lilife
27.02.07,11:15
Ahojte, veľmi pekne Vás prosím o radu. Som živnostníčka a 15. 11. 2006 som kúpila auto na leasing. Nie som platca DPH. Akontácia bola 48 450,-- Sk s DPH (bez DPH 40714,30), sprac.popl. - 3843,50 (bez DPH 3230,--, DPH 613,70), odkúpenie 1190,-- (bez DPH 1000,--) a potom sú už len mesačné splátky. Istina bez DPH (3357,--), úrok bez DPH (2328,40), základ dane (5685,40) DPH (1080,20), splátka spolu (6765,60). Hodnota auta na faktúre je 323 000,-- s DPH. Leasing je na 60 mesiacov. Ako mám zaúčtovať akontáciu? A potom jednotlivé splátky? Čo patrí do mesačného odpisu a čo do prevádzkovej réžie? Prosím, pomôžte! Ďakujem! :confused::confused::confused:
katarina.j
27.02.07,10:44
V prvom rade sa uhradená akontácia-48.450,-dá celá čiastka do VNZD/výdavky nezahrnovane do základu dane/.táto suma sa roypočíta na 60mesiacov,takže do prev.réžie ti tento rok pôjde suma 1615,- /807.50x2/-to dáš ku koncu roka do účtovníctva. Následovný rok dáš 9690,-do účtovníctva na konci roka nemusíš to účtovať mesačne stačí raz na konci roka. Sprac.popl.+odkúpenie=réžia /celá suma s dph ak nie si platcom dph/. Istina je VNZD a úrok je prev.réžia.
Jana Acsová
27.02.07,10:52
V prvom rade sa uhradená akontácia-48.450,-dá celá čiastka do VNZD/výdavky nezahrnovane do základu dane/.táto suma sa roypočíta na 60mesiacov,takže do prev.réžie ti tento rok pôjde suma 1615,- /807.50x2/-to dáš ku koncu roka do účtovníctva. Následovný rok dáš 9690,-do účtovníctva na konci roka nemusíš to účtovať mesačne stačí raz na konci roka. Sprac.popl.+odkúpenie=réžia /celá suma s dph ak nie si platcom dph/. Istina je VNZD a úrok je prev.réžia.
Nemyslím si, že uvádzané riešenie je tou správnou cestou.

Upozorním, že účtovanie v rozsahu asi 80 % sa netýka peňažného denníka, ale knihy dlhodobého majetku a záväzkov. V PD prebiehajú iba úhrady. Uvedené vyplýva aj z postupov účtovania, stačí pozrieť. Potom môžu vyvstať otázky, ak nebudete niečo vedieť:

§ 10a
Účtovanie finančného prenájmu
4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.
(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c). 9) V rámci uzávierkových účtovných operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom3).
(10) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 14.

(11) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty z majetku obstaraného finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu postupuje podľa osobitného predpisu 14ca). (Nie je súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého majetku.)

Toľko z ustanovenia postupov účtovania pre JÚ. Viac nájdete v spomínanom § 10a.
lilife
27.02.07,17:10
prosím Vás pomôžte mi ešte niekto, ja som si zákony čítala od predu do zadu, ale je to asi písané po španielsky :o)
vikinka
27.02.07,17:54
lilife skús si pozrieť tabuľku od Maríny a pochopíš ako zaúčtovať
http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html?highlight=l%EDzing:rolleyes:
Peter_B
27.02.07,21:25
Opravte ma ak sa mylim ale podla mna sa prvy zvysena splatka nerozpocitava na 60 mesiacov.

Inak poradaci maju pravdu, treba to ako vyplyva z postupov cez Knihu zavazkov uctovat, vstupna cena je NZD, urok a poistne ide do rezie - OZD, a podla paragrafu 25 ods. 5 ak nieste platcom DPH a obstaravate majetok formou financneho prenajmu (leasing), tak "Pri obstarani hmotneho majetku formou financneho prenajmu sucastou obstaravacej ceny u najomcu nie je dan z pridanej hodnoty", takze DPH - rezia - OZD. Na konci roka odpis - OZD zo vstupnej ceny co bude Cena bez DPH + spracovatelsky poplatok, ktory ako naklad suvisiaci s obstaranim moze ist do vstupnej ceny, teda NZD. Zalezi ako sa to posudzuje, niekto to berie ako naklad suvisiaci s obstaranim - NZD a niekto ako naklad ktory nieje sucastou obstarania - OZD - rezia. Poradia skusenejsi v tomto, ale to ostatne by malo byt spravne, snad to tiez potvrdia alebo zamietnu.
Jana Acsová
28.02.07,07:45
prosím Vás pomôžte mi ešte niekto, ja som si zákony čítala od predu do zadu, ale je to asi písané po španielsky :o)
A čo ste tam prečítali? Že vo výške istiny zapíšete zaväzok do knihy záväzkov a ako súčasť ocenenia do knihy majetku. Istina = časť obstarávacej ceny, z ktorej počítate odpisy. K istine pripočítate aj napr. poplatok za uzatvorenie leasingovej zmluvy, výdavky súvisiace s montážou a inštaláciou, ak ich máte.

Zo zmluvy, prípadne splátkového kalendára musí byť zrejmá hodnota istiny. Nie z jednodlivej splátky, ale celá t.j. zo všetkých splátok. V nej je obsiahnutá aj kúpna cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo na nájomcu po skončení nájmu.

Odpisujete počas trvania nájomného vzťahu ... ten istý počet mesiacov. T.j. istina : počet mesiacov trvania nájomného vzťahu = mesačný odpis

V peňažnom denníku účtujete o úhrade:
- istiny - výdavok neovplyvňujúci základ dane,
- DPH - výdavok vzťahujúci sa k DPH u platiteľa dane, ak je právo na jej odpočítanie, alebo ako o výdavku zahrňovanom do základu dane, ak sa jedná o neplatiteľa dane, alebo o daň, ktorú nie je možné odpočítať podľa § 49 zákona o DPH - prevádzková réžia,
- úrok - finančný náklad - daňový výdavok - prevádzková réžia.

Upozorňujem, že pri úhrade do peňažného denníka budú každý mesiac, či štvrťrok iné čiastky hradené na istinu a iné na finančné náklady nakoľko prenajímateľ svoje výnosy vyčísľuje metódou efektívnej úrokovej miery alebo prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery.

Upozorňujem na to preto, lebo už nie je možné v peňažnom denníku očakávať rovnomernosť pri úhrade istiny a finančného nákladu. Rovnomerný bude odpis premietnutý do knihy dlhodobého majetku, ktorý sa do peňažného denníka premietne ako uzávierková účtovná operácia nepeňažne.
Adkah
28.02.07,12:13
Mozem niekoho poprosit o radu? Este sa len ucim leasing a vsetko co tu je som uz prestudovala, ale potreboval by som vyriesit toto: Leasing mame vypocitany, aj splatky ale klient mi uhradil cez BU spracovatelsky poplatok ale skor ako mal a preto mu vystavila leasingovka aj fakturu. Teraz neviem co zaradit uhradu do PD a este aj zvlast fakturu? Dakujem
Adkah
28.02.07,12:57
Prosiiim odpovie mi niekto? Potrebovala by som to co najskor. Dakujem
Jana Acsová
28.02.07,15:28
Mozem niekoho poprosit o radu? Este sa len ucim leasing a vsetko co tu je som uz prestudovala, ale potreboval by som vyriesit toto: Leasing mame vypocitany, aj splatky ale klient mi uhradil cez BU spracovatelsky poplatok ale skor ako mal a preto mu vystavila leasingovka aj fakturu. Teraz neviem co zaradit uhradu do PD a este aj zvlast fakturu? DakujemPodľa toho čo ste z účtu hradili - ak zálohu, uhraďte to ako zálohu. Nakoľko sa vzťahuje k úhrade dlhodobého majetku, jedná sa o výdavok neovplyvňujúci základ dane. Následne zaúčtujte faktúru a zaevidujte úhradu zo zálohy, t.j. faktúra je už uhradená. Poplatok za uzatvorenie LZ je výdavok neovplyvňujúci základ dane, nakoľko sa jedná sa o súčasť obstarávacej ceny predmetu prenájmu.

Podľa použitého variabilného symbolu zistite, či sa nejedná o úhradu faktúry. Ak áno ... zaevidujte faktúru a uhraďte ju. Už som uvádzala ako.
Adkah
01.03.07,10:03
Z uctu sme hradili spracovatelsky poplatok. Asi si dnes tojim na vedeny ale este stale nerozumiem:(

Pre moju pokojnu dusu to este raz zrekapitulujem.
1. Z uctu sme uhradili dna 12.01.2007 spracovatelsky poplatok a datum splatnosti bol 15.01.2007 a potom nam vystavili fakturu(s datumom 12.01.2007) za skore zaplatenie poplatku.

2. ja len potrebujem vediet ci zauctovat v PD (uhrada polpatku) alebo do PF, alebo do PD a potm aj PF a uhradit to len do zoznamu uhrad.

Neviem ci to nekomplikujem:( Prosim vysvetli mi to niekto lopaticky, neviem ale som nejako mimo.
Jana Acsová
01.03.07,12:10
Podľa použitého variabilného symbolu zistite, či sa nejedná o úhradu faktúry. Ak áno ... zaevidujte faktúru a uhraďte ju. Už som uvádzala ako.


2. ja len potrebujem vediet ci zauctovat v PD (uhrada polpatku) alebo do PF, alebo do PD a potm aj PF a uhradit to len do zoznamu uhrad.
Čo Vám z uvedeného nie je jasné? Teraz pre zmenu nerozumiem ja.
Jana Acsová
01.03.07,12:13
Ak platba neprebehla s tým istým VS ako má faktúra tak:
- úhrada VNZD cez PD,
- faktúra - zaúčtovanie ZD a DPH cez knihu DF,
- uhradiť faktúru zo zálohy tak, ako ste zvyknutý.
Adkah
02.03.07,14:25
Uz mi svitlo :) , dakujem pekne za Vas cas. mimotemy Prajem Vsetkym prijemny vykend.:)
Deni
07.03.07,22:12
Akým spôsobom zaúčtujem istinu v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku? Asi hlúpa otázka, ale ja sa len učím. Knihu záväzkov vediem na základe došlých faktúr. Nemám predstavu ako tam zaúčtovať leasing. Viete mi to niekto objasniť? Ďajem za Váš čas. :)
Jana Acsová
10.03.07,09:13
Akým spôsobom zaúčtujem istinu v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku? Asi hlúpa otázka, ale ja sa len učím. Knihu záväzkov vediem na základe došlých faktúr. Nemám predstavu ako tam zaúčtovať leasing. Viete mi to niekto objasniť? Ďajem za Váš čas. :)
Otvoríte si knihu DF:
- zadefinuteje číslo (Vaše interné),
- variabilný symbol (číslo zmluvy),
- istinu.

A záväzok je na svete. Zvážiť však musíte možnosti softvéru a prípadne uvažovať aj s ostatnými záväzkami a odlíšením splátky istiny od ostatných platieb za finančný prenájom.

Úhrady týkajúce sa istiny hradíte z tohto záväzku. V knihe dlhodobého majetku je istina súčasťou obstarávacej ceny, z ktorej odpisujete + napr. poplatok za uzatvorenie leasingovej zmluvy.
NORO4
10.03.07,20:03
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či oprava firemného auta v sume 4.530 Sk stačí zaúčtovať do prev. réžie, alebo sa to účtuje nejako ináč. Ďakujem pekne.
Jana Acsová
10.03.07,20:16
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či oprava firemného auta v sume 4.530 Sk stačí zaúčtovať do prev. réžie, alebo sa to účtuje nejako ináč. Ďakujem pekne.
V peňažnom denníku máme tieto možnosti (výdavky):
- materiál
- tovar
- mzdy
- odvody
- prevádzková réžia
- sociálny fond

Tak čo poviete?
NORO4
10.03.07,20:32
Ďakujem za odpoveď.
Deni
12.03.07,11:35
Otvoríte si knihu DF:
- zadefinuteje číslo (Vaše interné),
- variabilný symbol (číslo zmluvy),
- istinu.
A záväzok je na svete.

Ďakujem za pomoc. Vždy som do záväzkov evidovala len DF, ale teraz mi je už vsjo jasno.:) Tiež v Alfe je podrobne vysvetlené účtovanie leasingu, dosť mi to pomohlo. Takže ešte raz vďaka.
Denisa13
04.04.08,21:54
dobrý večer, chcela by som sa len uistiť v jednej veci. Robím účtovníctvo pre firmu čo má asi 8 leasingov. Chcem sa opýtať jednu vec....do záväzkov zaúčtujem istinu v jednej sume? Robím v Alfe. Úroky a výnos tiež zaúčtujem do záväzkov? Nie je mi jasné, že ak to zaúčtujem v jednej sume, tak potom nemám predpis na každý mesiac a vždy musím vybrať splátkový kalendár? Účtujete to aj vy dvoma dokladmi, zápismi? Prosím poraďte mi. Vlastne záväzok istiny účtujem mesačne a na konci roka účtujem ešte odpisy podľa mesiacov zaradenia. Je to správne?
Denisa13
05.04.08,10:53
nikto mi nevie poradiť???? prosím pomôžte ak môžte...prajem krásny deň. Škoda že bez slnka.
Katarína Bukátová
07.04.08,19:06
Pre Denisa13 obdobne ako Selika máte predvolené že si neželáte zasielať materiály na mail. Ak máte ešte záujem o materiál ohľadne leasingu pošlite mail.
janasl
18.09.08,07:59
Nie je mi celkom jasné:
Poplatok za prevod vlastníctva predmetu leasingu sa tiež zaratáva do istiny? Alebo iba poplatok za spracovanie leasingu a kúpna cena?
sobubo
03.01.09,11:32
Tiež nemám jasno v otázke "Poplatku za prevod vlastníctva". Prečítal som tu množstvo tém ohľadne leasingu a v mnohých sa spája pojem kúpna cena a poplatok za prevod vlastníctva. Kúpna cena by mala vstupovať do obstarávacej ceny, ale tento poplatok neviem. Ja mám na leasingovej zmluve napísané - Kúpna cena 0,00Sk, Poplatok za prevod vlastníctva - 8434,-Sk, čiže sú to dve rôzne veci.
Ani v excelovskej tabuľke, ktorú som na PORADE našiel nie je položka Poplatok za prevod vlastníctva, len kúpna cena.
Bol by som veľmi rád, keby sa k tomuto poplatku niekto jasne a fundovane vyjadril.
Vopred ďakujem.
jana007
13.01.09,13:36
Nie je mi celkom jasné:
Poplatok za prevod vlastníctva predmetu leasingu sa tiež zaratáva do istiny? Alebo iba poplatok za spracovanie leasingu a kúpna cena?
Posúvam.
martina100
25.08.09,05:01
Ahojte poradaci, aj ja by som bola rada, keby ste mi poradili. Tento mesiac mi konci lizingova zmluva, vsetky splatky mam zaplatene. Dosla mi zalohova faktura - poplatok za prevod vlastnictva 3,32 + DPH 19% 0,63= 3,95 EUR. Do obstaravacej ceny auta som to neadala, takze do odpisov sa mi to nepremietlo. Mozem to zauctovat ako VOZD, v cleneni rezia? A odpocitat DPH, kedze ide o nakladne auto?
martina100
08.10.09,06:32
Prosim este raz:

Ahojte poradaci, aj ja by som bola rada, keby ste mi poradili. Tento mesiac mi konci lizingova zmluva, vsetky splatky mam zaplatene. Dosla mi zalohova faktura - poplatok za prevod vlastnictva 3,32 + DPH 19% 0,63= 3,95 EUR. Do obstaravacej ceny auta som to neadala, takze do odpisov sa mi to nepremietlo. Mozem to zauctovat ako VOZD, v cleneni rezia? A odpocitat DPH, kedze ide o nakladne auto?
mak
19.06.12,13:37
Ahojte poradaci, budem Vam velmi vdacna, ked mi poradite. pracujem v JU Alfa SZČO - neplatitel DPH. Cez VB leasing bolo kupene auto kde cena bez dph 19357 €, dph 3774.60 € spolu je to 23 131,60 €, keďže nebol platiteľ DPH tak toto je cena auta za ktorú som ho zaradila do DM a následne nastavila odpisy z tejto ceny. splátky leasingu som davala ako nedanove výdavky, nakolko rocne som odpisovala auto. Zmena nastala od 1.6.2012, kedy sa uvedený SZČO stal platcom DPH a to štvrťročným, čo znamená, že za jún už budem mu robiť do 25. 7. 2012 DPH. Zároveň mi predložil novú zmluvu s VB leasingom kde je už uvedené aj jeho číslo DIČ DPH. U uvedenej splátky je základ 967,85 €, dph 183,89 € a spolu je to 1 151,79 €. Celú splátku za predchádzajúce obdobie som dávala do nedaň. výdavkoch ako splátku záväzku. A teraz neviem ako to mám cele zaevidovať... a aká bude výška odpisov.. ako sa zmení ak je platcom dph.
prosím vie mi niekto odpovedať...?
Ďakujem veľmi pekne
mak
20.06.12,04:50
prosím... vie mi niekto odpovedať... dakujem