lucilinda
27.02.07,10:58
ahojte poradaci, mam taku stupidnu otazku, spomina sa v obchodnom zakonniku niekde, ze ak je fa podpisana ciernou tuhou a nie modrou fa je neplatna????
Jana Acsová
27.02.07,10:01
Nie je.

Ale platí niečo ako "etika" obchodného styku a obchodnej korešpondencie. Spôsob podpisovania niečo prezradí o obchodnom partnerovi .-) Ale neznamená to neplatnosť právneho úkonu.
lucilinda
27.02.07,10:06
dakujem, za ujasnenie, lebo jeden SZCO vystavil fa a ked firma mala platit, zrazu nastal problem, ze bola podpisana ciernou tuhou, a ta mudra pani, tvrdi, ze je to neplatne, ze to len deti v skole pisu farebnymi tuhami, normalne som ostala zaskocena, nad jej uvazovanim.
Dana K.
27.02.07,10:06
ahojte poradaci, mam taku stupidnu otazku, spomina sa v obchodnom zakonniku niekde, ze ak je fa podpisana ciernou tuhou a nie modrou fa je neplatna????

My sme už mali aj takých "expertov", že sa podpísali červenou alebo zelenou a niektorí dokonca aj ceruzou:)
katkaj
27.02.07,10:12
Ja som na podpisovanie úradných listín a faktúr čiernym perom "alergická" ;)

Pretože si stále myslím, že každý rozumný človek použije modré pero. :)
lucilinda
27.02.07,10:15
no tak co uz s nim ked sa podpisal ciernou ale aj som teraz do firmy dostala fa s dl aj s objednavkou od nie malej a nie nevyznamnej slovenskej firmy a tiez dvaja ludia podpisani ciernou fixou.
no co uz.
katkaj
27.02.07,10:17
no tak co uz s nim ked sa podpisal ciernou ale aj som teraz do firmy dostala fa s dl aj s objednavkou od nie malej a nie nevyznamnej slovenskej firmy a tiez dvaja ludia podpisani ciernou fixou.
no co uz.


Niekedy sa stáva že faktúra podpísaná čiernym perom vyzerá ako kópia :confused:
evina
27.02.07,10:20
nechcem byť zlá, ale kde je napísané v zákone, resp. ktorom, že faktúra musí mať podpis?:---
lucilinda
27.02.07,10:22
takze nie len ze cierna tuha je neeticka ale dokonca ani podpis nemusi byt, hi:D
evina
27.02.07,10:24
takze nie len ze cierna tuha je neeticka ale dokonca ani podpis nemusi byt, hi:D
Diskutovalo sa na POrade o tom veľa, pozrite si náležitosti faktúry, ale žiadny zákon /DPH, účtovníctvo , OZ/ neuvádza medzi povinnými náležitosťami faktúry podpis...
Nehovoriac už o elektronickom podpise...
katarina.j
27.02.07,10:55
Píšte všetci modrým perom- iná farba nebude,
píšte všetci rovnako, rovnaké á, rovnaké ó
Kúpte si všetci modrý atrament( Bez ladu a skladu)
Dana K.
27.02.07,11:28
nechcem byť zlá, ale kde je napísané v zákone, resp. ktorom, že faktúra musí mať podpis?:---

Z otázky nie je celkom jasné o aký podpis konkrétne sa jedná, ale najdôležitejší podpis na faktúre je asi ten, ktorý potvrdzuje, že odberateľ v skutočnosti tovar prevzal. A už je hádam aj jedno akú má farbu ;)
lucilinda
27.02.07,11:33
islo o sluzby o nejaku pracu, ktoru SZCO vykonal, urobil fa a podpisal sa ciernou tuhou, kedze fakturu vyhotovoval.
evina
27.02.07,12:04
islo o sluzby o nejaku pracu, ktoru SZCO vykonal, urobil fa a podpisal sa ciernou tuhou, kedze fakturu vyhotovoval.

Môj názor:
Plne súhlasím s tým, čo napísala Jana Acsová v príspevku č. 2. Sama si veľmi potrpím na to, aby dokumenty boli - poviem to hovorovo "dobre vyzerajúce" a potrpím si na písomnom prejave, pretože môže skutočne veľa napovedať o autorovi týchto dokumentov.
Na druhej strane život nám prináša skutočnosti, kedy sa musíme rozhodnúť hneď, hneď konať a poviem to aj takto - rozmýšľať ako by sme vyriešili daný problém bez zbytočných výdavkov navyše, zbytočnej "buzerácii" /neviem nájsť teraz vhodnejší výraz :D/ a zbytočnej byrokracii-teda v danom momente aj podpisu modrým perom.
Chcem tým povedať, že ak niekto vystaví faktúru na mieste a má po ruke čierne pero, tak poznámky danej pani považujem za nemiestne. Podstatná je asi dobre a kvalitne poskytnutá služba a v prípade spokojnosti úhrada za túto službu.
U nás na Slovensku stále ešte radi podpisujeme a pečiatkujeme, a pritom kľudne to čo sme podpísali nesplníme a nezaplatíme....hm
Existuje napr. aj inštitút tzv. gentlman agreement- teda v prípadoch, kedy to nevyžaduje OZ možnosť i ústnej dohody bez zmluvného vzťahu, kde sa môžeme ústne dohodnúť na plnení a uhradiť ho, ak obe strany s tým súhlasia /samozrejme neplatitelia DPH/. Viem, že mnohí budú namietať preukazateľnosť daňového výdavku v tomto prípade, ale určite aj to sa dá /závisí od druhu poskytovanej služby. Nevyzdvihujem tento spôsob, len chcem poukázať na to, aby sme neboli zbytočne veľakrát úzkostlivo spätí s byrokraciou...
Johanka
27.02.07,12:13
U nás na Slovensku stále ešte radi podpisujeme a pečiatkujeme, a pritom kľudne to čo sme podpísali nesplníme a nezaplatíme....hm


.... nechcem nikoho uraziť, ale tí čo najviac bazírujú na pečiatkach a vyžadujú ju na každom blbom papieri, sú najväčší podvodníci. Napodpisujú , napečiatkujú hory dodacích listov, výdajok, faktúr ....len zabúdajú platiť.
Kiež by sme pri podnikaní nemali väčšie problémy ako čiernu a modrú tuhu :) .
lucilinda
27.02.07,12:44
suhlasim, nevedia co by este oznacili. keby sme vsetci mali take problemy, ci pisat modrou tuhou alebo kankalinkovou:D
ta pani je mimo obraz, lebo ona pozna vsetky zakony, no mozem za to, ze taka strasne mudra,ked ma vsetko nastudovane???:rolleyes:
andrej_rv
27.02.07,18:14
Niekedy sa stáva že faktúra podpísaná čiernym perom vyzerá ako kópia :confused:
No a ? § 31 ods. 2 zákona o účtovníctve:
"(2) Na účely tohto zákona sa považuje za
a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný... "
A reprografickou technikou sa zhotovujú kópie...
Monika Kováčová
27.02.07,18:22
Svoje daňové mám podpísané aj kontúrkou... no a čo. O čom to svedčí? Že mám bordel v kabelke...