bad
27.02.07,15:35
Ahojte,
prosim o radu:
ked obrat nasej firmy v roku 2006 presiahol 10 mil. Sk, stavame sa uz nie stvrtrocnym, ale mesacnym platcom DPH.
Deje sa to automaticky, alebo sme mali podat ziadost?
Od kedy mame povinnost zacat s mesacnym priznanim?
od januara 07, alebo az od aprila /po danovom priznani/?

Dakujem
evina
27.02.07,15:08
Ahojte,
prosim o radu:
ked obrat nasej firmy v roku 2006 presiahol 10 mil. Sk, stavame sa uz nie stvrtrocnym, ale mesacnym platcom DPH.
Deje sa to automaticky, alebo sme mali podat ziadost?
Od kedy mame povinnost zacat s mesacnym priznanim?
od januara 07, alebo az od aprila /po danovom priznani/?

Dakujem

Deje sa to automaticky zo zákona. Povinnosť máte od januára 2007. To znamená, ak ste nepodali 26.02.2007 za január máte zarobených min. 2 000, SK
andrejZA
03.03.07,15:44
No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.
Zoltán Kovács
03.03.07,15:53
No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.


Na ktorom DÚ majú takýto výklad zákona o DPH?

Veď predsa §77 hovorí o tom, že zdaňovacím obdobím je mesiac, ak zákon nestanovuje inak. To inak sa vzťahuje na platiteľa, ktorý má nižší obrat ako 10 mil. Platiteľ s nižším obratom ako 10 mil. sa môže rozhodnúť, či bude mesačným alebo 1/4 ročným platiteľom. Ale kto má obrat > 10 mil. na výber nemá. Má povinnosť po prekročení obratu 10 mil. automaticky podávať mesačné priznanie, od 01 ďalšieho kal.roka. Ak dobre si vysvetľujem znenie zákona.
evina
03.03.07,15:57
No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.

:eek: :eek:

V ktorom období sa to stalo, lebo už naozaj nevychádzam z údivu, čo všetko sa deje?
Zoltán Kovács
03.03.07,15:59
No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.

DÚ môže stanoviť posledné zdaňovacie obdobie pri zrušení registrácie na platiteľa dph. A nie prvé.
Milan Benka
03.03.07,16:40
No u nas nastal rovnaky pripad a nedialo sa to automaticky. Treba oznamit DU zmenu /staci kratkym textom,ze nastala zmena/ a DU sa na zaklade toho vyjadri a urci prve zdanovacie obdobie pre mesacne platcovstvo. Aspon u nas to tak bolo.

Môže sa tu jednať o prechod na mesačného platiteľa v priebehu roka §77/4-druhá veta. Vtedy treba túto skutočnosť písomne oznámiť DU. DU však nemá povinnosť sa k tomu vyjadrovať. Jedine v prípade, že by subjekt v oznámení uviedol svoj úmysel prejsť na mesačného platiteľa k inému mesiacu ako je prvý mesiac po skončení štvrťroka. Tým by porušil prebiehajúce zdaňovacie obdobie a v tom prípade by mu DU určil prvé zdaňovacie obdobie v súlade s §77/4-druhá veta.
Andyke
03.03.07,17:40
Ahojte,
prosim o radu:
ked obrat nasej firmy v roku 2006 presiahol 10 mil. Sk, stavame sa uz nie stvrtrocnym, ale mesacnym platcom DPH.
Deje sa to automaticky, alebo sme mali podat ziadost?
Od kedy mame povinnost zacat s mesacnym priznanim?
od januara 07, alebo az od aprila /po danovom priznani/?

Dakujem


Zo zákona ste sa stali mesačnými platcami od 1.1.
Správcovi dane ste túto skutočnosť mali oznámiť do 15.januára.
Andyke
03.03.07,17:43
Zabudla som doložiť, že správca dane sa nemusí vyjadriť k oznámeniu.
Iba berie na vedomie zmenu zdaňovacieho obdobia.
Paula
03.03.07,17:43
Zo zákona ste sa stali mesačnými platcami od 1.1.
Správcovi dane ste túto skutočnosť mali oznámiť do 15.januára.

Správcovi dane sa nič neoznamuje, automaticky sa podáva DP DPH za január nasl. roka. Správca má prehľad o povinnosti prechodu - na základe predchádzajúcich DP.
Marianna01
03.03.07,17:56
Správcovi dane sa nič neoznamuje, automaticky sa podáva DP DPH za január nasl. roka. Správca má prehľad o povinnosti prechodu - na základe predchádzajúcich DP.

Súhlasím, aj keď podotýkam - bola som svedkom rozhovoru správcu dane a daňovníka, ktorý sa stal zo zákona mesačným platcom DPH a neoznámil túto povinnosť listom, kde správkyňa ho zvozila, že si nesplnil povinnosť a nech tak urýchlene urobí - myslené bolo podanie oznámenie o zmene zdaň. obdobia... iný kraj - iný mrav:cool:
Paula
03.03.07,17:58
Zvozila povedzme...ale naisto nepokutovala, lebo nemala na základe čoho:)
Milan Benka
03.03.07,18:00
Súhlasím, aj keď podotýkam - bola som svedkom rozhovoru správcu dane a daňovníka, ktorý sa stal zo zákona mesačným platcom DPH a neoznámil túto povinnosť listom, kde správkyňa ho zvozila, že si nesplnil povinnosť a nech tak urýchlene urobí - myslené bolo podanie oznámenie o zmene zdaň. obdobia... iný kraj - iný mrav:cool:

mimotemy Zase niekto chcel využiť svoju "moc". Nedalo by sa to kvalifikovať ako zneužitie právomoci verejného činiteľa ? :D
Andyke
03.03.07,18:20
V zákone o DPH som tiež nenašla takú vetu, že som povinná túto skutočnosť
oznámiť. Z vlastnej skúsenosti som v minulosti oznamovala , tento rok
som zabudla a pracovníčka DU najprv, že musím dať žiadosť, keď som
oponovala, že nijaké ustanovenie mi to neprikazuje.
Predpokladám, že najprv to overila u kolegýň, potom sa opravila, že mám
ako daňový subjekt oznamovaciu povinnosť do 15 dní - každú zmenu písomne
nahlasovať.
Takže asi na každom DU majú vlastný výklad zákona.