ajty
27.02.07,12:59
Priatelia, jednoducha otazka... udaje v DP uvadzam v celych Sk. Ako ich vsak zaokruhlujem? Matematicky alebo nahor?
Danila
27.02.07,12:00
Priatelia, jednoducha otazka... udaje v DP uvadzam v celych Sk. Ako ich vsak zaokruhlujem? Matematicky alebo nahor?Podľa zákona. Je to tam presne uvedené. Klikni na zákony.
Johanka
27.02.07,12:03
§ 47 Zákona o dani z príjmov
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, zdaniteľná mzda (§ 35), daň (§ 15 a43), preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a44) a suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane podľa § 50 sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol.


(2) Výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že


a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.
Johanka
27.02.07,12:05
§ 45 Zákona o danie z príjmov

(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len zmluva ), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na celé koruny nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.
ajty
27.02.07,12:06
OK... opytam sa inac. V oddieli VI. vyplnam prijmi zo zivnosti (riadok 2) a podla Prehladu prijmov a vydavkov je to napr. 1000,71 Sk. Uvediem 1001,- ???
Johanka
27.02.07,12:28
... ale aj údaje vo výkaze príjmov a výdavkov sa zaokrúhľujú na celé Sk.
lenca
20.03.07,10:52
Caute, ja tiez teraz riesim zaokruhovanie vo vykazoch o prijmoch a vydavkoch a majetku a zavazkoch. Vo vykazoch sa zaokruhluje matematicky na cele Sk, alebo tiez na cele koruny nahor.
armani
21.03.07,20:03
Prosím poradiť. Halierové vyrovnanie na vyšlej faktúre sa na základe čoho vykonáva? Alebo ináč. Musí sa toto halierové vyrovnanie robiť? Na základe akého zákona?:confused:
Anja111
21.03.07,20:08
Caute, ja tiez teraz riesim zaokruhovanie vo vykazoch o prijmoch a vydavkoch a majetku a zavazkoch. Vo vykazoch sa zaokruhluje matematicky na cele Sk, alebo tiez na cele koruny nahor.
Matematicky.
katka.hesskova
26.02.08,12:49
chcem sa spytat, udaje v DPPO (konkretne zisk) zaokruhlujem podla par. 47 odst 1. ?
cize v pripade straty napr. 10706,71 je to 10706
a v pripade zisku napr. 10706,12 je to 10706

co v pripade ak je minuly rok uvedena strata 10707 (matematicky zaokruhlena)
ked podam DP tento rok kde bude zisk xx,12 halierov a zaokruhlym to nahor, tym padom odpocet straty mozem dat o tu korunu viac...
lebo minuly rok som to urobila matematicky
Tweety
26.02.08,12:50
chcem sa spytat, udaje v DPPO (konkretne zisk) zaokruhlujem podla par. 47 odst 1. ?
cize v pripade straty napr. 10706,71 je to 10706
a v pripade zisku napr. 10706,12 je to 10706

co v pripade ak je minuly rok uvedena strata 10707 (matematicky zaokruhlena)
ked podam DP tento rok kde bude zisk xx,12 halierov a zaokruhlym to nahor, tym padom odpocet straty mozem dat o tu korunu viac...
lebo minuly rok som to urobila matematicky
ZD a daň zaokruhľujeme nadol.
katka.hesskova
26.02.08,12:54
aky mam teda zvolit postup ked som minuly rok poslala DP za s.r.o. kde bola strata ktoru som zaokruhlila zle...
mala som xx6,71 a dala som to na xx7

nemalo to ziadny vplyv na dan ale tlacivo tym padom neni dobre, vykazy nastastie ano,(su v tis. smerom nahor - teda spravne???)

neni mozne to vyriesit ze si aj tohtorocny zaklad zvysim o korunu resp. zaokruhlym nahor a tym padom pri odratani straty mi vznikne spravny vysledok
.lena.
13.03.08,18:31
... ale aj údaje vo výkaze príjmov a výdavkov sa zaokrúhľujú na celé Sk.
Ale mne program tiež nezaokrúhlil, mám tam príjmy xxx2,23. a tiež neviem či hore alebo dole...
Lucka F.
17.03.08,19:03
čítala som § 47, ale aj tak mi nie je jasne..DPPO danovy zaklad, zaokrúhlim nadol..ale výsledná daň ide podľa desatinných miest, alebo tiež nadol?
Lucka F.
17.03.08,19:36
nevie niekto poradiť prosim?
tara05
26.03.08,10:18
na celé koruny nadol sa zaokrúhľuje:
-nezdaniteľné časti základu dane
-základ dane
-daňový bonus
-zdaniteľná mzda
-preddavok na daň
-dane
-suma zodpovedajúca 2% zaplatenej dane

iné prepočty sa vykonávaju s presnosťou na dve desatinné miesta

myslím si, že ak je príjem zo živnosti napr.513387,32 a výdaj 248785,82 , ZD by bol 264601,5
-tak ZD sa zaokruhľuje nadol 264601
-tak príjem dám 513387
-výdaj dám 248786
barana
29.03.08,23:59
OK... opytam sa inac. V oddieli VI. vyplnam prijmi zo zivnosti (riadok 2) a podla Prehladu prijmov a vydavkov je to napr. 1000,71 Sk. Uvediem 1001,- ???


Tiez ma trapi to iste, lebo z toho zakona mi to nie je uplne jasne...
Chapem ze nadol zaokruhlujem zaklad dane, zdanitelnu mzdu, dan, preddavky na dan, 2%..
Vykazy o prijmoch a vydavkoch matematicky, vykazy o majetku a zavazkoch matematicky

Ostatne cisla napr v oddieli v DP typ B oddiel VI prijmi, vydavky zaokruhlujem matematicky??? (menej ako 5 nadol, 5 a viac nahor)