sztracena
27.02.07,12:39
Prosím poradte mi. Môže SZČO ktorá má auto na leasing prenajať ho ďalšej firme. Potom príjem z toho prenájmu je príjem za služby? Môže si do daňových výdavkov dať odpisy?
renča1
27.02.07,11:45
Môj názor je taký, že ak szčo má povolenie od leasing.spoločnosti na ďalší prenájom , tak je možné ho prenajať. Príjem z tohto prenájmu by som posudzovala ako ostatný príjem a uplatnila by som si aj odpis. Veď auto bolo používané na dosiahnutie zdaniteľných príjmov.
sztracena
27.02.07,13:28
o súhlas ani nepožiadal, vadí to?
Paula
27.02.07,13:37
o súhlas ani nepožiadal, vadí to?


vadí, lebo vlastníkom je lízingovka
sztracena
01.03.07,08:38
teraz som zistila, že ta SZČO je v tej druhej firme konateľ, mení to niečo?
Paula
01.03.07,12:55
teraz som zistila, že ta SZČO je v tej druhej firme konateľ, mení to niečo?

Podstatné je, že bez súhlasu majiteľa nie je možné (nepatrí sa :) ) ďalej prenajímať ( to by sa napr. nepáčilo ani Tvojim klientom, keby oni prenajímali a nájomca by bez ich súhlasu prenajímal ďalej). Majiteľom je v súčasnosti lízingovka, nie SZČO.
sztracena
01.03.07,13:11
ďakujem za radu, ale myslíš si, že leasingovka by súhlasila s ďalším prenájmom, i keď stále ide o tú istú osobu len v inej firme?
Paula
01.03.07,13:40
Na toto Ti poskytne odpoveď už iba daná líz. spoločnosť :cool:
Zita5
01.03.07,13:45
ďakujem za radu, ale myslíš si, že leasingovka by súhlasila s ďalším prenájmom, i keď stále ide o tú istú osobu len v inej firme?


Skutočne súhlasím s Paulou , lebo Ty sa nemôžeš držať toho , že sa jedná o jednu a tú istú osobu . Už dávno si mala zdvihnúť telefón a informovať sa lízing.spoločnosti, aký zastávajú názor na Tvoj problém , i keď si myslím , že určite by si našla Tvoju odpoveď aj v uzatvorenej zmluve a jej obch.podmienkach .
Katarina
01.03.07,20:06
Podľa mňa nie je potrebný súhlas leas.spoločnosti na prenájom predmetu leasingu. Iná by bola situácia keby ste predmet leasingu chceli technicky zhodnotiť, to by bez súhlasu leas.spoločnosti nešlo. SZČO predmet leasingu môže bez obáv ďalej prenajímať dokonca aj s.r.o., kde on sám je konateľom.
Leas. spoločnosť podľa mňa vôbec nemá čo zaujímať na čo sa predmet prenájmu využíva.
Paula
02.03.07,05:51
Leas. spoločnosť podľa mňa vôbec nemá čo zaujímať na čo sa predmet prenájmu využíva.

Lízingovú spoločnosť zaujíma všeto, čo je zakotvené v zmluve , a nemôžme ani paušalizovať rôzne zmluvy rôznych spoločností, pokiaľ sme sa napr. stretli iba s jednou. Prípad treba začať riešiť priamo u "nášho" prenajímateľa na základe "našej" zmluvy. Zatiaľ sme sa tu nedozvedeli, či v nej podmienka súhlasu je.
Zita5
02.03.07,06:47
Podľa mňa nie je potrebný súhlas leas.spoločnosti na prenájom predmetu leasingu. Iná by bola situácia keby ste predmet leasingu chceli technicky zhodnotiť, to by bez súhlasu leas.spoločnosti nešlo. SZČO predmet leasingu môže bez obáv ďalej prenajímať dokonca aj s.r.o., kde on sám je konateľom.
Leas. spoločnosť podľa mňa vôbec nemá čo zaujímať na čo sa predmet prenájmu využíva.


Ja som si teraz preštudovala moju Zmluvu o finančnom lízingu ,a vo Všeobecných podmienkach FL sa v jednom z bodov uvádza - citujem :

LN/lízingový nájomca/ nie je oprávnený bez predchádzajúceho písomného súhlasu písomné súhlasu XXXlízing odovzdať predmet LZ do užívania tretej osobe , bez ohľadu na to či ide o pôžičku,výpôžičku alebo nájom, za tretiu osobu sa pre účely tohto dojednania nepovažujú zamestnanci LN a osoby jemu blízke/§116 Obč.zák./.Porušenie tejto povinnosti LN je hrubým porušením LZ.
LN-/lízingový nájomca/ je povinný pred každým odovzdaním PL tretej osobe túto oboznámiť s právnym dôvodom , na základe ktorého PL užíva,umožniť jej užívanie jedine v rímci LZ a týchto VZP a poučiť ju o postupe v prípade poistnej udalosti .

Dala som si túto námahu , aby bolo jasné , že s predmetom lízingu nemôžeme zachádzať skutočne len podľa predstáv , ale niečo sme aj podpísali danej lízingovke a musíme to plniť .

A podľa môjho názoru SZČO a SRO sú stále pre mňa dva podnikateľské subjekty , bez ohľadu na Meno a priezvisko .
sztracena
02.03.07,09:34
ďakujem za všetky odpovede, a určite požiadame o súhlas leas.spoločnosť,
no čo už teraz s tým, že to minulý rok požičiaval bez ich súhlasu.
Vianocka
03.03.07,09:09
Viete mi, prosím, poradiť s nasledovnými otázkami?
S.r.o. si chce prenajať auto od fyzickej osoby (občana, ktorý je jedným zo spoločníkov tejto s.r.o.):
1) môžu si v nájomnej zmluve dohodnúť mesačné úhrady za prenájom auta a okrem toho aj to, že si s.r.o.-čka, ako užívateľ auta, na svoje náklady zabezpečí aj servis auta a jeho bežnú údržbu? Ide o to, že s.r.o.-čka je platiteľom DPH a chce si odpočítavať DPH aj z ceny PHM. S.r.o. uhradí aj daň z motorového vozidla ako užívateľ auta.
2) musí si tento občan v tomto prípade (prenájom hnuteľnej veci) vybaviť aj živnostenské oprávnenie (mimo tohto prenájmu má len príjmy zo ZČ)?
Ďakujem.
Vianocka
03.03.07,10:45
Prepáčte, zistila som že som vlastnemimotemy , pomôžte, skúsení, prehodiť moju otázku do témy: "prenájom auta". Ja som z toho jeleň.
evina
03.03.07,11:04
Leas. spoločnosť podľa mňa vôbec nemá čo zaujímať na čo sa predmet prenájmu využíva.

Leass. spoločnosť je vlastníkom, tak ju musí zaujímať všetko, presne ako napísala Paula vyššie...
Vianocka
03.03.07,16:35
Viete mi, prosím, poradiť s nasledovnými otázkami?
S.r.o. si chce prenajať auto od fyzickej osoby (občana, ktorý je jedným zo spoločníkov tejto s.r.o.):
1) môžu si v nájomnej zmluve dohodnúť mesačné úhrady za prenájom auta a okrem toho aj to, že si s.r.o.-čka, ako užívateľ auta, na svoje náklady zabezpečí aj servis auta a jeho bežnú údržbu? Ide o to, že s.r.o.-čka je platiteľom DPH a chce si odpočítavať DPH aj z ceny PHM. S.r.o. uhradí aj daň z motorového vozidla ako užívateľ auta.
2) musí si tento občan v tomto prípade (prenájom hnuteľnej veci) vybaviť aj živnostenské oprávnenie (mimo tohto prenájmu má len príjmy zo ZČ)?
Ďakujem.

Poraďte, prosím !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zad
07.03.07,19:03
Ahojte,
na tuto temu chcem len povedat, ze ja som pracovala v leas. spolocnosti a suhlas na prenajom leasovaneho auta musi dat leas. spolocnost.