Jozef Mihál
27.02.07,15:23
Máme zamestnankyňu, ktorej už skončila riadna rodičovská dovolenka.Chce zostať doma s dieťaťom do šiestich rokov (dieťa je zdravé). Aké sú naše povinnosti, ako zamestnávateľa? Máme s ňou rozviazať pracovný pomer dohodou a ona bude osoba starajúca sa o dieťa alebo zostane zamestnankyňou a poskytneme jej neplatené voľno od dátumu dovŕšenia dieťaťa troch rokov? Ako je to s odvodmi v prípade zotrvania v zamestnaní?
Jozef Mihál
27.02.07,14:37
Podľa § 166 ods.2 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnankyni rodičovskú dovolenku do troch rokov veku dieťaťa. Ak dieťa dovŕši tri roky, zamestnankyňa by sa mala vrátiť do zamestnania.

Ak však chce zostať s dieťatom doma a súčasne zostať v zamestnaní, jediné riešenie je dohoda so zamestnávateľom o poskytnutí neplateného voľna.

Ak sa tak stane, tak:

1. Zamestnávateľ oznámi do Sociálnej poisťovne (SP) na registračnom liste ukončenie rodičovskej dovolenky.

2. Zamestnávateľ oznámi do Sociálnej poisťovne (SP) na registračnom liste začiatok neplateného voľna (prerušenie povinného...poistenia zamestnakyne).

3. Zamestnankyňa sa v súlade s § 22 ods.1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení prihlási v SP na povinné dôchodkové poistenie - poistné za ňu platí štát (viď § 15 ods. 1 písm.c) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení).

4. Zamestnávateľ oznámi do zdravotnej poisťovne ukončenie obdobia, počas ktorého sa zamestnankyňa považovala za poistenca štátu na zdravotné poistenie podľa § 11 ods.8 písm. c) (osoba poberajúca rodičovský príspevok).

5. Zamestnávateľ oznámi do zdravotnej poisťovne začiatok obdobia, počas ktorého sa zamestnankyňa bude považovať za poistenca štátu na zdravotné poistenie podľa § 11 ods.8 písm. k) (osoba starajúca sa o dieťa vo veku do 6 rokov).

Platenie odvodov:

1. Do SP počas obdobia neplateného voľna (ak zamestnankyňa nebude mať žiaden príjem) neplatí ani zamestnankyňa, ani zamestnávateľ.

2. Do ZP počas obdobia neplateného voľna platí preddavky zamestnankyňa i zamestnávateľ a to 4% a 10% z minimálneho základu 7600 Sk (z minimálnej mzdy) - dôvod - ide o obdobie neplateného voľna, ktoré zamestnávateľ nemusel poskytnúť (§ 13 ods.16 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení). V ročnom zúčtovaní sa však zamestnankyni ako poistenkyni štátu tieto preddavky vrátia (ak nebude mať počas nepl.voľna v zamestnaní príjmy) a vrátia sa i zamestnávateľovi.

ZP_§166
ZSP_§15
ZSP_§22
ZZP_§11
ZZP_§13
zlolen
21.03.07,05:16
Zamestnankyňa končí rodič. príspevok, ja, ako zamestnávateľ nemám pre ňu voľné miesto, môžem sa s ňou dohodnúť a ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti, ale ak s tým nebude súhlasiť ako to mám riešiť
Ďakujem
marikam
04.12.07,10:41
Ak zamestnávateľ nesúhlasí s podanou žiadosťou o neplatené voľno po ukončení rodičovskej dovolenky ktorú čerpá iba do troch rokov zdravého dieťaťa - čo ďalej ?
Je zamestnávateľ povinný ju zaradiť na jej pôvodné miesto, alebo toto platí iba pri nástupe do prac.pomeru po ukončení materskej dovolenky ?
Tweety
04.12.07,10:47
Na pôvodné miesto má nárok len pri návrate z MD.
Jozef Mihál
05.12.07,20:03
Súhlas .
rrrrr
23.10.08,12:11
Dieťa sa narodilo 8.10.2005, rodicovskú dovolenku poskytnem az do 8.10.2008 vratane alebo 8.10.2008 ma uz nastupit do prace?
Dakujem za radu.
Tweety
23.10.08,12:15
Vrátane.
medved
24.10.08,19:35
Zamestnankyni patrí RD do konca februára 2009. Potom chce zostať ďalej s dieťaťom doma asi rok zo zdravotných dôvodov dieťaťa. Ako postupuje zamestnávateľ? Ďakujem.
Jozef Mihál
31.10.08,20:05
§ 169 ods. 2 Zákonníka práce, druhá veta:

"Rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní troch rokov odo dňa prevzatia dieťaťa a v trvaní šesť rokov odo dňa prevzatia dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, kým dieťa dosiahne šesť rokov veku."
medved
31.10.08,20:31
Ďakujem za odpoveď.
Ľubica2
11.11.08,07:17
Omylom sa mi podarilo premazať Vašu otázku, takže tu je odpoveď bez otázky:

Nie je to dobre vymyslené, čo je moja vina. Ona je síce poistenec štátu (stará sa o dieťa vo veku do 6 r.) ale súčasne je zamestnanec na neplatenom voľne. To znamená, že by sa skutočne mali odvádzať preddavky za zamestnanca a zamestnávateľa z minimálnej mzdy. Na základe ročného zúčtovania - po vyčíslení nulového skutočného príjmu a pri zohľadnení skutočnosti, že ide o poistenca štátu - vyjde nulové poistné a preddavky sa vrátia ako preplatok.

Pokiaľ viem, z. poisťovne postupujú tak, ako uvádzate, hoci je to v rozpore zo zákonom, je to výklad v prospech zamestnanca, ak na takomto výklade ZP trvá, Vám by to vadiť nemalo.
Ľubica2
13.11.08,13:47
Ďakujem za odpoveď.
Bonjo
01.12.08,21:11
Hlavne treba ženám poradiť, aby počas rodičovskej dovolenky sa prihlásili na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, lebo v prípade, že po trojročnej rodičovskej dovolenke dostanú výpoveď, nebudú mať nárok na dávky v nezamestnanosti, lebo v posledných štyroch rokoch nebudú spĺňať podmienku troch rokov poistenia, keďže rodičovská dovolenka je prerušením poistenia.
anna20
02.12.08,12:42
Prosím Vás, chcela by som sa spýtať, či je možné aby otec dieťaťa poberal rodičovský príspevok a súčasne pracoval a matka dieťaťa sa bola zaregistrovať na úrade práce. Ak je to možné, čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa. Dnes mi to oznámil, že to mám oznámiť do sociálnej poisťovne. Rodičovský príspevok bude poberať od 25.11. 2008. Ďakujem za skorú odpoveď.
alveryst
11.02.09,21:12
V zamestnaní mi poskytli neplatené voľno v trvaní do 6 rokov veku dieťaťa (je zdravé).
Môžem dať dieťa do škôlky (aspoň na obmedzený čas?)
Môžem mať príjem na dohodu počas neplateného voľna v hlavnom zamestnaní?

Ďakujem pekne
samo zv
30.09.09,12:21
Dobrý deň, mám manželku, ktorej končí RD v októbri 2009. Pracovnú zmluvu má na dobu neurčitú. Dieťa neplánujeme dať do škôlky, ani nijakej "opatrovateľke". Prosím o radu, či je nutné dohodou rozviazať so zamestnávateľom pracovný pomer, alebo je možné požiadať o neplatené pracovné voľno a aké sú s tým spojené povinnosti a práva. Na ÚPSVaR nám povedali, že sa nemusí u nich po skončení pracovného pomeru hlásiť, ale môže, ale potom má povinnosti ako uchádzač hľadajúci si zamestnanie (čo však nechceme, lebo platný prac. pomer by nerušila, ale nastúpila do práce). Na zdravotnej poisťovni nám povedali, že ak chceme, aby štát platil za ňu poistné, musí byť nezamestnaná (teda nemať uzatvorený pracovný pomer) a na zdravotnej poisťovni sa zaregistruje zmena - osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Že ak chce byť osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov, tak nemôže mať pracovný pomer. Keď sme naznačili možnosť neplateného voľna, tak povedali, že tam sa musia platiť odvody z minimálneho základu, čo som predpokladal, ale som myslel, že v rámci ročného zúčtovania zdrav. poistenia to poisťovňa vráti, čo sa nám na poisťovni snažili vyvrátiť. Na sociálnej poisťovni sme ešte neboli, či aj tam je podmienkou, aby štát platil poistné, aby nemala uzatvorený pracovný pomer, a teda nie je možné neplatené voľno. Prosím poraďte, ktorá možnosť má aké plusy a aké mínusy pre manželku ako zamestnanca, i pre jej zamestnávateľa. Veľmi pekne ďakujem za skorú a konkrétnu odpoveď, ktorá platí v aktuálnom čase.
Jozef Mihál
01.10.09,07:17
Neviem či správne rozumiem.

Manželka chce zostať doma pri dieťati. Uprednostňuje riešenie, kedy PP neukončí ale požiada zamestnávateľa o neplatené voľno.

Ak je to tak, potom:

1. Zdravotné poistenie - zamestnávateľ musí odvádzať preddavky z minimálneho základu, v ročnom zúčtovaní sa však zaplatené preddavky vrátia aj jej, aj zamestnávateľovi, pretože je poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa vo veku do 6 rokov a nemá v zamestnaní príjem.

2. Sociálne poistenie - zamestnávateľ oznámi do Sociálnej poisťovne prerušenie povinného poistenia zamestnanca počas trvania nepl. voľna a ona zostáva poistencom štátu - štát za ňu platí dôchodkové poistenie a príspevok do 2. piliera (ak v ňom je) aj po skončení rodičovskej dovolenky - až kým dieťa nedosiahne 6 rokov.

Na úrad práce sa neprihlasuje.

Ak by PP skončila, tak rozdiel by bol v tom, že by nemala zamestnanie a preto by nebol dôvod platiť nejaké preddavky na zdravotné poistenie. Ako poistenec štátu bez zamestnania by bola v situácií, kedy by preddavky na ZP platil štát, nemuselo by sa robiť ročné zúčtovanie.
Anez
01.10.09,19:09
Dobrý večer p. Mihál, prosím Vás o radu, aby som nič nezanedbala. Zamestnankyňa je na rodičov. dovolenke do 20.12.2009. Požiadala o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 30.9.2009. Zamestnávateľ jej žiadosti vyhovel, odhlásila som ju v SP na RLFO - skončenie PP, ako aj na ZP. Musím vyhotoviť ešte ďalší RLFO ako ukončenie prerušenia poistenia z dôvodu RD k 30.9.2009 a na ZP ukončenie rodičovskej dovolenky? Hypoteticky - ak by zostala naďalej na rodičovskej dovolenke (do 20.12.2009), a požiadala nás len o skončenie PP , aké by jej vyplývali povinnosti? Ďakujem Vám za odpoveď.
Jozef Mihál
02.10.09,05:45
Do SP myslím postačuje jediný RLFO s ukončením PP.

Do ZP treba oznámiť ukončenie PP.

Čiže to čo ste urobili by malo postačovať.

Pozor, v ZP by sa mala bývalá zamestnankyňa následne sama prihlásiť ako poistenec štátu (od 1.10.2009).
JM1968
11.01.10,11:15
Dobrý deň, prosím ja mám prípad, keď zamestnankyni v PP vo februári končí RD, ale zvažuje možnosť zostať dlhšie s dieťatom.Ďalej vyše roka robí na Dohodu o prac.činnosti- v tej istej firme, iná práca ako PP. Zvažuje možnosť nastúpiť od februára na PP so skráteným úväzkom 6hod.denne, alebo zostať na Dohode dohode o prac.činnosti 10hod.týždenne... Zamestnávateľ akceptuje jej rozhodnutie, len by som potrebovala vedieť, že ak sa rozhodne pre Dohodu o PČ a pritom už nebude na RD, aké odvody sa majú odvádzať (ÚP, GP aj ZP?), či má nárok na nezd.časť dane v prípade, že podpíše vyhlásenie na rok 2010? A ona sama sa má po skončení RD zaregistrovať na SP-úrad práce len v tom prípade, že by robila ďalej na dohodu? Ďakujem.
mizu24
18.02.13,20:27
Dobrý večer, možno to sem nepatrí, ale natrafila som na tento článok: http://najmama.aktuality.sk/clanok/232372/dalsi-skrt-pre-mamy-stat-im-nebude-platit-dochodkove-poistenie-ak-pracuju/

Neviem, či som to dobre pochopila, ale píše sa tam, že už štát nebude od januára 2013 /čo už bolo/ platiť za matky na RD s dieťaťom do 6. rokov, ktoré pracujú /myslela som si, že sa to týka len dohôd/? Takže, keď si matka založila živnosť, prvý rok nemusí platiť odvody do SP, nebude už ani štát za ňu platiť odvody, kým jej nevznikne povinnosť ako to bolo doteraz? Ďakujem
Jozef Mihál
18.02.13,21:11
Ak matka dieťaťa do 6 rokov pracuje tak, že je povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO, štát za ňu neplatí dôchodkové poistenie.

Pokiaľ má živnosť ale nie je povinne dôchodkovo poistená ako SZČO, štát dôchodkové poistenie platí.
mizu24
18.02.13,22:57
Ďakujem, už som sa zľakla, že mi niečo ušlo.
chudaska
08.10.13,06:19
zdravim vás, mamicka na neplatenom predlzenom RP, teraz ma moznost ist pracovat na dohodu a nevie, ake su jej povinnosti, viem,ze sa musi odhlasit zo SP ako poistenec štátu, platil štát za nu dôchodkove poistenie...ale ako je to pri ZP? tiez ma povinnost odhlasit sa a ma nahlasit dohodu aj Uradu prace soc. veci a rodiny? a ak skonci dohodu,tak znova sa moze prihlasit na RP do 6. veku dietata? Dakujem za pomoc.
Jozef Mihál
09.10.13,08:47
Nerozumiem otázke. Čo je to neplatený predĺžený RP? Neplatený rodičovský príspevok? Ak áno, tak také niečo neexistuje.
chudaska
16.10.13,08:04
je na rodičovskom prispevku do 6. veku dietata, ale neplateny....nepracuje a stat za nu plati ZP
Jozef Mihál
17.10.13,06:03
Má zamestnanie, v ktorom si po ukončení rodičovskej dovolenky dohodla so zamestnávateľom neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa? Alebo nemá žiadne zamestnanie a má malé dieťa vo veku 3 až 6 rokov?

Neplatený rodičovský príspevok neexistuje. To je niečo ako suchá voda v mori.
chudaska
19.10.13,14:13
má male dieta vo veku 3 az 6 rokov...
Jana Motyčková
19.10.13,14:52
A aká je odpoveď na otázku či má zamestnanie a tam je na neplatenom voľne, alebo nemá zamestnanie?

Asi nie je na rodičovskom príspevku do 6 rokov dieťaťa, keď zároveň je neplatený, lebo také neexistuje, a keďže také neexkistuje, nedá sa na to ani prihlásiť. Takže môžeme si len domýšľať, čo tým myslíte - podľa toho, čo som si domyslela je odpoveď :

Ak nemá zamestnanie a stará sa o dieťa do 6 rokov - ak sa prihlásila na poistenie štátom v ZP z tohoto dôvodu, tak po uzatvorení dohody sa nemusí z tohoto poistenia odhlasovať.
Ak nie je evidovaná nezamestnaná na ÚP, tak dohodu na ÚPSVaR oznamovať nemusí.
Keď skonćí dohodu, treba sa prihlásiť na SP na poistenie štátom, aby jej štát platil dôchodkové poistenie.

Ak to nie je tak, ako som si domyslela, upresnite skutočnosti.
chudaska
21.10.13,06:01
Ďakujem za info...nemala som presne vsetky informacie...ale nemá zamestnanie...a stará sa o dieta do 6 rokov...
ErikaDP
16.07.15,09:52
A aká je odpoveď na otázku či má zamestnanie a tam je na neplatenom voľne, alebo nemá zamestnanie?

Asi nie je na rodičovskom príspevku do 6 rokov dieťaťa, keď zároveň je neplatený, lebo také neexistuje, a keďže také neexkistuje, nedá sa na to ani prihlásiť. Takže môžeme si len domýšľať, čo tým myslíte - podľa toho, čo som si domyslela je odpoveď :

Ak nemá zamestnanie a stará sa o dieťa do 6 rokov - ak sa prihlásila na poistenie štátom v ZP z tohoto dôvodu, tak po uzatvorení dohody sa nemusí z tohoto poistenia odhlasovať.
Ak nie je evidovaná nezamestnaná na ÚP, tak dohodu na ÚPSVaR oznamovať nemusí.
Keď skonćí dohodu, treba sa prihlásiť na SP na poistenie štátom, aby jej štát platil dôchodkové poistenie.

Ak to nie je tak, ako som si domyslela, upresnite skutočnosti.

Dobrý deň, prosím o odpoveď aké su povinnosti zamestnavateľa aj matky v tomto prípade:

mame uzatvorenu Dohodu o prac.činnosti s matkou starajúcou sa o dieťa ktore dosiahne dňa 17.7.2015 vek 3 roky, je zdravé. Matka nie je od nás na rodičovskej dovolenke - nebola naša zamestnankyňa predtým ako šla na MD, ani u iného zamestnávateľa. Z DoPČ má u nás povinnu učasť na soc.poistení aj na zdravotnom poistení- pravidelná dochadzka suvislo 5 dní v týždni na 2 hodiny denne, prihlasili sme ju pri vzniku dohody ako začiatok ZP.

Otázka: mení sa niečo ku dňu ked dieťa dosiahlo 3 roky ? Matka prestane poberať RP, ale naďalej sa bude starať o zdravé dieťa do 6 rokov veku a u nás má DoPČ na dobu určitú od 1.7.2015 do 30.6.2016.

Má sa prihlásiť na úrade práce ?

Alebo pokiaľ má u nás DoPČ tak je poistená z tejto dohody nemusí sa prihlasovať na UPSvAR ?

My ako zamestnávateľ máme nejake ohlasovanie poivinnosti voči Sp a Zp z dôvodu že dieťa dovršilo 3 roky ? Alebo len naďalej ju v mesačnonm výkaze vykazujeme vo vylúčitelných dobách až do 6 roku dieťaťa ?
Jana Motyčková
16.07.15,12:33
Nemení sa pre Vás nič, ani vo výkazoch. Poberanie RP nemá vplyv na oznamovanie pri dohode. Maximálne oznámite do ZP 1C K - koniec poberania rodičovského príspevku, ale to by sa možno v ZP tomu divili).


Ńa ÚP môže ísť, ak má príjem z dohody do 148,57, ale nemusí ak nechce. Kým robí 5 dni v týždni, je celý mesiac prihlásená v ZP ako zamestnanec. Evidencia na ÚP môže mať v budúcnosti určité výhody pri hľadaní práce, a iné, možno nepodstatné výhody (možnosť doplatiť poistné na SP pre dôchodok).


Ak by nerobila 5 dní, a nebola by na ÚP, tak treba ostatné dni riešiť poistenie v ZP - buď by si platila ako samoplatiteľ alebo by sa mohla prihlásiť ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
ErikaDP
16.07.15,13:57
Nemení sa pre Vás nič, ani vo výkazoch. Poberanie RP nemá vplyv na oznamovanie pri dohode. Maximálne oznámite do ZP 1C K - koniec poberania rodičovského príspevku, ale to by sa možno v ZP tomu divili).


Ńa ÚP môže ísť, ak má príjem z dohody do 148,57, ale nemusí ak nechce. Kým robí 5 dni v týždni, je celý mesiac prihlásená v ZP ako zamestnanec. Evidencia na ÚP môže mať v budúcnosti určité výhody pri hľadaní práce, a iné, možno nepodstatné výhody (možnosť doplatiť poistné na SP pre dôchodok).


Ak by nerobila 5 dní, a nebola by na ÚP, tak treba ostatné dni riešiť poistenie v ZP - buď by si platila ako samoplatiteľ alebo by sa mohla prihlásiť ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov.
Dobrý deň,

ďakujem Vám pani Motyčková za rýchlu odpoveď.

Rozumiem, lena sa chcem uistiť k prvej odpovedi: oznamenie do ZP 1C K,

ďobre si myslím že ide o to že ZP potrebuje informaciu o skončení poberania RP, ale keďže my ako zamesntavateľ s rodičovským príspevkom nič nemáme, začiatok RP sme neoznamovali lebo pri začiatku nebola naša zamestnankyňa, tak je to na matke ako poistenkyni aby si toto oznámáila do ZP ? Lebo by to bolo čudné ked sme neoznamovali začiatok RP že teraz koniec RP by sme oznámili do ZP ?

Ďakujem

ErikaDP
Jana Motyčková
17.07.15,06:56
S RP nemá nič žiaden zamestnávateľ. Poberanie RP oznamuje zdravotnej poisťovni ÚPSVaR. Ona nemá povinnosť oznámiť skončenie poberania RP v ZP.

Len v zákone je to tak divne napísané, že nie je celkom jasné, či má alebo nemá poberanie RP oznamovať zamestnávateľ.

Takže ak oznámite - OK, ak neoznámite, myslím si, že nikto vás naháňať nebude.
ErikaDP
19.07.15,15:01
S RP nemá nič žiaden zamestnávateľ. Poberanie RP oznamuje zdravotnej poisťovni ÚPSVaR. Ona nemá povinnosť oznámiť skončenie poberania RP v ZP.

Len v zákone je to tak divne napísané, že nie je celkom jasné, či má alebo nemá poberanie RP oznamovať zamestnávateľ.

Takže ak oznámite - OK, ak neoznámite, myslím si, že nikto vás naháňať nebude.

Dakujem za odpoved