihlási sa na DÚ,čiže bude podávať priznanie,lebo príjmy mu budú plynúť z prenájmu, bude tu udávať len príjmy z prenájmu a príjmy z Anglicka bude zdanovať v Anglicku?
V jednej krajine musí byť daňový rezident a v tejto krajine bude zdaňovať celosvetové príjmy.
chudaska
16.01.08,18:14
čiže,keď je prihlásený na Slovensku na DÚ -prenájom bytu, bude musieť podať danové priznanie na Slovensku.
Tento rok mal prijem z prenajmu len 10000 Sk,čiže tento príjem tento rok nemusí priznávať ked neprekročil tú hranicu /neviem presne minuly rok to bolo 24900 Sk?/,tak nemusí na Slovensku podávať daň. priznanie?
Marína
16.01.08,19:06
Príjmy podľa §9 ods.1 písm.h) sú do výšky 5-násobku životného minima platného k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia oslobodené(5x4980=24900), čo je aj tvoj prípad. Za r.2006 bolo oslobodenie vo výške 5x4730=23650. DP nemusí podať.
chudaska
16.01.08,19:44
ďakujem za odpoveď, nebola som si celkom istá,že či podať alebo nie. Budúci rok bude musiet podat DP na Slovensku, lebo tie prijmy z prenajmu budu vyssie, a tym padom bude musiet priznant aj prijmy z Anglicka, ale tu na drakovi som čítala, že tieto prijmy sa len udavaju ale dane sa z nich neplatia.
Ešte raz dakujem za rady.
Marína
16.01.08,20:31
Príjmy z Anglicka sú podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia vyňaté zo základu dane. Tu (klikni) http://www.porada.sk/435133-post13.html máš aj príklad. Pozor, je to DP za r.2006.
uršula5
18.01.08,09:17
Veľmi pekne prosím o radu v nasledovnom prípade:
Známy má okrem príjmov zo zamestnania na Slovensku aj pravidelné príjmy z mandátnej zmluvy ako člen predstavenstva v ČR. Tam mu zrážajú zrážkovú daň. Aké potvrdenia potrebuje k daňovému priznaniu, resp. musia mu urobiť v ČR ročné zúčtovanie?
Ďakujem
Marína
22.01.08,07:36
Veľmi pekne prosím o radu v nasledovnom prípade:
Známy má okrem príjmov zo zamestnania na Slovensku aj pravidelné príjmy z mandátnej zmluvy ako člen predstavenstva v ČR. Tam mu zrážajú zrážkovú daň. Aké potvrdenia potrebuje k daňovému priznaniu, resp. musia mu urobiť v ČR ročné zúčtovanie?
Ďakujem
Nemusia mu urobiť ročné zúčtovanie dane. To sa robí len na žiadosť daňovníka. Ja by som doporučovala, ak mu vychádza preplatok dane, požiadať o ročné zúčtovanie alebo podanie daňového priznania v ČR s uplatnením si nezdaniteľnej čiastky dane na daňovníka. Preplatok dane z príjmov mu bude vrátený. Za tým požiadať FÚ(Finanční úřad) o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment). Aby to stihol, nech požiada v SR o predĺženie lehoty na podanie DP v SR z dôvodu príjmu z ČR. Do DP podávaného v SR na zápočet dane uvedie údaje z už zmieneného Potvrdenia o zaplatení dane z príjmu, ktoré vydá FÚ.
resola
08.02.08,19:04
Môj syn je študent VŠ a počas prazdniny t.j. 06-09/2007 pracoval v USA v SR nemal žiadne prijmy. Prijem dosiahnuty v USA bol vyšši ako 50.000,- Sk a bol zdaneny v USA , ale zaroveň daň bola na požiadanie prostrednictvom jednej českej firmy vratena. Ako ma postupovať. Je povinny podať DP a daň uhradiť.
resola
08.02.08,19:22
Prosim , nevie niekto poradiť ?
Marína
08.02.08,20:46
Môj syn je študent VŠ a počas prazdniny t.j. 06-09/2007 pracoval v USA v SR nemal žiadne prijmy. Prijem dosiahnuty v USA bol vyšši ako 50.000,- Sk a bol zdaneny v USA , ale zaroveň daň bola na požiadanie prostrednictvom jednej českej firmy vratena. Ako ma postupovať. Je povinny podať DP a daň uhradiť.
Podá DP typ A. Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR sa daň započítava. Syn v DP uvedie príjmy prepočítané kurzom podľa §31 ods. 2 ZoDP na r.32, prípadné odvody(prepočítané tým istým kurzom ako príjem) na r.33, na r.34 rozdiel medzi r.32 a 33 ........atd.
Ak mu bola vrátená celá zrazená daň, na r.50 uvedie 0.
Jozef Mihál
10.02.08,10:12
Súhlas .
resola
10.02.08,14:38
Ďakujem pekne za odpovede.
poradaK
11.02.08,08:28
Musí si podávať daňové priznanie človek, ktorý je zamestnancom a okrem toho má len príjmy z urbáru?
A človek, ktorý bol zamestnaný a popri zamestnaní mal príjmy ešte z príkazných zmlúv? Aké potvrdenia potrebujú na preukázanie tohto príjmu, t. j. príjmu z urbáru a príjmu z príkazných zmlúv?
Ďakujem.
Jozef Mihál
12.02.08,21:53
Odpoveď máte tu: http://www.porada.sk/643119-post99.html

Nezadávajte prosím tú istú otázku duplicitne.
Deni
13.02.08,11:07
Môj manžel pracuje v ČR na pracovnú zmluvu, takže má prímy len zo závislej činnosti. Je povinný si podať daňové priznanie za rok 2007?
Ľaľa
13.02.08,18:42
Prosila by som poradiť s nasledovným problémom: Vedúci zamestnanci majú služobné mobily, ktoré používajú na služobné a súkromné hovory. Podľa ústneho nariadenia konateľa firmy si títo zamestnanci musia tie súkromné hovory, ktoré sú pretelefónované po vyčerpaní mesačného paušálu, vypísať z prehľadu hovorov, ktorý tvorí prílohu faktúry od Orangu a následne sa im na tieto súkromné hovory vystaví faktúra, ktorú zaplatia do pokladne. Nie mi je celkom jasné, či v danom prípade treba hodnotu týchto súkromných hovorov po pretelefónovaní mes.paušálu považovať za príjem zamestnanca a zdaniť ho spolu so mzdou zamestnanca
/aj keď zamestnanec tieto hovory zaplatí/, alebo tu netreba nič zdaňovať.
Porovnávam to s používaním služ.mot.vozidla, ktoré keď je používané na služobné a súkromné účely, tak sa zamestnancovi podľa "dohody o použ.mot.voz. na sl. a súk.účely pripočítava zamestnancovi k jeho príjmu 1 % z obstarávacej ceny vozidla a následne sa to zdaňuje, na km najazdené na súkromné účely na zamestnancovi podľa "dohody" vystavuje faktúra. Ďakujem za odpoveď a prosím presunúť otázku do správnej témy, lebo som ju omylom zle zaradila. Ospravedlňujem sa a ďakujem
Marína
13.02.08,18:56
Môj manžel pracuje v ČR na pracovnú zmluvu, takže má prímy len zo závislej činnosti. Je povinný si podať daňové priznanie za rok 2007?
Príliš málo informácii. Deni, prečítaj si najprv http://www.porada.sk/t44634-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-v-kocke.html
Johanka
13.02.08,18:56
Pozrela si si názov témy ? Tu Ti na Tvoju otázku nikto neodpovie , je zlezaradil.
Jozef Mihál
13.02.08,20:47
Ľaľa - podľa môjho názoru zamestnanec nemá nepeňažný príjem - lebo súkromné hovory zamestnávateľovi uhradí. Netreba nič zdaňovať.
Deni
14.02.08,09:11
Pozrela si si názov témy ? Tu Ti na Tvoju otázku nikto neodpovie , je zlezaradil.
Prečítala som si všetky príspevky v tejto téme a myslím si, že moja otázka sa od iných ničím nelíši, možno len tým, ako uvádza Marína, že som poskytla málo informácií. Ide predsa tiež o zdanenie príjmov zo zahraničia, aj keď nie z Anglicka.
Deni
14.02.08,09:16
Príliš málo informácii. Deni, prečítaj si najprv http://www.porada.sk/t44634-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-v-kocke.html
Manžel má trvalý pobyt na Slovensku, je zamestnaný v ČR /pracovná zmluva/.
Zamestnávateľ mu v ČR urobil ročné zúčtovanie.
Za rok 2007 dosiahol väčšie príjmy ako 47 808,- Sk, to znamená, že je povinný podať na Slovensku DP z týchto českých príjmov. Rozumiem tomu správne?
Ďakujem
Johanka
14.02.08,10:01
Deni, to je nedorozumenie. Ja som reagovala na Ľaľa, ktorá sa pýtala na telefóny :)
Deni
14.02.08,12:40
A ja som myslela, že to patrilo mne. Nevadí :)
Marína
14.02.08,19:02
Manžel má trvalý pobyt na Slovensku, je zamestnaný v ČR /pracovná zmluva/.
Zamestnávateľ mu v ČR urobil ročné zúčtovanie.
Za rok 2007 dosiahol väčšie príjmy ako 47 808,- Sk, to znamená, že je povinný podať na Slovensku DP z týchto českých príjmov. Rozumiem tomu správne?
Ďakujem
Deni, čítala si priložený link? Ak áno, tak si sa dočítala, že manžel podľa ZoDP je daňovým rezidentom SR. Súčasne však aj podľa českého ZoDP(na českom území sa zdržiava viac ako 183 dní v roku) je daňovým rezidentom ČR. Tým, že je rezidentom oboch štátov, postupujeme podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
1. FO osoba je rezidentom toho štátu, v ktorom má stály byt.
Predpokladám, že tvoj manžel má stály byt v oboch štátoch.
2. ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, považuje sa za rezidenta toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy-stredisko svojich životných záujmov.
Keďže v SR má rodinu, predpokladám, že má užšie vzťahy k SR.
Ak je to tak, ďalej už vo vylučovaní nepokračujeme. Je rezidentom SR a preto musí podať DP v SR, v ktorom uvedie celosvetové príjmy a daň odvedenú do štátneho rozpočtu v ČR si započíta.
Ľaľa
20.02.08,09:44
Milá Johanka, pôvodne som na Tvoju poznámku nechcela reagovať, ale mi to nedá. Ak si si nevšimla, tak som sa na konci otázky ospravedlnila za to , že som ju omylom zle zaradila. Viac by mi bola pomohla konkrétna odpoveď, ako tvoj "smajlík". Ako vidíš odpoveď som na otázku dostala. Verím, že v budúcnosti už otázku zle nezaradím. Prajem Ti príjemný deň.
Ľaľa
20.02.08,09:45
Pán Mihál, ďakujem Vám.
victoria
09.03.08,18:56
Prosim vas ked klientka mala prijmy v CR za umelecke vykony podla par.6, uplatnila som 40% pausalne vydavky, nakolko okrem toho mala iba jeden prijem zo zavislej cinnosti v SR na dohodu o vykonani prace. Vysla danova povinnost vo vyske 50.204 sk. Klientka zaplatila v CR dan vo vyske 90.666 sk. Je mozne poziadat ceske urady o vratenie rozdielu odvedenej dane, teda preplatku ? A este prosim mozete mi potvrdit ze honorare za reklamu a herecky vykon mozem zaradit do paragrafu 6 aj ked nema zivnostensky list ? dakujem
Jozef Mihál
09.03.08,21:05
Honoráre podľa autorského zákona spadajú pod § 6 ods. 2 písm. a) bez ohľadu na to, či má alebo nemá príjemca živnostenský list.

Podotýkam, že činnosť spadajúcu pod autorský zákon nie je možné vykonávať na živnosť.

K ostatným otázkam sa vyjadriť neviem, pretože im nerozumiem.

Určite však nie je možné žiadať v ČR o vrátenie dane z dôvodu, že v DP v SR vyšla nižšia daň...
victoria
10.03.08,07:41
Dakujem, ja som to asi zle naformulovala. Chcela som len vediet ze ked jej podla nasej sadzby dane vysla danova povinnost vo vyske nizsej aku jej v skutocnosti zrazili v cechach nie je mozne aby jej ten rozdiel, ktory jej akoby navyse zrazili v cechach oproti danovej povinnosti ktora vysla v DP nejakym sposobom danovy urad vratil. Presviedcala ma o tom, zeby jej to mali vratit lebo v cechach maju vyssie dane.
Marína
10.03.08,08:03
Viky, nedaj sa presvedčiť, to nemá logiku. Uvediem príklad. V obchode "A" zaplatila za tovar 5000. Neskôr zistila, že ten istý tovar v obchode "B" stojí 4000, preto požaduje, aby jej obchodník "B" vrátil 1000. Ako on k tomu príde?
victoria
10.03.08,14:11
Tiez si myslim ze umelecke vykony za nizsie dane moze teda vykonavat aj na Slovensku :-) dakujem
hronka
12.03.08,09:38
Moja sesternica žije v Anglicku už pár rokov. Podľa toho, čo som tu čítala, nemusí podať DP na Slovensku, keďže je rezidentom v anglicku. Stačí potvrdenie o rezidencii vo VB. Lenže ona mi tvrdí, že DP v SR podať musí, lebo to počula v TV. Do septembra 2007 pracovala ako au-pair a tento prijem sa vraj zdaňovať nemusí, lebo ide len o akési vreckové...?? Od septembra však pracuje vo VB na zmluvu v nejakej firme a chce vlastne podať DP z tohto príjmu. Ale je správne podať DP v SR za príjmy, ktoré dosiahla za 09-12/2007,(podľa nášho systému), keď vo VB majú hosp.rok od apríla do apríla? Nerozumiem tomu celkom... Potom ako jej to zúčtuje anglický zamestnávateľ v apríli?
Vie mi niekto prosím poradiť? Vďaka
hronka
13.03.08,11:37
Prosím Vás, naozaj mi neviete poradiť, ako zdaniť príjem z Veľkej Británie? Môže to byť k 31.12.2007? resp. do 31.3.2008?
slovex
21.03.08,19:39
Dobrý večer, robím DP A - príjmy z Anglicka (vyňatie príjmov) + príjmy SR, neviem si poradiť kde uvediem daň zaplatenú v Anglicku, prosím Vás o kontrolu:
r. 32 príjem ANJ + SR: ANJ 235 120 + SR 94 876 = 329 996,-
r.33 poistné len zo SR = 12 487,- (na potvrdení o príjme ANJ nie je uvedené)
r.34 317 509,- Sk
r.36 317 509,- Sk
r.37 95 616,- Sk
r.41 11 808,- Sk
r.43 107 424,- Sk
r.44 210 085,- Sk
r.45 39 916,- Sk
r.46 235 120,- Sk
r.47 0,,-Sk ???????????
r.48 0,- Sk ??????????,
potom mi riadok 54 vychádza 39 916,- Sk
zrazená preddavky na daň zo SR 11 111,- Sk, s toho mi vyplýva nedoplatok na dani 28 805,- SK???
Kde uvediem daň, ktroá bola zrazená z príjmu v Anglicku - jedná sa o sumu 26 171,- SK??????
ďakujem
Jozef Mihál
21.03.08,20:02
Prosím nežiadajte, ak to nie je naozaj nutné, aby sme prepočítavali sumy v jednotlivých riadkoch daňového priznania. Na to použite nástroj na vyplnenie DP na internete na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).

Tu nájdete príklad DP v prípade metódy vyňatia príjmov:

http://www.porada.sk/t45014-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-priklady-metoda-vynatia-prijmov.html
slovex
22.03.08,09:47
ďakujem pán Mihál, príklad mi veľmi pomohol
poradaK
30.01.09,06:32
dobrý deň, ja by som sa Vás chcela spýtať jednú vec kamarátka pracuje v Anglicku 5 rokov teraz sa chce vrátiť na Slovensko, a teraz sa chcem spýtať že či môže poberať podporu z Anglica na Slovensku , alebo tie roky čo tam pracovala či si ich bude môcť započítať do dôchodku, pracuje tam legálne.

Ďakujem za odpovď stačí my , keď my napíšete internetovú adresu kde to nájdem

Agátka
Jozef Mihál
30.01.09,12:36
Dostatok informácií nájdete na www.socpoist.sk, konkrétne http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s
Adrika83
07.02.09,18:14
Dobrý deň, syn tri mesiace pracoval na Slovensku a od 1.7.2008 pracuje v Anglicku. Má podať daňové priznanie z príjmov zo Slovenska na Slovensku a z príjmov z Anglicka v Anglicku?
Jozef Mihál
07.02.09,18:35
Odpoveď máte tu, prosím nezadávajte otázky duplicitne.

http://www.porada.sk/943340-post3326.html
chudaska
01.03.09,07:55
dobrý den,prave sedim nad dan. priznanim, prijmy z prenajmu na slovensku + prijem z VB,cize vyplnam dan. priznanie typ B,prijmy z prenajmu su my jasne,vydavky davame 40%-pausal,ale do R33 prepocitavam tie prijmy z Anglicka a po prepocte mi vyjde suma 726640 Sk -odvody R34 57131,cize ciastkovy zaklad dane 669509Sk + ciastkovy zaklad dane z príjmov podľa §6 56610; SPOLU je to suma 726119Sk a program mi automaticky kratil nezdanitelnu ciastku na danovnika na sumu 45216 Sk!!! Cize aj ked vyjmem prijmy z Anglicka na riadku 79 vyjde mi danova povinnost 2164 Sk,je to spravne?
Jozef Mihál
01.03.09,08:23
Principiálne:

Pri metóde vyňatia príjmov sa síce priamo nezdania príjmy dosiahnuté v zahraničí, ale ak má daňovník okrem toho aj príjmy na Slovensku, tak príjem v zahraničí môže "pokaziť" nezdaniteľnú časť na daňovníka alebo na manželku.

Pretože pri posudzovaní, či základ dane je nad 513000 Sk - teda či sa má krátiť nezdaniteľná časť na daňovníka - sa berie do úvahy základ dane vrátane základu dane vyplývajúceho z príjmu v zahraničí.
kačer
01.03.09,19:30
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na DP. Syn študuje vo VB, kde aj pracuje, teda má príjem zo zahraničia. Cez prázdniny pracoval v SR kde zarobil viac ako 50tis. Okrem toho má stavebné sporenie, kde mu bolo zdanené zrážkou 1212Sk. Potrebovala by som poradiť aké DP FO A,B? má podať a či môže zahrnúť do DP aj zrážkovú daň za stavebného sporenia. Ďakujem
mysimis
01.03.09,19:32
Bude podávať DP typu B.
tuta
01.03.09,19:58
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na DP. Syn študuje vo VB, kde aj pracuje, teda má príjem zo zahraničia. Cez prázdniny pracoval v SR kde zarobil viac ako 50tis. Okrem toho má stavebné sporenie, kde mu bolo zdanené zrážkou 1212Sk. Potrebovala by som poradiť aké DP FO A,B? má podať a či môže zahrnúť do DP aj zrážkovú daň za stavebného sporenia. Ďakujem


Typ B. Z príjmov z kapitálového majetku /stavebné sporenie/ si môže zahrnúť zrážkovú daň.
kačer
02.03.09,05:32
Do ktorého riadku sa uvádza dan zo stavebného sporenie v DP FO B? Ďakujem
Jozef Mihál
02.03.09,06:10
Zrážková daň, teda i daň z prijatých úrokov, sa v DP FO typ B uvádza v riadku 98.
kačer
02.03.09,09:20
Ďakujem pekne
resola
06.03.09,08:16
Prvý krát robím DP typ B / živnostenký list vydaný v Rakúsku/. Prepočet príjmov a poistného viem , len neviem či môžem uplatniť 40% paušálne výdavky + poistné keď príjem zo živnosti je len v Rakúsku .
Jozef Mihál
06.03.09,09:06
Pri výpočte dane v daňovom priznaní na Slovensku postupujete podľa zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, vrátane možnosti uplatnenia 40% paušálnych výdavkov. Aj pri príjmoch zo živnosti v zahraničí.
m.lujza
06.03.09,09:23
Pri príjmoch zo živnosti zo Slovinska (služby automechanika vykonávané u Slovinskej firmy), keď sa v Slovinsku daňovník zdržiaval menej ako 183 dní, t.j. je rezidentom SR, sa vypĺňa klasické DP ako u živnostníka, ktorý podniká v SR? Teda r.79-90 sa nevypĺňaju?
Jozef Mihál
06.03.09,09:33
Príjem v zahraničí je príjem v zahraničí, aj keď sa rezident SR zdržiaval v zahraničí len krátky čas.
zdeník
09.03.09,08:10
Manžel mal popri prijmu zo zavislej činnosti v SR aj prijem z Polska na zaklade zmluvy o dielo (v jednom mesiaci). Ako to je potrebne uviesť do DP? (Polska firma mu poslala potvrdenie o prijme.)
Jozef Mihál
09.03.09,08:14
Nepíšete, či príjem bol zdanený v Poľsku.

Ak áno, tak príjem zo zahraničia sa uvedie v DP rovnako, ako príjem zo Slovenska, teda v prípade ostatných príjmov sa príjem z Poľska a zmluvy o dielo uvedie v DP v rámci príjmov zdanených podľa § 8 - VIII. oddiel.

Pri príjmoch z Poľska sa postupuje metódou zápočtu príjmov.

Ďalšie info nájdete v témach:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/
gabitargos
10.03.09,06:54
Ja by som sa chcela poradit. Pracovala som a žila do Augusta 2008 vo Velkej Britanii. Vrátila som sa v septembri a zacala som pracovat v Septembri 2008 na SVK. Musim si do DP zahrnut prijmy z VB a mozem si uplatnit nezdanitelnu cast na svk na cely rok?
Dakujem
Jozef Mihál
10.03.09,07:32
Ak ste slovenský daňový rezident, musíte do slovenského DP zahrnúť aj príjmy v VB.

V daňovom priznaní si v každom prípade uplatníte nezdaniteľnú časť na celý rok.
gabitargos
10.03.09,07:35
do augusta som bola danovym rezidentom VB.
Jozef Mihál
10.03.09,07:43
Ak ste si tým istá, potom do DP na Slovensku príjmy z VB nezapočítate.

Naopak ale do DP vo VB započítate príjmy dosiahnuté na Slovensku, respektíve postupujete pritom tak, ako ukladá príslušná legislatíva vo VB.
chudaska
10.03.09,10:41
na stránke:
http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/irsky-rezident-prenajimal-byt-na-slovensku/160329.html
je takyto priklad aj s odpovedou:

* Väčšinu roka 2008 som žil a pracoval v Írskej republike a považujem sa za daňového rezidenta tejto krajiny. Na Slovensku som mal iba príjem z prenájmu bytu. Vypĺňam daňové priznanie typu B a niekde robím chybu. Na riadku 69 (základ dane) dospejem k sume cca 40 000 Sk (príjem z prenájmu). Ďalej „Výpočet dane za účelom zápočtu“ (týka sa Írska), konkrétne riadok 82. Tam mi vychádza suma po prepočte z eur cca 800-tisíc korún, t.j. čo som v Írsku v hrubom zarobil. Takto mi ale vychádza nezmyselný výsledok v r. 84: (r.82/r.69)x100, t.j. (800 000/40 000)x100 = 2000 %. Kde robím chybu?

Pokiaľ ste daňovým rezidentom Írskej republiky, to znamená, že ste sa zdržiavali v tejto krajine viac ako 183 dní v danom roku, máte tam trvalé bydlisko či stredisko vašich životných záujmov, tak na Slovensku podávate daňové priznanie iba z príjmov, ktoré vám plynú zo Slovenska. Vo vašom prípade iba z prenájmu. Potom nevypĺňate riadky 79 – 86 daňového priznania.

je to spravne,lebo doteraz to bolo tak,ze musim podat DP tu a zdanit celosvetove prijmy!!!
Jozef Mihál
10.03.09,11:16
Načo tie výkričníky? Odjakživa platí, že:

daňovník, ktorý je daňovým rezidentom SR, uvádza v DP na Slovensku celosvetové príjmy,
daňovník, ktorý nie je daňovým rezidentom SR, uvádza v DP na Slovensku len príjmy dosiahnuté na Slovensku.Odjakživa prvotný a základný problém nie je ako vyplniť daňové priznanie, ale správne posúdiť, čo je daňovník zač - tým myslím, ktorej krajiny je rezident.

V otázke z poradne Trendu je uvedené, že ide o daňovníka, ktorý je rezident Írska. Preto samozrejme v DP na Slovensku uvádza len príjmy dosiahnuté na Slovensku. Toto takto platí dlhé roky.

Odporúčam, ak chcete mať komplexné info, neštudovať jednu izolovanú tému, ale pozrieť si všetko čo tu máme k zdaneniu príjmov zo zahraničia:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/prijem-v-zahranici/

Najdôležitejšou témou je táto:

http://www.porada.sk/t44634-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-v-kocke.html
chudaska
10.03.09,11:59
Takže už som z toho uplne mimo, mam konkretne taky pripad FO ma trvaly pobyt na Slovensku,ale nezdrziava sa tu 183 dni v roku, zije,studuje a pracuje vo VB. Ma v SR kupeny byt,ktory prenajima!! Aby mohla zdanit len prijmy z prenajmu tu v danovom priznani,co musi dolozit k DP? Potrebuje nejake potvrdenie z VB,ze je rezidentom VB? A mohla by si uplatnit v DP celu nezdanitelnu ciastku,aj keby udavala v DP len prijmy z prenajmu na Slovensku?

Este raz vdaka za vysvetlenie!
Jozef Mihál
10.03.09,12:51
V DP na Slovensku si každý človek môže uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka (znova opakujem, nestačí napísať to raz?).

K rezidentom si prečítajte ešte tento môj najaktuálnejší článok:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-10./157676.html
chudaska
10.03.09,13:45
V DP na Slovensku si každý človek môže uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka (znova opakujem, nestačí napísať to raz?).

K rezidentom si prečítajte ešte tento môj najaktuálnejší článok:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-10./157676.html

vdaka za pomoc,niekedy mam pocit,ze nic neviem,ale vďaka Vám, pán Mihal, sa vzdy dopracujem k spravnemu rieseniu.

Este raz velka vdaka!!
vjana
22.03.09,13:48
Dobrý deň,
výtvarný umelec majúci v SR príjmy zo závislej činnosti aj na základe autorských honorárov. Mal jeden honorár vyplatený v Taliansku, ktorý tam bol aj zdanení - má o tom potvrdenie. Je mi jasné, že príjem z talianska v hrubej výške započítam k príjmom z honorárov v SR. Uplatním 40% výdavky - môžem aj na honorár z talianska? A potom na základe vyňatia príjmov v riadku 79 uvediem hruby prijem zo zahraničia? Ako sa potom vysporiadam s tými 40% výdavkami? Alebo 40% vypočítam len z honorárov s SR? Nasla som vela prikladov - ale skor na závislú činnosť. Vopred ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
22.03.09,14:16
Áno, 40% paušálne výdavky uplatníte aj na príjem z Talianska.

Do riadku 79 zapíšete základ dane z príjmov Talianska, čiže sumu príjmu zníženú o 40% paušálne výdavky.
AnnaK1953
27.01.10,08:12
pán Mihál, chcem Vás poprosiť o riešenie nasledovného prípadu:
SZČO mal v r.2009 príjmy zo SR,SRN aj Indie. V Indii pracoval ako logista na stavbe viac ako 183 dní,z vyfakturovaných služieb mu bola zrážaná 10% daň, tento doklad nám bude dodaný. Po posúdení všetkých aspektov je rezidencia v SR. Ak budem postupovať metódou vyňatia príjmov zo zahraničia, do r. 79 uvediem len základ dane zo zahraničia? Teda odsledujem si analyticky príjmy-výdaje v zahraničí a z toho vypočítam základ dane? Aké príjmy mám brať do úvahy, len tie čo prišli na účet, t.j. znížené o indickú daň alebo celé vyfakturované sumy? A do nákladov všetko čo sa týkalo pobytu v Indii (víza,očkovania,cestovné náhrady,zariadenie kancelárie,prenájom auta)? Veľmi by som ocenila,ak by som našla nejaký príklad na vyplnenie DP typu B, kde sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov. A čo s daňou zaplatenou v Indii, tá nie je započitateľná? Vlastne si neviem vôbec poradiť,ako ďalej postupovať v DP, konkrétne riadky 79-87,aby som dospela ku správnej daňovej povinnosti. Tým,že boli príjmy aj v SR,dopláca daňovník na tzv.milionársku daň, nevzniká mu nárok na celú odpočitateľnú položku. Snažila som sa hľadať pomoc na Porade, bolo mi doporučené objednať Draka a požiadať o odbornú pomoc priamo Vás. Vopred Vám ďakujem za odpoveď a správne usmernenie.
Jozef Mihál
28.01.10,07:02
Anna,

ide o zdanenie príjmov živnostníka, čo nedokážem posúdiť, nejde o závislú činnosť.

DRAK je zameraný na problematiku mzdového účtovníctva, tj. pokiaľ ide o daň z príjmov, riešime tu len zdanenie príjmov zo závislej činnosti.
AnnaK1953
29.01.10,07:24
Anna,

ide o zdanenie príjmov živnostníka, čo nedokážem posúdiť, nejde o závislú činnosť.

DRAK je zameraný na problematiku mzdového účtovníctva, tj. pokiaľ ide o daň z príjmov, riešime tu len zdanenie príjmov zo závislej činnosti.
Ďakujem p. Mihál,
pokúsim sa to konzultovať priamo s DRSR
certik
08.03.10,10:08
Prosím vás pekne o radu: osoba žila v Anglicku celý rok 2009, kde dosiahla aj zdanila svoje príjmy. Zo Slovenska jej plynul príjem za 12/2009 a to z prenájmu. Táto osoba nemá na Slovensku trvalý pobyt. Bude správne, keď jej podám DP tybu B, len prenájom, a príjem z Anglicka nebudem vôbec brať do úvahy, nakoľko nemá na Slovensku trvalý pobyt. Má táto osoba nárok na odpočítateľnú položku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
08.03.10,19:57
Áno, je to správne.

V DP si uplatní nezdaniteľnú časť na daňovníka.