jamis
27.02.07,16:18
Prosím o radu.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania 5.10.2006 na HPP a do konca roka 2006 odpracoval 58 dní. Do splnenia podmienky na vznik nároku na RD sa počítajú aj sviatky ?
Monika Kováčová
27.02.07,18:12
Dovolenka za kalendárny rok
§ 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.
Monika Kováčová
27.02.07,18:13
Takže sviatky sa nepočítajú.
jamis
27.02.07,18:31
Ďakujem ta vysvetlenie a uistenie. ja som si to síce myslela, ale zmiatol ma klient nakoľko mu zamestnanec tvrdil, že mu to poradil jeho právnik - neviem aký.
MajaV
28.02.07,05:51
Takže sviatky sa nepočítajú.

Dovolím si oponovať:

§ 144

(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
e) ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.

(4) Na účely dovolenky sa ako výkon práce neposudzuje čas výkonu základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby namiesto tejto služby a čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ak sa neuvádzajú v tomto zákone. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.

(5) Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
jankasm
28.02.07,06:04
Prosím o radu.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania 5.10.2006 na HPP a do konca roka 2006 odpracoval 58 dní. Do splnenia podmienky na vznik nároku na RD sa počítajú aj sviatky ?

Sviatok sa posudzuje ako výkon práce. Viď predchádzajúci príspevok.
jamis
28.02.07,14:33
Srdečné díky...už som sa skoro strápnila. Občas to našincovi akosi nemyslí. Ešteže máme poradu.