turbo
27.02.07,12:50
Zdravím!
Chcel by som si ozrejmiť pár vecí ohľadne stravného. Z novely 688/2006 zákona 595/2003 Z. z. O dani z príjmov & 19 ods. p) mi vyplýva: SZČO si za každý odpracovaný deň (takže aj nedeľa ak niekto pracuje) môže uplatniť stravné vo výške 89 Sk, a to v prípade že si neuplatňuje náhradu podľa Zákona o cestovných náhradách, resp. nemá náhradu stravného zo závislej činnosti, resp. neuplatňuje stravné v súvislosti s pracovnou cestou.
Záver: SZČO si za každý deň (aj nedeľa) môže na základe zakúpených lístkov odpočítať výdavky na stravné!?
Ďakujem za názory.
Zita5
27.02.07,11:56
Tu Ti pripájam link, ja som sa už na to dotazovala na UDRSR

http://www.porada.sk/t25087-odpovei-udr-na-narok-stravnych-poukaok-pre-szeo-poeas-so-a-ne.html

Od vtedy sa zmenila len výška stravného na 89 Sk .
Aknazuz
27.02.07,11:56
áno, môže. Na školení nám doporučili, aby sme si dokladovali, čo sme v sobotu a v nedeľu robili, lebo sobota a nedeľa nie sú bežné pracovné dni a ak si uplatníme stravné za sobotu a nedeľu vo výške 89,- Sk, musíme aj odpracovať minimálne 5 hodín.
Tweety
27.02.07,12:01
Zdravím!
Chcel by som si ozrejmiť pár vecí ohľadne stravného. Z novely 688/2006 zákona 595/2003 Z. z. O dani z príjmov & 19 ods. p) mi vyplýva: SZČO si za každý odpracovaný deň (takže aj nedeľa ak niekto pracuje) môže uplatniť stravné vo výške 89 Sk, a to v prípade že si neuplatňuje náhradu podľa Zákona o cestovných náhradách, resp. nemá náhradu stravného zo závislej činnosti, resp. neuplatňuje stravné v súvislosti s pracovnou cestou.
Záver: SZČO si za každý deň (aj nedeľa) môže na základe zakúpených lístkov odpočítať výdavky na stravné!?
Ďakujem za názory.
Áno, môže, za tých podmienok ako si uviedol v začiatku príspevku.
Jozef Mihál
27.02.07,12:08
Pozor ale aj na pondelky až piatky. Nárok na stravné len ak sa pracovalo.
jamis
27.02.07,12:12
Pozor ale aj na pondelky až piatky. Nárok na stravné len ak sa pracovalo.
A ako potom pri kontrole dokazovať, že sa pracovalo ?
Jozef Mihál
27.02.07,12:15
Na to je dobrá Porada.
Jozef Mihál
27.02.07,12:18
Zadáte "pracovnú" otázku a z dátumu príspevku je jasné že ste v ten deň pracovali.
Tweety
27.02.07,12:19
Zadáte "pracovnú" otázku a z dátumu príspevku je jasné že ste v ten deň pracovali.
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Jozef Mihál
27.02.07,12:27
Napr.: "Dobrý deň. Práve robím DP klientovi a chcem sa spýtať..."
Janka6685
27.02.07,12:37
Napr.: "Dobrý deň. Práve robím DP klientovi a chcem sa spýtať..."

A o 5 hodín napíšem..."Dobrý večer. Práve som dokončila DP klientovi, ale mám ešte otázku...." To aby bolo jasné, že som robila 5 hodín:---
ZuzanaP
27.02.07,13:03
To je všetko krásne :--- (teda pre nás, čo ju používame), lenže napr. takí "igelitkári" ani nemajú potuchy, že nejaká porada existuje.
turbo
27.02.07,13:44
Toto je dobrý nápad pre poraďákov. Ale čo ostatní živnostníci.
Zákon nikde neukladá SZČO viesť niečo ako evidenciu kedy a čo človek koľko robí.
K tomu vyjadreniu DRSR by som asi podotkol toľko, že bolo podané pred novelou 688/2006. Avšak v tejto novele sa v odstavci p) už nespomína, že "najviac v rozsahu podľa osobitného predpisu - zákonníka práce". Zákonník práce sa uvádza iba v súvislosti ak by SZČO vykonal služobnú cestu aj pre zamestnávateľa. Teda obmedzenia zákonníka práce sa na stravovanie SZČO už nevzťahujú okrem uvedenec SC v prospech zamestnávateľa. Aspoň ja osobne to tak zatiaľ chápem