monyka
27.02.07,14:08
Čo treba všetko urobiť a aké tlačivá a kde treba odovzdať keď SZČO ochorie?
čosi mi napovedá, že má vypísať registračný list FO ale či zmena alebo prerušenie alebo?
poradte...
vikinka
27.02.07,13:10
Zaslať PN do sociálnej poist.nič iné nevypisuješ.
monyka
27.02.07,13:12
originála? a do 3 dní?
mysimis
27.02.07,13:16
áno originál a do 3 dní.
vikinka
27.02.07,13:18
Zasielaš tú časť,kde označíš krížikom žiadosť o nemocenské,myslím že to je G.Jemu zostáva tá časť,kde sa píše schopný práce od.Zaslať do 3.dní,príp.čím skor.
Fany
27.02.07,13:20
A do ZP? Treba nahlásiť?
vikinka
27.02.07,13:21
Aj do ZP,poslať kópiu PN.
monyka
27.02.07,13:22
a keď sa uzdravie tak čo treba urobiť?
mysimis
27.02.07,13:23
Odniesť do SP potvrdenie o ukončení PN ktoré dá lekár.
monyka
27.02.07,13:27
a to platí aj pre tú ZP?
mysimis
27.02.07,13:28
áno aj pre ZP platí, že oznámiš aj začiatok aj ukončenie.
Fany
27.02.07,13:31
Aj do ZP,poslať kópiu PN.
´Poslať kópiu, aleb odhlášku ako za zamestnanca?
vikinka
27.02.07,13:39
Poslať kópiu PN,ktorú si prefotíš,lebo orig.posielaš na soc.poist.neodhlasuješ SZČO.
uzivatel2
27.02.07,21:53
áno aj pre ZP platí, že oznámiš aj začiatok aj ukončenie.
ZP ešte vyžaduje potvrdenie soc. poisťovne o poberaní nemocenských dávok.
Zdeni
27.02.07,21:56
ZP ešte vyžaduje potvrdenie soc. poisťovne o poberaní nemocenských dávok.
Súhlasím s uzivatel2, a dodávam, že ofotené kópie PN vracajú späť.
Fany
27.02.07,21:56
Ako sa teraz vlastne vypočíta výška poistného do SP a ZP, keď SZČO platí z minima a na PN bol 10 kal. dní?
Marti.ka
28.02.07,06:09
ZP ešte vyžaduje potvrdenie soc. poisťovne o poberaní nemocenských dávok.
Ja len doplním, že je to potvrdenie na účely vylúčenia platenia poistného, ktoré SP posiela na vyžiadanie po skončení maródky.
monyka
15.05.07,07:43
Teraz mám trochu obrátenú situáciu, so SZČO to bolo tak, že som zaniesla PN do soc. poisťovne začiatok aj koniec a v ZP vôbec nechceli potvrdenie zo soc. postovne, ktorá mi vystavila ten doklad o nemocenskom.
Teraz ale neviem aká je povinnosť z-teľa keď ochorel z-nec.
Lekárka povedala, že to zelené tlačivo, keď prídem na kontrolu, ona potom pošle do SP ale dala mi dve tlačivá (tuším že červené a ešte jedno) ktoré mám odovzdať z-teľovi.
Akú má on povinnosť? zaniesť ich do Soc. p. až po skončení PN alebo aj pri začiatku aj pri konci, a musí tam všetko vyplniť ako sú tie sumy na 25 a55 % VZ?
Prosím poradte, lebo ja robím mzdárku a je to moja povinnosť za z-teľa. Ešte nám nikto vo firme neochorel. Ďakujem
Zoltán Kovács
15.05.07,08:08
Teraz mám trochu obrátenú situáciu, so SZČO to bolo tak, že som zaniesla PN do soc. poisťovne začiatok aj koniec a v ZP vôbec nechceli potvrdenie zo soc. postovne, ktorá mi vystavila ten doklad o nemocenskom.
Teraz ale neviem aká je povinnosť z-teľa keď ochorel z-nec.
Lekárka povedala, že to zelené tlačivo, keď prídem na kontrolu, ona potom pošle do SP ale dala mi dve tlačivá (tuším že červené a ešte jedno) ktoré mám odovzdať z-teľovi.
Akú má on povinnosť? zaniesť ich do Soc. p. až po skončení PN alebo aj pri začiatku aj pri konci, a musí tam všetko vyplniť ako sú tie sumy na 25 a55 % VZ?
Prosím poradte, lebo ja robím mzdárku a je to moja povinnosť za z-teľa. Ešte nám nikto vo firme neochorel. Ďakujem

Zamestnanec odovzdal zamestnávateľovi dva diely PN. Jeden si necháš v agende založené (je to aj napísané na PN, že ktoré ostáva u teba). Druhú po 10 dní, ak ešte trvá PN pošleš do SP aj s potvrdením o príjme na účely výpočtu náhrady. Ak PN bude trvať kratšie ako 10 dní neposielaš nič. Náhradu za prvých 10 dní platí zamestnávateľ. Ak PN sa pretiahne aj do ďalšieho mesiaca, potom zamestnanec musí tebe odovzdať potvrdenie o trvaní PN k poslednému dňu mesiaca (tzv. "papier na peniaze"), čo tiež pošleš do SP. A po ukončení PN posledný diel tiež putuje do SP.
Melnick
15.05.07,08:08
Povinnosť zam-eľa je odniesť do SP začiatok PN spolu s vyplneným formulárom
http://www.socpoist.sk/images/mime/doc.gif
Stiahnuť
dokument (http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=5203)
[doc, 94 kb]

Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku

SPÚ-NP-Int.04 02/05 Dokument WORD. Tlačivo je možné vyplniť v počítači.



z dôvodu toho ,aby SP mala z čoho vypočítať PN. Po ukončení zas odovzdáš ukončenie PN . Samozrejme vyplené a podpísané zam-com.
To čo si vyplácala Ty ,neuvádzaš.

Ostatné píše smith.
ALDA
15.05.07,08:39
mimotemy keď som si prečítala túto tému, napadla mi odpoveď: nech si oddýchne a dá si to aj preplatiť. Väčšina maródujeme bez PN, asi preto tieto moje myšlienkové pochody.

...a zadávateľ témy: monyka, ako moje k"y"lečká... a čierny bod za porušenie Etikety Porady.
Paula
15.05.07,08:47
mimotemy Súhlasím s Heli, lebo ho prepadla ku koncu témy aj schizofrénia...už nie je SZČO, už sa rieši ako zamestnanec :cool:
Zita5
15.05.07,08:51
Len aby to nebol zamestanecký vzťah na ŽL;) .....vtedy firma nerieši nič , to si osobne rieši SZČO .Mňa popri zmene na zamestnanca napadlo mnou uvedené .
monyka
18.05.07,05:40
Neviem čo si to o mne myslíte, ja som naozaj zamestnanec a SZČO (ktorý ochorel, a kôli ktorému som zakladala takúto tému) je naozaj môj zamestnávateľ. Ďakujem za dôveru.
Danila
18.05.07,16:25
Neviem čo si to o mne myslíte, ja som naozaj zamestnanec a SZČO (ktorý ochorel, a kôli ktorému som zakladala takúto tému) je naozaj môj zamestnávateľ. Ďakujem za dôveru.Ja si o Tebe myslím, že si sa pýtala na celkom prirodzené záležitosti ohľadne PN SZČO a zamestnanca, zreteľne zadané v otázke. A nad ostatným si nelám hlavu. A pýtaj sa ďalej.:)
abel
19.05.07,07:47
Najviac sa mi páčilo, že na otázku, čo má urobiť SZČO, keď ochorel, bolo asi 20 rozťahaných príspevkov. Skúsim to zhrnúť:
Keď ochorie SZČO, prefotí si PN pre svoju potrebu, originál podpíše a pošle do SP, pekne dodržiava liečebný režim, so zeleným tlačivkom chodí na prípadné kontroly a po skončení PN si tiež prefotí PN pre svoju potrebu, originál podpíše a odošle do Sociálnej poisťovne. Pokiaľ je PN aj na prelome mesiacov, posiela aj poukaz o trvaní PN. Do zdravotnej poisťovne nemusí posielať nič, pri ročnom zúčtovaní ZP si pekne pozrie tie svoje prefotené kópie, odkedy dokedy bol PN, vyžiada si od SP potvrdenie, že mal nárok na nemocenské dávky a podľa toho si upraví aj svoje odvody do ZP, keďže preddavky by mal platiť aj počas PN. Do Sociálnej poisťovne počas PN odvody neplatí.
Natka
29.05.07,12:23
Najviac sa mi páčilo, že na otázku, čo má urobiť SZČO, keď ochorel, bolo asi 20 rozťahaných príspevkov. Skúsim to zhrnúť:
Keď ochorie SZČO, prefotí si PN pre svoju potrebu, originál podpíše a pošle do SP, pekne dodržiava liečebný režim, so zeleným tlačivkom chodí na prípadné kontroly a po skončení PN si tiež prefotí PN pre svoju potrebu, originál podpíše a odošle do Sociálnej poisťovne. Pokiaľ je PN aj na prelome mesiacov, posiela aj poukaz o trvaní PN. Do zdravotnej poisťovne nemusí posielať nič, pri ročnom zúčtovaní ZP si pekne pozrie tie svoje prefotené kópie, odkedy dokedy bol PN, vyžiada si od SP potvrdenie, že mal nárok na nemocenské dávky a podľa toho si upraví aj svoje odvody do ZP, keďže preddavky by mal platiť aj počas PN. Do Sociálnej poisťovne počas PN odvody neplatí.Super, na porade hľadám niečo ohľadne SZČO - PN, lebo akurát robím zúčt.ZP, ktorý mal v r. 2006 PN 10 dní a v tejto téme v niektorých príspevkoch som sa dočítala, že bolo treba nahlásiť PN aj na ZP, čo som samozrejme neurobila. A posledný príspevok od abela ma celkom potešil, že do ZP sa nemusí posielať nič, až pri roč. zúčtovaní ZP to treba poriešiť. Teraz neviem, či abel má pravdu, alebo ostatné príspevky v tejto téme? Pripojí sa niekto?
Anja111
29.05.07,12:31
Super, na porade hľadám niečo ohľadne SZČO - PN, lebo akurát robím zúčt.ZP, ktorý mal v r. 2006 PN 10 dní a v tejto téme v niektorých príspevkoch som sa dočítala, že bolo treba nahlásiť PN aj na ZP, čo som samozrejme neurobila. A posledný príspevok od abela ma celkom potešil, že do ZP sa nemusí posielať nič, až pri roč. zúčtovaní ZP to treba poriešiť. Teraz neviem, či abel má pravdu, alebo ostatné príspevky v tejto téme? Pripojí sa niekto?
... abel má pravdu.
jamis
29.05.07,12:36
Pripojím sa ...abel má pravdu. Napísal to jasne, stručne a zrozumiteľne.
Jana Motyčková
29.05.07,12:43
Super, na porade hľadám niečo ohľadne SZČO - PN, lebo akurát robím zúčt.ZP, ktorý mal v r. 2006 PN 10 dní a v tejto téme v niektorých príspevkoch som sa dočítala, že bolo treba nahlásiť PN aj na ZP, čo som samozrejme neurobila. A posledný príspevok od abela ma celkom potešil, že do ZP sa nemusí posielať nič, až pri roč. zúčtovaní ZP to treba poriešiť. Teraz neviem, či abel má pravdu, alebo ostatné príspevky v tejto téme? Pripojí sa niekto?
Ak poberal nemocenské, íde o zmenu platiteľa poistného poďla §11 ods.8 a vzťahuje sa na neho povinnosť podľa ZZP_§24_pism.c) - oznámiť písomne túto zmenu do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy k zmene došlo. Ak tak neurobil, doloží doklady aspoň k RZZP.
Melnick
29.05.07,12:47
Odo mňa tiež v ZP nechceli doklad o PN. /Apríl 2007/ Nechceli nič.
Hansa
29.05.07,12:55
Malá otázočka: čo treba urobiť, ak SZČO poberal ošetrovné /OČR/?
veronikasad
29.05.07,13:28
Ak poberal nemocenské, íde o zmenu platiteľa poistného poďla §11 ods.8 a vzťahuje sa na neho povinnosť podľa ZZP_§24_pism.c) - oznámiť písomne túto zmenu do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy k zmene došlo. Ak tak neurobil, doloží doklady aspoň k RZZP.

Myslím, že sa jedná o zmenu podľa § 11 odst. 9 a tá sa ozbnamuje najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo ku zmene platiteľa .

------------
Veronika
Jana Motyčková
29.05.07,15:06
Myslím, že sa jedná o zmenu podľa § 11 odst. 9 a tá sa ozbnamuje najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo ku zmene platiteľa .

------------
Veronika
Nie, keďže ide poberanie nemocenského a OČR, to je v §11 ods.8 písm. o). Porite sa na úvod §11 ods 9 - sú tam písmená a) až i),k), p) a q). o) tam nie je.
Natka
31.05.07,13:14
Keďže je téma "SZČO ochorel" chcela by som vás poprosiť o radu: mám SZČO, ktorá v októbri 2006 bola na PN 3 dni. Robím roč.zúčt.ZP, ale priznám sa neviem ho správne vypísať, aj napriek tomu, že som bola na školení Dr.Mihála (hanba, čo?).
Viem, že je to typ formulára B. Celý rok je iba SZČO, nie je ZP, základ dane -33 823, riadok 26 je 11 592, r. 28 je 11 536. Jedná sa mi o to, či mám vyplňovať aj V. odd., VI. odd. Po doplnení v odd. V. október "3" a po doplnení v odd. VI. celá tabuľka r. 41 kalendárne dni, až na október, kde miesto 31 som dala 28 a r. 42 celá tabuľka 6900 až na okt. 6232, vyšiel mi preplatok 93,- Sk a riadok 66 mi vôbec nevyplnilo. Kde robím chybu?
abel
31.05.07,13:29
Natka, ten riadok musíš vyplniť ručne, čiže ak by ti vyšlo 0.- - 1063.- , musíš poistné upraviť na minimum 1064.- Sk (§ 16 ods. 8b).
Natka
01.06.07,06:26
Natka, ten riadok musíš vyplniť ručne, čiže ak by ti vyšlo 0.- - 1063.- , musíš poistné upraviť na minimum 1064.- Sk (§ 16 ods. 8b).Ďakujem, ostatok je správny?
abel
01.06.07,06:31
Podľa mňa to máš správne, až na takú maličkosť, že v októbri je vymeriavací základ 6233.- Sk (zaokruhľuje sa nahor, §138 ods,24 ) , ale aj tak to nič neovplyvní.
Jozef Mihál
01.06.07,06:34
Áno .
Natka
11.06.07,09:28
Ešte jedna otázočka: v tlačive B riadok 28 sa uvádzajú všetky výdavky na poistné ZP, o ktoré SZČO ponížila základ dane, to znamená, že by tam mal byť zahrnutý aj nedoplatok, ktorý vyšiel z RZZP za rok 2005 platený v septembri 2006?
Natka
11.06.07,10:04
Ešte jedna otázočka: v tlačive B riadok 28 sa uvádzajú všetky výdavky na poistné ZP, o ktoré SZČO ponížila základ dane, to znamená, že by tam mal byť zahrnutý aj nedoplatok, ktorý vyšiel z RZZP za rok 2005 platený v septembri 2006?Po prečítaní príspevkov na Porade som dospela k záveru, že áno, do riadku 28 treba zahrnúť aj nedoplatok za rok 2005. A čo s preplatkom za rok 2005? Bude sa dotýkať RZZP za rok 2006?
Jana Motyčková
11.06.07,11:25
Podľa toho, ako ten preplatok zdanil.
Natka
11.06.07,12:14
Podľa toho, ako ten preplatok zdanil.Preplatok zaúčtoval ako príjem ovplyvňujúci ZD. Takže to má vplyv na RZZP?
Jana Motyčková
11.06.07,12:27
Ak preplatok dal ako príjem podľa §6 tak to ide do základu dane podľa §6 a ten sa uvádza v r.27, ak to dal ako príjem podľa §8, tak to do základu dane podľa §6 samozrejme nejde a teda to nejde ani do r.27.
Natka
11.06.07,13:51
Ak preplatok dal ako príjem podľa §6 tak to ide do základu dane podľa §6 a ten sa uvádza v r.27, ak to dal ako príjem podľa §8, tak to do základu dane podľa §6 samozrejme nejde a teda to nejde ani do r.27.Bolo to podľa §6, takže pri spracovaní RZZP už musím len vychádzať zo sumy, ktorá je uvedená v riadku 42. Ďakujem.
abel
11.06.07,16:49
Chcem len v tejto téme pripomenúť, že v prípade, ak si SZČO platí dobrovoľne aj poistenie v nezamestnanosti, tak poistenie do SP počas PN neplatí (nemocenské, starobné, invalidné a rezervný fond) , ale poistenie v nezamestnanosti platí aj počas PN.