Lenka1979
27.02.07,14:22
ahoj, vie mi niekto pomôcť? v januári tohto roku sme (firma-s.r.o.)kúpili oceľovú halovú konštrukciu na stavbu novej budovy (výroba okien)v celkovej sume 70.000 Sk bez DPH 13.300 Sk-DPH, celk.suma je 83.300 Sk. Moja otázka znie: môžem túto konštrukciu, ktorá ešte nie je pevne spojená zo zemou odpisovať? Mám bločky za nákup staveb.materiálu, lebo na tej novej výrobnej hale sa už pracuje, alebo mám počkať kým sa hala postaví (bločky, kolky a ostatné bude súčasťou ceny pre odpisovanie?) a až tak ju môžem odpisovať? Všetky náklady spojené s obstaraním materiálu, atď. mám účtovať na účte 042-Obstar.dlh.hm.majektu?
Poraďte prosím kedy ju zaradiť do užívania a odpisovať.
Ďakujem.
kačenka
27.02.07,13:27
áno, všetko zbierať na 042 a potom zaradiť, iste tam musíš mať aj kolaudáciu, tak potom po kolaudácií ju môžeš zadadiť a odpisovať.
Danila
27.02.07,13:31
ahoj, vie mi niekto pomôcť? v januári tohto roku sme (firma-s.r.o.)kúpili oceľovú halovú konštrukciu na stavbu novej budovy (výroba okien)v celkovej sume 70.000 Sk bez DPH 13.300 Sk-DPH, celk.suma je 83.300 Sk. Moja otázka znie: môžem túto konštrukciu, ktorá ešte nie je pevne spojená zo zemou odpisovať? Mám bločky za nákup staveb.materiálu, lebo na tej novej výrobnej hale sa už pracuje, alebo mám počkať kým sa hala postaví (bločky, kolky a ostatné bude súčasťou ceny pre odpisovanie?) a až tak ju môžem odpisovať? Všetky náklady spojené s obstaraním materiálu, atď. mám účtovať na účte 042-Obstar.dlh.hm.majektu?
Poraďte prosím kedy ju zaradiť do užívania a odpisovať.
Ďakujem.Nerozumiem celkom tvojmu textu. Kúpili ste oceľovú konštrukciu na novú / budúcu / halu. Na účte 042 sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania. Teda musia byť splnené všetky povinnosti určené právnymi normami. / stavebné, ekologické, požiarne apod.../
Lenka1979
27.02.07,13:49
RE:Danila
áno, kúpili sme novú konštrukciu na stavbu novej haly. Do užívania ju teda zaradím až po jej kolaudácii v cene súčet 042? správne?
kalkulka
27.02.07,15:54
Áno, nabaľuješ všetky náklady na 042 až do kolaudácie.
betka
27.02.07,19:17
(1) Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku:
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasne odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady za odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie9), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie práce a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytnuté vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov ) a platby za ekologickú ujmu ) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia ).

(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku.

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Na 042 účtujete obstaranie H investícií - zachytávajú sa tu jednotlivé súčasti IM do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Zaradenie IM do používania sa zaúčtuje ako prevod naakumulovanej ceny IM.
Všetko, čo spomínate, je súčasťou OC,
Do OC by Vám išli aj výdavky súvisiace s búraním starej budovy, ak by tam bola.

Majetok môžete ob starať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou, pričom:
Náklady, ktoré Vám vznikajú pri vytváraní nehnuteľnosti sa priebežne účtujú do N podľa jednotlivých druhov. K účtovaniu obstarania majetku dochádza až pri aktivácii nákladov vynaložených na jeho obstaranie, ktoré sa musí vykonať najneskôr ku dńu zostavenia učt. Závierky .Aktivácia spočíva v zaúčtovaní sumy rovnej výške nákladov vynaložených na obstaranie majetku 042/ 624