rommy
27.02.07,09:53
Ahoj poraďáci, tatino ma poprosil aby som mu vyplnila daňové priznanie a ja neviem ako začať. Poberá na svoju mamu opatrovateľský príspevok a prenajíma nehnuteľnosť ktorá je v bezpodiel. spoluvlast. manželov ale dohodli sa že tento prenájom uvedie v DP on. Jedná sa o budovu, v ktorej sme kedysi mali bar, ale teraz to prenajal jednej firme a sú tam potraviny. Živnosť nemá. Uvádza sa niekde v DP aj ten opatrovateľský príspevok? A čo sa týka príjmu z prenájmu môže si uplatniť aj nejaké výdavky?
katarina.j
27.02.07,09:32
opatrovateľský príspevok nie je príjem zdaniteľný, takže v DP sa neuvádza. príjmy z prenájmu musí uviesť v DP.
emmma
27.02.07,09:42
Pri príjmoch z prenájmu si môže uplatniť 40% výdavkov z výšky príjmu. Ak má príjem z prenájmu ako nepodnikateľ, teda nemá na to ŽL uvedieš to do riadku 10 v tabuľke číslo 1. Prečítaj si poučenie. Zdaňuje len príjmy nad 23.650,- a v tom istom pomere aj výdavky. Je tam na to príklad.
Marína
27.02.07,13:18
rommy
27.02.07,17:35
Ďakujem za rady ale ešte by ma zaujímali tie výdavky. Aké výdavky si môže uplatniť na príjem z prenájmu? Keď mu uplatním tých 40% treba to aj niečím doložiť? Koncom roka 2006 sa prerábal priestor baru na potraviny ale nemá od toho pravdepodobne žiadne doklady možno pár lebo väčšinu prác mal urobenú po známosti... Evidenciu si nevedie asi nijakú takže by som mu asi mala nejakú vyšpekulovať?
Zoltán Kovács
27.02.07,17:46
Ďakujem za rady ale ešte by ma zaujímali tie výdavky. Aké výdavky si môže uplatniť na príjem z prenájmu? Keď mu uplatním tých 40% treba to aj niečím doložiť? Koncom roka 2006 sa prerábal priestor baru na potraviny ale nemá od toho pravdepodobne žiadne doklady možno pár lebo väčšinu prác mal urobenú po známosti... Evidenciu si nevedie asi nijakú takže by som mu asi mala nejakú vyšpekulovať?

Keď uplatňuješ výdavky paušálne vo výške 40% príjmov nie je povinnosť to vydokladovať. Dokladovanie výdavkov je povinné iba vtedy ak uplatňuješ skutočné výdavky.
rommy
27.02.07,18:06
Keď uplatňuješ výdavky paušálne vo výške 40% príjmov nie je povinnosť to vydokladovať. Dokladovanie výdavkov je povinné iba vtedy ak uplatňuješ skutočné výdavky.

Ďakujem toto mi fakt pomohlo, nevedela som ako presne to funguje. A čo s tou evidenciou príjmov mala by som mu nejakú spätne vytvoriť?
Zoltán Kovács
27.02.07,18:12
Ďakujem toto mi fakt pomohlo, nevedela som ako presne to funguje. A čo s tou evidenciou príjmov mala by som mu nejakú spätne vytvoriť?

Evidenciu príjmov určite. Ak nájomca platí v hotovosti, tak zrejme sa vystavuje PPD, ak prevodom potom máš výpis z banky. Na evidenciu stačí vytvoriť v Exceli tabulku.
rommy
27.02.07,18:33
Ok mala som na mysli či stačí niečo v exceli. Ešte raz ďakujem veľmi pekne všetkým :)
Pohar
28.02.07,07:52
Prosim ta rommy, ako si ratala dan.... ja mam tiez ratat mame a nejde mi to..... nemozes mi napisat priblizny postup? uplatnujes aj odpocet na danovnika?
rommy
28.02.07,08:14
Ešte som sa mu do toho nepustila, lebo mi nedal všetky príjmy, resp. nedal mi ešte nič, teraz som sa len informovala. Pustím sa do toho cez víkend, a keď to budem mať tak ti sem napíšem. dúfam že ti to moc neponáhľa. Nezdanitelnú časť mu uplatním, veď má na to nárok a odrátam mu ten 5 násobok životného minima a 40% výdavky (pomernú časť). Zatiaľ si popozeraj ten link čo tu je priložený a budeš z toho jasnejší :D
Pohar
28.02.07,08:18
rommy ja neviem ci sa moze odpocitat pre dochodcu tych 90 816 Sk..... je mi z toho zle.....neviem si pomoct...:confused:
Pepa
28.02.07,08:21
rommy ja neviem ci sa moze odpocitat pre dochodcu tych 90 816 Sk..... je mi z toho zle.....neviem si pomoct...:confused:
Ak je starobným dôchodcom k 1.1.2006 - nie nemôžeš. Resp. môžeš odpočítať len rozdiel medzi 90816 a sumou vyplatených dôchodkov.
Pohar
28.02.07,08:39
sumou dochodkov za cely rok ci len za tych 6 mesiacov co trval prenajom?
rommy
28.02.07,08:42
rommy ja neviem ci sa moze odpocitat pre dochodcu tych 90 816 Sk..... je mi z toho zle.....neviem si pomoct...:confused:


Uf tak to som ťa skoro pomýlila, môj tatino ešte neni dôchodca, začiatkom roka bol dobrovoľne nezamestnaný, ale tak cez leto začal poberať opatrovateľský príspevok na svoju mamu, okrem toho má príjem z prenájmu ale dôchodok ešte nie...
Pepa
28.02.07,09:16
sumou dochodkov za cely rok ci len za tych 6 mesiacov co trval prenajom?
Za celý rok