Blonde
27.02.07,13:14
Dobrý deň,
prosím všetkých skúsených poraďákov o radu.
Momentálne mám pozastavenú živnosť do 1.5.2007, ktorú chcem obnoviť. Moja otázka znie:
Môžem si zakúpiť tovar (za výhodnú cenu), ktorý budem používať (predávať) na podnikanie skôr, ako obnovím živnosť?
Ak áno, s akým dátumom budem učtovať (jednoduché účtovníctvo).
Moja predstava je nasledovná:
K dátumu 1.5.2007 začnem viesť jednoduché účtovníctvo, kde do pokladne vložím istú sumu peňazí, ako osobný vklad podnikateľa. FA za kúpu tovaru zaevidujem k tomuto dátumu, čím si znížim sumu v pokladni o hodnotu FA za tovar. Následne ho zaevidujem na skladových kartách...
Neviem však, či je možné mať vystavenú Fa so skorším dátumom, ako je dátum začiatku podnikania ( 1.5.2007). Platbu za tovar zaplatím v hotovosti z osobných finančných prostriedkov.
Táto otázka je pre mňa dôležitá, nakoľko sa jedná o výhodnú kúpu, a preto prosím Vaše rady. Pekne ďakujem
Blonde
28.02.07,14:04
Tak čo s tým, nikto neporadí? Ďakujem
marekmm
28.02.07,16:39
tak asi najjednoduchsie a najistejsie by asi bolo mat znameho (podnikatela) ktory by to kupil na seba a potom by ti to akoze predal, samo, za rovnaku cenu, nie ?
renča1
28.02.07,16:58
Dobrý deň,
prosím všetkých skúsených poraďákov o radu.
Momentálne mám pozastavenú živnosť do 1.5.2007, ktorú chcem obnoviť. Moja otázka znie:
Môžem si zakúpiť tovar (za výhodnú cenu), ktorý budem používať (predávať) na podnikanie skôr, ako obnovím živnosť?
Ak áno, s akým dátumom budem učtovať (jednoduché účtovníctvo).
Moja predstava je nasledovná:
K dátumu 1.5.2007 začnem viesť jednoduché účtovníctvo, kde do pokladne vložím istú sumu peňazí, ako osobný vklad podnikateľa. FA za kúpu tovaru zaevidujem k tomuto dátumu, čím si znížim sumu v pokladni o hodnotu FA za tovar. Následne ho zaevidujem na skladových kartách...
Neviem však, či je možné mať vystavenú Fa so skorším dátumom, ako je dátum začiatku podnikania ( 1.5.2007). Platbu za tovar zaplatím v hotovosti z osobných finančných prostriedkov.
Táto otázka je pre mňa dôležitá, nakoľko sa jedná o výhodnú kúpu, a preto prosím Vaše rady. Pekne ďakujem


Predpokladám, že živnosť neobnovíš do podania daňového priznania teda k 31.3.2007. Ak áno, tak prerušenie živnosti sa bude považovať za ukončenie živnosti. Si povinný ku dňu prerušenia živnosti zostaviť mimor.účtovnu závierku, uzavrieť účtovné knihy a upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 zdp. Ku dňu obnovenia živnosti sa postupuje podľa môjho názoru , tak ako pri založení živnosti a kúpené zásoby sa budú považovať za zriaďovacie výdavky.

§ 4 ods. 4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. ...

Výdavok za tovar (zásoby) sa zahrnie do VOZD ako uzavierková operácia cez ID k 31.12.