Lekon
28.02.07,10:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či to nie je mimo témy, ale nevedela som kam to zaradiť.
Ak firma vystavuje faktúru a dáva k tomu príjmový pokladničný doklad, kto si berie originál (podpis príjemcu), ten kto peniaze prijíma alebo ten kto peniaze platí?
Ďakujem za odpoveď.
Paula
28.02.07,09:13
Podpis príjemcu dávame na oba doklady originálny.
Gituška
28.02.07,09:13
originál je stále toho, kto doklad vystavuje, Keď tvoja firma vystavuje faktúru, tak ty vystavujes aj PPD takže tvoj je originál, keď odberateľ vystavuje VPD tak je originál jeho a tvoja je kópia
Zita5
28.02.07,09:15
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či to nie je mimo témy, ale nevedela som kam to zaradiť.
Ak firma vystavuje faktúru a dáva k tomu príjmový pokladničný doklad, kto si berie originál (podpis príjemcu), ten kto peniaze prijíma alebo ten kto peniaze platí?
Ďakujem za odpoveď.

Originál PPD je toho , kto peniaze prijíma /dodávateľ/. Ten čo platí /odberateľ/vystavuje VPD a v tomto prípade je originál toho čo platí a kópia toho čo peniaze prijíma .

Ale PPD a VPD vystavený SW je každý kus originál .
Lekon
28.02.07,09:16
Ide mi len o to, že logicky, ja si svoj príjem podpíšem hocikedy, ale ja potrebujem mať 100% doklad (teda originál podpisu), že výdavok je oprávnený a záväzok zaplatený nie?
Zita5
28.02.07,09:43
Ide mi len o to, že logicky, ja si svoj príjem podpíšem hocikedy, ale ja potrebujem mať 100% doklad (teda originál podpisu), že výdavok je oprávnený a záväzok zaplatený nie?

lekon , ale ak zaplatíš záväzok -napr.došlú faktúru v hotovosti tak dostaneš o tom doklad o zaplatení .....to znamená , že budeš mať k faktúre PPD od dodávateľa a k tomu všetkému si vystavíš VPD a ten si dáš podpísať dodávateľovi , že peniaze od Teba prevzal , čiže výdaj z pokladne .

Čiže to budeš mať preukázateľné 2x aj PPD aj VPD .
*agatha*
22.03.07,07:11
prepáčte, možno som ja nechápavá, ale:
som firma a mám dva doklady - VPD a PPD. na PPD, kt. som ja vystavila sú dole štyri kolónky na podpis: vyhotovil - tu sa podpíše účtovník, prijal - moja firma, schválil - moja firma, prijaté od koho - tu by sa mal podpísať niekto z firmy, kt. som dala PPD a teda u kt. som poskytla nejakú službu. však?

a potom tu mám VPD, kt. vystavím tiež ja. dole je: vyhotovil - účtovník, vydal - ja, schválil - ja, vydané komu - firma, od kt. som niečo kúpila. nie?

:confused:
vikinka
22.03.07,07:16
Ak je to reálne s podpisom,tak je dobré dať si podpísať aj VPD aj PPD,ale ak máš napr.doklad z ERP tak napísať viď.doklad.
*agatha*
22.03.07,07:19
ahaaa, no. lebo ja ako firma som nakúpila v tescu. dostala som bloček. účtovník nám vytlačil VPD z programu. na vyhotovil - sa podpísal on, na vydal - ja ako firma, na schválil - ja ako firma, na vydané komu - tu by som mala napísať viď doklad. nie? lebo ja tam mám vytlačené moje meno.

je to zle, však?
vikinka
22.03.07,07:24
Dáva na VPD meno toho komu sa peniaze z pokladne poskytli na nákup,potom tam dáš svoj podpis,robí sa to aj tak vo veľkých firmách,ale u malých FO sa to píše tak ak je sám živnostník a nemá zamestnancov.
*agatha*
22.03.07,07:29
ahaa, chápem to potom správne, že ja keď pošlem na nákup do tesca môjho zamestnanca, tak potom vydané komu - dám podpis zamestnanca, kt. som dala peniaze? zdá sa mi to čudné, lebo ak vystavím VPD firme, kt. mi príde poumývať okná, tak vydané komu - by malo byť meno tej firmy, kt. mi poskytla službu, nie?
*agatha*
22.03.07,07:49
poradíte prosím, mám v tom chaos. ďakujem.
vikinka
22.03.07,07:52
Áno firme,ktorej vyplatíš dáš názov -ako vyplatené komu,ale ak dáš zamestnancovi na nákup tak aby ti to vedel vyúčtovať a hlavne svojim podpisom potvrdzuje že tie peniaze zobral.
*agatha*
22.03.07,08:00
ahaa, čiže tam nezohľadňujem to, že som nákup urobila v tescu. podstatné je to, že komu som dala peniažky. ďakujem pekne za pomoc. veľmi mi to pomohlo. prajem pekný deň.
gutan52
28.03.07,23:46
ale ak si SZČO vzal 15000,-Sk ako osobnú spotrebu, potom vyplňa VPD bez ďalších dokladov a podpisov . /Čím menej byrokracie a gezovania/.

Komu: ................XY
Vystavil ..............XY
Súhlasil: .............. XY
Podpis príjemcu:..... XY
Zaučtoval : .......... XY

Kto je ten XY? ... No predsa živnostník SZČO - ekonom, učtovník, pokladník, vybavovateľ, 1000majster - všetko jedna osoba. Nemá to kto iný podpísať.
A keď si prizná príjem za Fa na PPD a nemá k tomu VPD , tak že by to bola chyba ? ? ? Veď prizal Príjem i taký na ktorý nemá od klienta VPD ani podpis klienta na PPD! Čudoval by som sa takému daniarovi na DÚ, ktorý by takýto PPD spochybnil. Horšie by to bolo s VPD, kde by nebol VPD krytý PPD a podpisom príjemcu. Niekedy sú pre normálneho človeka tieto podpisovačky uletené. Ide o duplicitné podpisovanie. Už som sa stretol aj s takými, ktorí nepoužívali kopiu-doklad , ale radšej vypisovali 2x originál. Vraj aby nebola chyba...? Podobne je to i s tými pokladničnými bločkami. K pravosti dokladu sa vyjadrujú 2 skupiny : Treba Pečiatku a Netreba Pečiatku Zlodeji nič nepotrebujú. I daňové úrady sú .......... /Toto len na odľahčenie pravosti/
?Martina
29.03.07,04:48
V našej firme je zvykom dať na výdavkový doklad názov fy v ktorej sa robí nákup - napr.Tesco. Hoci peniaze vydám dopredu, o zálohe neúčtujem a nákupca prinesie bloček nazúčtovanie až po nákupe. Na zadnú stranu bločku sa podpíše zodpovedný pracovník - realizátor resp. iniciátor nákupu a dopíše tam účel na ktorý nákup potrebuje (napr. ND - ide o to, že položky na bločku často nie sú identifikovateľné).