Beata
13.05.04,12:56
Prosím o váš názor, ako by ste vyriešili nasl.: Existuje združenie podnikateľov, účtujúcich v JÚ, ktorí sú plátcami DPH a od 1.1.2005 budú musieť prejsť na PÚ. Tieto isté FO sú aj majiteľmi a konateľmi sro, ktorá už roky nevykonáva žiadnu činnosť, ale nie je zlikvidovaná, ani v konkurze, okrem základného imania nemá žiadny majetok, pohľadávky, proste nič.
Čo by bolo podľa vás lepšie, prejsť ako FO - združenie z JÚ na PÚ, alebo využiť túto sro a ďalej fungovať ako PO?!

Ďakujem za každý názor.
Marian
13.05.04,11:38
Túto záležitosť momentálne riešim v dvoch prípadoch. Myslím si osobne, že je lepšie oprášiť eseročku a zanechať združenie. Určite je to jednoduchšie čo sa týka administratívy s tým spojenej. Ďalej v eseročke sa dá lavírovať s výškou miezd a tým aj s výškou odvodov do fondov. Ak fyzickej osobe vyjde vysoký základ pre odvody tak s tým asi nič neurobí. Pre PO je výhodné dosahovať maximálny zisk - teda aj za cenu nízkych mzdových nákladov počas roka pre spoločníkov. Celý zisk sa zdaní 19% a hajde na delenie zisku, ktorý už potom nezdaňujeme. Taktiež otázka ručenia spoločníka môže byť stimulujúcim faktorom pre podnikanie vo forme sro. Osobne nevidím žiadnu výhodu v pokračovní združenia. Ak Vy áno, poučte ma.
Katarina
14.05.04,10:34
Súhlasím s Marianom, účtujem združenie a členom som tiež poradila, aby si založili s.r.o. ešte v priebehu roka 2004. Previedli tam celý majetok a činnosť združenia ukončili najneskôr k 31.12.2004.
riuska
14.05.04,20:20
Tiez to vidim (s.r.o.) ovela jednoduchsie...Dostala som takuto otazku : "Ako co najjednoduchsie a hlavne bezproblemovo ukoncit podnikanie ako FO a pokracovat ako s.r.o.", FO je samozrejme platca DPH, ide nam hlavne o odpis.majetok a zasoby...
Ako by Ste poradili ?