janka001
27.02.07,14:19
Ahoj poraďáci,

tak zase mám otázočku, resp. sa chcem uistiť. SZČO si zrekonštruoval predajňu potravín a nakúpil rôzny materiál, ako napr. aj látky, police, atď. Zároveň si dal vymeniť prasknuté okno.
Môžem toto všetko dať do prevádzkovej réžie?

Dik.
Danielle369
27.02.07,13:25
police alebo zrejme regále môžeš dať do prevádzkovej réžie,ked nakúpil látky,to som pochopila asi na predaj,tak to je už tovar,a rekonštrukcia predajne-------no,teraz som mala danovú kontrolu,kde sa ma pýtali,či mám list vlastníctva od predajne,ked som si dala rekonštrukciu do nákladov
Danielle369
27.02.07,13:27
joj prepáč,píšeš o potravinách,takže to budú asi nejaké latky a nie látky,takže do réžie.
janka001
27.02.07,13:31
Ano ano, sú to látky. Vyslovene na skrášlenie predajne:) Teda dekoračné látky:)
Zita5
27.02.07,13:33
Ano ano, sú to látky. Vyslovene na skrášlenie predajne:) Teda dekoračné látky:)

Regále do 30 000 SK účtuj do materiálu so zápisom do evidencie DM.
Látky na záves - prevádzková réžia
Výmena okna - prevádzková réžia
janka001
27.02.07,13:36
A čo napr. dlažba? je zakúpená do 2000,-Sk.
Zita5
27.02.07,13:48
A čo napr. dlažba? je zakúpená do 2000,-Sk.

Dlažbu by som účtovala do prevádzkovej réžie , síce zhodnotil majetok prenajímateľa , ale by som sa na to pozerala z pohľadu hygieny , aby som prevádzku mala vyhovujúcu .A nie je to zasa vysoká suma .

Ale je potrebné prihliadať aj na uzatvorenú zmluvu o prenájme ,ako tam tieto záležitosti boli dohodnuté .

To je môj pohľad na riešenie veci , možno bude mať niekto aj iný názor .
janka001
27.02.07,13:52
Aj tak ďakujem veľmi pekne za všetky príspevky:)))
ekopo
27.02.07,14:01
A to všetko by som nenazval "rekonštrukciou", ale opravou existujúceho stavu. Rekonštrukcia je niečo iné. Ak nie si vo vlastných priestoroch, tak je potrebné v nájomnej zmluve jasne vymedziť, že opravy podobného charakteru si zabezpečuje nájomca vo vlastnej réžii.
betka
27.02.07,14:32
Nadviazala by som na Zitku. Prenajímateľ má uzatvorenú zmluvu s nájomcom, pričom mu musí dať súhlas s opravami, tesp. s vykonaním TZ. (v zmluve treba mať napísané do akej výšky je potrebný súhlas).
Často si ani neuvedomuje, čo musí prenajímateľ znášať s TZ a opravami nájomcu, preto je potrebný súhlas prenajímateľa, aby vlastne mohol zvážiť, či je to vhodne, nevyhnutné a to:
Súčasťou ZD prenajímateľa je nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na TZ nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom........

Čo sa týka opráv:
Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na OPRAVY prenajatého HM zahrnuté do DAŇOVÝCH VÝDAVKOV NÁJOMCU nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v NZ.
Ak si nájomca dá do VOZD napr. opravu nejakej dlažby (vo Vašom prípade je to zanedbateľná čiastka, ktorá zrejme nie je nad rámec povinností) vo výške napr. 30 000, sk a dlažba tam bola, nie však v dezolátnom stave, musí si prenajímateľ dať ako nepeňažný príjem túto sumu.
T.J. na jednej strane to vystupuje ako VOZD, na druhej ako POZD. Je to trochu proti logige, pretože V=N, vo vzťahu ku platbe daní z jednej aj druhej strany je nula (obrazne povedané) keby si takúto opravu robil sám prenajímateľ bol by len N (znízim si toutoopravou ZD, a tým i platenie daní).

Hovorilo sa, že toto "vraj" vypadne zo zákona, ale žiaľ je to tu, a kedy to nebude????
motýlik
27.02.07,18:19
Prosím Vás ako je to v prípade podielového spoluvlastníctva manželov.
Ešte v čase BSM kúpila manželka nehnuteľnosť na svoje meno.
Manžel podnikal a podniká na uvedenej nehnuteľnosti naďalej. Teraz majú va čase PSM, spísanú medzi sebou nájomnú z., kde sa píše, že všetky opravy, technické zhodnotenie objektu, znáša manžel ako nájomca. Výška tam nie je stanovená. Musí si to manželka ako prenajímateľ priznať do svojich príjmov?
Ak ešte budete mať doplňujúce otázky rada ich zodpoviem.
Zatiaľ ďakujem.