MEDKO
27.02.07,12:52
Ahojte.Idem poprosiť o radu pri vypisovaní DP typu B. Príjem mala zo závislej činnosti aj z poisťovania-činnosť, ktorá nie je živnosťou v DP VI.oddiel r.6 alebo oddiel VIII?
Príjem mala 30tis.,aké výdavký si môže uplatniť?Ak máte niekoho takého poraďte ako ste ho spravili.Ďakujem
Johanka
27.02.07,12:18
Ahojte.Idem poprosiť o radu pri vypisovaní DP typu B. Príjem mala zo závislej činnosti aj z poisťovania-činnosť, ktorá nie je živnosťou v DP VI.oddiel r.6 alebo oddiel VIII?
Príjem mala 30tis.,aké výdavký si môže uplatniť?Ak máte niekoho takého poraďte ako ste ho spravili.Ďakujem


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


Výdavky si môže uplatniť skutočné, preukázateľné alebo môže využiť možnosť na uplatnenie výdavkov percentom z príjmov vo výške 40 %.

Napadla ma otázka však je , či mala pridelené DIČ, tzn. či nahlásila na DÚ, že túto činnosť vykonáva ...
MEDKO
27.02.07,12:20
Áno má pridelené DIČ.Ďakujem.
miriza
27.02.07,12:28
Chcem sa opýtať, mám pracovníčku, ktorá porpi pracovnom pomere v našej firme, robí aj pomocné činnosti súvisiace s poistením pre Allianz. Má potvrdenie so štatistického úradu, že jej provízia za r. 2006 je 0 Sk. Mám jej urobiť ročné zúčtovanie, alebo si musí urobiť daňové typu B, má pridelené aj DIČ.
miriza
27.02.07,12:51
Chcem sa opýtať, mám pracovníčku, ktorá porpi pracovnom pomere v našej firme, robí aj pomocné činnosti súvisiace s poistením pre Allianz. Má potvrdenie so štatistického úradu, že jej provízia za r. 2006 je 0 Sk. Mám jej urobiť ročné zúčtovanie, alebo si musí urobiť daňové typu B, má pridelené aj DIČ.
Johanka
27.02.07,12:58
Stačí RZD.
virka
27.02.07,20:20
A čo s takým podnikateľom, ktorý má pridelené DIČ- robí na základe zmluvy o obchodnom zastúpení.Informovala som sa neviem či som to dobre pochopila. Ak má túto zmluvu je táto zmluva považovaná ako keby to bola živnosť.A ak má niekto živnosť čo by jeden deň a nemá žiaden príjem musí podať DP. Ak sa mylim opravte ma ďakujem.
Idiotka
28.02.07,07:46
Citácia zo zákona o dani z príjmu:

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

atď.
Takže nemusí podať daň.priznanie.
uršula5
28.02.07,13:07
Ja by som tiež potrebovala poradiť k tejto téme. Mala som príjem zo zamestnania a zo sprostredkovateľskej činnosti. Podávam daňové priznanie typu B, ale chcem sa informovať či k paušálnym výdavkam 40% môžem pripočítať nedoplatok z Ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktorý som zaplatila v septembri 2006?
katkaj
28.02.07,13:16
Ja by som tiež potrebovala poradiť k tejto téme. Mala som príjem zo zamestnania a zo sprostredkovateľskej činnosti. Podávam daňové priznanie typu B, ale chcem sa informovať či k paušálnym výdavkam 40% môžem pripočítať nedoplatok z Ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktorý som zaplatila v septembri 2006?

nedoplatok si prirátaš k zaplatenému poisteniu, ktoré si spolu so 40% výdavkami budeš uplatňovať :rolleyes:
dalilada
28.02.07,17:23
Pripájam s k tejto otázke. Podnikateľ má uzavretú
a) mandátnu zmluvu s poisťovňou
b) zmluvu o obchodnom zastúpení s poisťovňou
v živnostenskom liste má uvedené sprostredkovanie. Je tento príjem príjem zo živnosti alebo príjem podľa osobitných predpisov?
Ďakujem.
popleta
28.02.07,20:45
Chcem sa opýtať, mám pracovníčku, ktorá porpi pracovnom pomere v našej firme, robí aj pomocné činnosti súvisiace s poistením pre Allianz. Má potvrdenie so štatistického úradu, že jej provízia za r. 2006 je 0 Sk. Mám jej urobiť ročné zúčtovanie, alebo si musí urobiť daňové typu B, má pridelené aj DIČ.

ja mám podobný problém,okrem závislej činnosti som z cinnosti spostredkovateľa (mám DIč) tiež nemala príjem ( 0Sk). učtovníčka mi povedala že si DP musím robiť sama. Potvrdenie o nulovom príjme zo ŠÚ nemám , stačí napísať čestné prehlásenie? A na stránke drsr som niekde videla, že v takejto situácií stačí podať DP typ A. Viete o tom niečo?
dalilada
01.03.07,05:54
Pripájam s k tejto otázke. Podnikateľ má uzavretú
a) mandátnu zmluvu s poisťovňou
b) zmluvu o obchodnom zastúpení s poisťovňou
v živnostenskom liste má uvedené sprostredkovanie. Je tento príjem príjem zo živnosti alebo príjem podľa osobitných predpisov?
Ďakujem.

Posúvam dopredu.
mysimis
01.03.07,06:00
Pripájam s k tejto otázke. Podnikateľ má uzavretú
a) mandátnu zmluvu s poisťovňou
b) zmluvu o obchodnom zastúpení s poisťovňou
v živnostenskom liste má uvedené sprostredkovanie. Je tento príjem príjem zo živnosti alebo príjem podľa osobitných predpisov?
Ďakujem.

Jedná sa o príjem na základe §6 ods. 2 prísm. d a v DP sa vypisujú na riadok 8 v tabuľke č. 1.
dalilada
01.03.07,06:19
Ďakujem, ale budem ešte pokračovať: je sprostredkovanie úverov pre komerčnú banku na základe zmluvy o obchodnom zastúpení živnosťou do riadku 2 tab. č. 1? Chcem si potvrdiť, že to nepatrí na riadok 8.
dalilada
01.03.07,07:14
:D
Jedná sa o príjem na základe §6 ods. 2 prísm. d a v DP sa vypisujú na riadok 8 v tabuľke č. 1.

Predsa mi to nedá. Pokiaľ má ŽL na sprostredkovanie, iný príjem zo živnosti je minimálny, nebude jeho činnosť živnosťou? Kvolô tomu si robil ŽL. Rozmýšlam tak aj s prihlidnutím na sumu, z ktorej sa budú počítať odvody.
uršula5
06.03.07,12:49
Ďakujem katkaJ, len ja som nijaké poistné neplatila minulý rok lebo som nemala taký príjem. Platila som len nedoplatok z RZZP. Takže si tam dám paušálne výdavky 40% + nedoplatok z RZZP. Ešte raz dík, potrebovala som sa len ubezpečiť, že rozmýšľam správne.
kori
10.07.07,16:57
zamestnanec bez ŽL pracujúci na zmluvu o sprostredkovaní si provízie za sprostredkovanie zahrnie do §6 + uplatní si paušálne výdavky 40% celá suma mu vstupuje do vymeriavacieho základu pre ZP a SP? (cize este navyse musi platit odvody do poistovni?).dakujem
Anja111
10.07.07,17:52
zamestnanec bez ŽL pracujúci na zmluvu o sprostredkovaní si provízie za sprostredkovanie zahrnie do §6 + uplatní si paušálne výdavky 40% celá suma mu vstupuje do vymeriavacieho základu pre ZP a SP? (cize este navyse musi platit odvody do poistovni?).dakujem
Áno, aj zo sprostredkovania sa platia odvody.