Fany
27.02.07,21:54
Neviem, či som správne zaradila:
Mám budovu ako FO - občan. Keďže v nej podnikám ako FO a má v nej prevádzku aj moja sro-čka, je zaradená do podnikania FO-podnikateľa. FO má s SRO urobenú zmluvu o výpožičke priestorov (resp.bezodplatnom prenájme). Nakoľko ale FO neúčtuje SRO žiaden prenájom, neuplatňujem si ani daňové odpisy z budovy. Iba hodnotu majetku - budovy vo FO každoročne ponížim o výšku odpisu.
Príjem do FO a výdavok do SRO z titulu prenájmu nepotrebujem, preto toto ani neúčtujem. Je to takto správne, alebo robím niekde chybu?
KEJKA
27.02.07,21:31
musíš si však uvedomiť, že ak sro využíva priestory, tak v nich z času na čas utrobí nejaké opravy. Treba to mať zmlvne riadne ošetrené - ja tam vidím možnosť nechceného daňového úniku.
A to v prípade, ak v sro sú účtované náklady na opravy, pričom tieto náklady majiteľ - FO neuvedie v DPFO ako svoj príjem.
Poznamenávam, že aj nepeňažný príjem je príjem a treba ho uviesť v DPFO.
Nemám na mysli úplne bežné opravy spojené s bežnou prevádzkou
betka
28.02.07,07:46
Čo sa týka opráv:
Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na OPRAVY prenajatého HM zahrnuté do DAŇOVÝCH VÝDAVKOV NÁJOMCU nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v NZ.
Ako vraví Kejka, je potrebné zmluvu spracovať do detajlov, pri kontrole by sa kontrolori tohto ihneď chytili.

Odporučila by som dať do zmluvy, kde by ste mali aspon nejaký príjem z prenájmu, po všetkých výpočtoch a prepočtoch zistíte, že sa Vám to oplatí.

Ak nie ste plátca DPH, môžete si uplatniť paušál 40%. s.r.o. má plný náklad z prenájmu, opravy, ktoré nie sú nad rámec povinností si môže tiež dávať do nákladov. Čo získavate ...
Tým, že si nič nefakt - nič. Predstavte si, že máte dohodnutý nájom 100 000, Sk. Vy ako FO občan, si uplatníte výdavky v DP vo výške 4O OOO, Sk a tu máte hneď úsporu na daniach 7 600, Sk, tým, že si Vaša s.r.o. dá 100 000, do nákladov. Porozmýšlajte nad daňovou optimalizáciou a prepočítajte si, čo je pre Vás výhodné a čo nie, veď sú obe firmy Vaše....
Fany
28.02.07,09:46
No veď práve to, že to neúčtujem, je pre mňa výhodné, nakoľko vo FO mám aj iné príjmy a sro nieje zasa veĺmi zisková. Iba som chcela vedieť, či neporušujem týmto niečo, či je to OK. A ešte, mohla by som budovu vyradiť z majetku ako FO-podnikateľ a preradiť do súkromného užívania, keďže z jej využívania neúčtujem ani príjmy, ani výdavky? Má nejaký vplyv na toto skutočnosť, že sro-čka tu podniká?