Shrek
27.02.07,10:43
Prosím Poradu o radu!
Manželka poberala počas prvých 6 mesiacov materskej dovolenky zo soc. p. materské, ktorého celková výška je 42008 Sk.
Považuje sa táto suma za jej vlastný príjem?
ZDENIELA
27.02.07,09:45
áno, materské sa na účely odpočítania nezdaniteľnej časti na manželku považuje za jej vlastný príjem a odratáva sa z výšky nezdaniteľnej časti. Čiže nezdaniteľná časť na manželku bude 90.816 - 42.008
Ak začne poberať rodičovský príspevok, ten sa už za príjem nepovažuje, a teda sa neodrátava z nezdaniteľnej časti.
Jankaaa
27.02.07,09:53
áno, materské sa na účely odpočítania nezdaniteľnej časti na manželku považuje za jej vlastný príjem a odratáva sa z výšky nezdaniteľnej časti. Čiže nezdaniteľná časť na manželku bude 90.816 - 42.008
Ak začne poberať rodičovský príspevok, ten sa už za príjem nepovažuje, a teda sa neodrátava z nezdaniteľnej časti.

Som SZČO a zároveň som aj zamestnancom. Od 1.6.2006 som začala poberať materskú. Ak si teraz urobím DP mám si zahrnúť vyplatenú materskú do príjmu? Naozaj?
katkaj
27.02.07,09:55
Som SZČO a zároveň som aj zamestnancom. Od 1.6.2006 som začala poberať materskú. Ak si teraz urobím DP mám si zahrnúť vyplatenú materskú do príjmu? Naozaj?


Materská nie je zdaniteľný príjem čiže si ju nedávaš do príjmu. Len je to vlastný príjem manželky ak si chce manžel uplatniť odpočet na manželku ;)
ZDENIELA
27.02.07,10:08
Som SZČO a zároveň som aj zamestnancom. Od 1.6.2006 som začala poberať materskú. Ak si teraz urobím DP mám si zahrnúť vyplatenú materskú do príjmu? Naozaj?
:eek: :eek: :eek:
v príspevku píšem že, materské sa na účely odpočítania nezdaniteľnej časti na manželku považuje za jej vlastný príjem, to znamená, že je to jej príjem len vtedy ak si chce manžel na ňu odrátať nezdaniteľnú časť.

Nie je to jej zdaniteľný príjem, čiže ani tvoj, ak si materské poberala.
A preto ho neuvádzaš do daňového priznania.
Jankaaa
27.02.07,10:15
:eek: :eek: :eek:
v príspevku píšem že, materské sa na účely odpočítania nezdaniteľnej časti na manželku považuje za jej vlastný príjem, to znamená, že je to jej príjem len vtedy ak si chce manžel na ňu odrátať nezdaniteľnú časť.

Nie je to jej zdaniteľný príjem, čiže ani tvoj, ak si materské poberala.
A preto ho neuvádzaš do daňového priznania.

:eek: Už som sa naľakala. :--- Ďakujem.
Shrek
27.02.07,10:44
Takže je to vlastný príjem manželky, ak si ja chcem znížiť svoj základ dane, ale nieje to jej zdanitelný príjem, takže do jej D.P. ho zahŕňať nemusím?Aj kď je to v podstate jedno, pretože to materské spolu s príjmom od zamestnávateľa nepresahuje 90816SK, takže preplatok jej zostane taký istý.
Tweety
27.02.07,10:49
Takže je to vlastný príjem manželky, ak si ja chcem znížiť svoj základ dane, ale nieje to jej zdanitelný príjem, takže do jej D.P. ho zahŕňať nemusím?Aj kď je to v podstate jedno, pretože to materské spolu s príjmom od zamestnávateľa nepresahuje 90816SK, takže preplatok jej zostane taký istý.
Nie je to jej zdaniteľný príjem, ale pri uplatnení NČ na manželku sa tento príjem započíta. NČ- príjem z materského, iný príjem= rozdiel sa upatní ako NČ.
Katka2
25.01.08,13:07
Ahojte. Náš zamestnanec ma poprosil o nasledovnú radu:
Jeho manželka nastúpila v roku 2006 na MD. Posledné materské jej bolo vyplatené v januári 2007, ale bolo to vlastne za december 2006. Počíta sa tento posledný príjem ako príjem manželky v roku 2006 alebo 2007? Či si môže jej manžel uplatniť celú nezdaniteľnú čiasť na ňu, alebo tú poslednú materskú ma odpočítať. Ďakujem.
brčko
25.01.08,22:39
Podla mna materské (príp. tiež nemocenské alebo OČR) vyplatené zo SP za december 2006 v januári sa považujú za vlastný príjem manželky/la v roku 2006 a nie roku 2007.

Mám vyplatenú OCR v januári 2008 za december 2007. Manžel si bude na mna uplatnovať nezdan.čiastku. Do môjho vlastného príjmu sa zahrna tiež táto OČR-ka.