mynickname
27.02.07,14:54
Zdravicko, chcel by som sa sptytat ked sa zalozi sro a imanie sa ulozi na ucte ci to imanie musi ostat nehybne na ucte alebo sa za to moze nakupit majetok firmy ? kazdy mi vriavi nieco ine tak neviem diky.
Johanka
27.02.07,14:04
Peňažný vklad, ktorým bolo splatené upísané základné imanie môžete používať na činnosť firmy. Výška ZI tým nebude dotknutá, v účtovníctve na účte 411 budete evidovať výšku ZI zapísaného v obchodnom registri.
mynickname
27.02.07,14:05
a je to niekde napisane v zakone alebo niekde potrebujem to vediet na isto lebo kazdy ma presviedca o inom...
Johanka
27.02.07,14:07
... môžeš mi veriť ;) . Za túto odpoveď dám moju krásnu ruku do ohňa :) .
mynickname
27.02.07,14:10
hh no jasne :) a potom ako to je cim rucim ked nakupim majetok ten straca na svojej hodnote isteze sa odpisuje ale aj tak ... ? a ako by som zauctoval nakup materialu zo ZI alebo nejakeho stroja zo ZI ?
Johanka
27.02.07,14:12
pozri , čo hovorí o základnom imaní Obchodný zákonník
§ 58
Základné imanie
(1) Základné imanie spoločnosti je peňažné vyjadrenie súhrnu peňažných i nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov do spoločnosti.

(2) Základné imanie sa vytvára povinne v spoločnosti s ručením obmedzeným a v akciovej spoločnosti. Jeho výška sa zapisuje do obchodného registra.

§ 59
(1) Vkladom spoločníka je súhrn peňažných prostriedkov (ďalej len "peňažný vklad") a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (ďalej len "nepeňažný vklad"), ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti.

(2) Nepeňažným vkladom môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť. Vklady spočívajúce v záväzku vykonať práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=97) alebo poskytnúť služby sa zakazujú. Nepeňažný vklad musí byť splatený pred zápisom výšky základného imania do obchodného registra. Ak spoločnosť nenadobudne právo k predmetu nepeňažného vkladu, je spoločník, ktorý sa zaviazal vložiť do spoločnosti tento vklad, povinný zaplatiť jeho hodnotu v peniazoch a spoločnosť je povinná predmet nepeňažného vkladu spoločníkovi vrátiť. Spoločnosť vyzve písomne spoločníka, aby zaplatil hodnotu nepeňažného vkladu, ku ktorému spoločnosť nenadobudla právo, a spoločník je povinný splniť túto povinnosť do 90 dní odo dňa doručenia výzvy.

(3) Nepeňažný vklad do spoločnosti a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, sa musia uviesť v spoločenskej zmluve, zakladateľskej zmluve alebo v zakladateľskej listine, ak tento zákon neustanovuje inak. Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom, ktorý musí obsahovať aj opis nepeňažného vkladu, spôsob jeho ocenenia, údaj o tom, či jeho hodnota zodpovedá emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti.

(4) Ak sa vkladá podnik alebo jeho časť, použijú sa vo vzťahu k prechodu práv a povinností primerane ustanovenia o zmluve o predaji podniku.

(5) Ak vklad do spoločnosti alebo jeho časť spočíva v prevode pohľadávky, použijú sa primerane ustanovenia o postúpení pohľadávky. Spoločník, ktorý previedol na spoločnosť ako vklad pohľadávku, ručí za vymožiteľnosť tejto pohľadávky do výšky hodnoty svojho vkladu. Nepeňažným vkladom môže byť aj pohľadávka voči spoločnosti.

(6) Ak v čase zápisu výšky základného imania do obchodného registra nedosiahne hodnota nepeňažného vkladu sumu určenú pri prevzatí záväzku na vklad, je spoločník, ktorý sa zaviazal vložiť do spoločnosti nepeňažný vklad, povinný doplatiť spoločnosti tento rozdiel v peniazoch.


Zober si takú vec, že by si základné imanie splatil nepeňažným vkladom, napr. automobilom. Tiež by si s ním " nehýbal"?. Stálo by niekde na dvore? S nálepkou - toto je základné imanie ;) .
mynickname
27.02.07,14:16
jasne s tym autom to je tak tam to oceni sudny znalec mno ale aj tak nikde v tom zakone nevidim to ze zo ZI mozem disponovat ako chcem a mozem nakupit majetok firmy pripadne aj material ??
liba2
27.02.07,14:20
hh no jasne :) a potom ako to je cim rucim ked nakupim majetok ten straca na svojej hodnote isteze sa odpisuje ale aj tak ... ? a ako by som zauctoval nakup materialu zo ZI alebo nejakeho stroja zo ZI ?
Základné imanie vytvorí spoločník/ci vkladom hotovosti či už na účet do banky, alebo v hotovosti do pokladne. Peniaze na účet v banke a peniaze v pokladnici sú finančným majetkom, z ktorého sa nakupuje materiál, resp. financuje všetko potrebné pre chod spoločnosti (teda nie zo ZI).
Johanka
27.02.07,14:22
hh no jasne :) a potom ako to je cim rucim ked nakupim majetok ten straca na svojej hodnote isteze sa odpisuje ale aj tak ... ? a ako by som zauctoval nakup materialu zo ZI alebo nejakeho stroja zo ZI ?
upísanie ZI 353/411
splatenie ZI 221/353
nákup stroja - faktúra 042/321
úhrada faktúry 321/221
zaradenie stroja 022/042
mimotemy pôžička spoločníka 211/365
fľaška pre Johanku 513/211 :D

Otočíme otázku:
A kde v zákone vidíš, že s peňažným alebo nepeňažným vkladom nemôžeš disponovať ?
mynickname
27.02.07,14:22
no ano a keby nakupim material napr kable , anteny nejake stroje a skrachujem tak potom co cim rucim ? zacnu mi brat kable a spajat ich alebo ako ? :))
mynickname
27.02.07,14:23
no praveze to tam nevidim ze nemozem s nim disponovat ale ani to ze s nim mozem disponovat tak sa radsej pytam :)
dana9
27.02.07,14:25
Otočíme otázku:
A kde v zákone vidíš, že s peňažným alebo nepeňažným vkladom nemôžeš disponovať ?

veľmi správne, čo nie je zakázané, je dovolené
Johanka
27.02.07,14:27
veľmi správne, čo nie je zakázané, je dovolené
Táto odpoveď od právnika, by Ťa už mohla presvedčiť ...:)
mynickname
27.02.07,14:28
mno a ako by to teda bolo s tym ked nakupim tie kable za ZI a skrachujem potom co je to len ako priklad nakupu materialu a nie DHM.. ?
Johanka
27.02.07,14:37
Základné imanie vytvorí spoločník/ci vkladom hotovosti či už na účet do banky, alebo v hotovosti do pokladne. Peniaze na účet v banke a peniaze v pokladnici sú finančným majetkom, z ktorého sa nakupuje materiál, resp. financuje všetko potrebné pre chod spoločnosti (teda nie zo ZI).
Toto si čítal?
V momente ako splatíš základné imanie (napr. peňažným vkladom) sa tieto peniaze stávajú finančným majetkom. Ďalej s nimi disponuješ ako s peň.prostriedkami uloženými na b.účte alebo v pokladnici.

Neviem prečo , ale pripomínaš mi "chlapa". Niekto Ti niečo nakukal a Ty sa brániš a brániš ... ale neubrániš ;) . Existuje jeden liek - ak máš pocit, že sa s peňažným vkladom (so splateným ZI ) nemá hýbať, tak s ním nehýb a môžeš mať výšku ZI uloženú na účte :cool: .
Marianna01
27.02.07,14:37
........spoločník v sro ručí za záväzky do výšky svojho vkladu......
mynickname
27.02.07,14:41
aha to som prehliadol ze sa to stava financnym majetkom taak potom to je vsetko jasne :) a ja uz nehovorim ze sa nemoze hybat uz mi je jasne ze sa moze .. mne bolo praveze od zaciatku smiesne aby sa tie peniaze nechavali stat na ucte len tak... to je blbost... no ale este by som pre info chcel vediet pri pripadnom krachu budem mat minute financne prostriedky (ZI) cim potom rucim majetkom firmy by sa dalo ale pouzitym materialom neviem ako ??
mynickname
28.02.07,08:00
môzte mi na tu otazku s tym pouzitym materialom este niekto odpovedat ?
vewa
28.02.07,08:24
môzte mi na tu otazku s tym pouzitym materialom este niekto odpovedat ?

pri krachu budes rucit vsetkym co sa da predat...(este zalezi na tom ci skrachujes vyrovnanim alebo konkurzom), pri vyrovnami ti este nieco zostane(mozno)nakolko navrh podavas sam, avsak pri konkurze tvoj majetok zacne spravovat spravca konkurznej podstaty a on sa bude snazit uhradit vsetky tvoje zavazky voci statu, veritelom,zamestnancom.... takze ak sa da predat aj pouzity material, tak aj tym...:(
j.s
28.02.07,16:29
Samozrejme, zoberu ti kable a vsetko co si nakupil z penazi vlozenych ako ZI.
Ak si vlozil auto , zoberu ti ho a budes chodit peso.
Zoltán Kovács
28.02.07,18:03
no ano a keby nakupim material napr kable , anteny nejake stroje a skrachujem tak potom co cim rucim ? zacnu mi brat kable a spajat ich alebo ako ? :))


Pri nákupe materiálu, alebo iného majetku ti finančný majetok mení iba formu. Máš vklad 200 tisíc. Nakúpiš "káble" za 50000,-. Ale majetok spoločnosti predsa ostáva nezmenený vo výške 200 tisíc.

Majetok pred nákupom 200 tisíc (hotovosť, resp. na účte)
Majetok po nákupe 50 tisíc "káble" + 150 tisíc (hot.,resp. banka) = 200 tisíc.

Toto je základný princíp.
mynickname
28.02.07,19:16
jasne ale neviem si predstavit ako budu brat tie pouzite kable v stenach alebo predstavte si ze by som za imanie nakupil ovocie a zhnije mi a skrachujem a cim potom rucim ?
j.s
28.02.07,19:19
Rucis tou hnilobou. Ak budu kable uz v stenach, tak za tu robotu skor ci neskor dostanes zaplatene (chapem to tak, ze si povedzme elektrikar). Aj tvoje pohladavky ti zoberu
Johanka
28.02.07,19:23
Obchodný zákonník
§ 106
Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu, inak môže spoločník požadovať náhradu od spoločnosti. Ak nemôže dosiahnuť túto náhradu, môže požadovať náhradu od každého z ostatných spoločníkov v rozsahu, v akom sa svojím vkladom podieľa na základnom imaní spoločnosti.


Pre mynickname :

Milý poraďácky kolega, myslím, že nastal čas, aby si si prečítal základné praávne normy, ktoré sa dotýkajú podnikania. Začni s Obchodným zákonníkom. Ak nemáš predstavu , čo podnikanie je (dozvieš sa to hneď v úvode Obchodného zákonníka), na Tvoju " káblovú" otázku Ti nikdy nikto nedá uspokojivú odpoveď ;) .
Johanka
28.02.07,19:27
no ano a keby nakupim material napr kable , anteny nejake stroje a skrachujem tak potom co cim rucim ? zacnu mi brat kable a spajat ich alebo ako ? :))


mno a ako by to teda bolo s tym ked nakupim tie kable za ZI a skrachujem potom co je to len ako priklad nakupu materialu a nie DHM.. ?


jasne ale neviem si predstavit ako budu brat tie pouzite kable v stenach alebo predstavte si ze by som za imanie nakupil ovocie a zhnije mi a skrachujem a cim potom rucim ?

Nechcel by si prezradiť o čo Ti ide ...?
Že by zábava :rolleyes: ?