Sarah
28.02.07,09:29
Ahojte, dvaja živnostníci (združenie) si založili s.r.o., v ktorej sú aj konateľmi. Majú uzavretú zmluvu o nájme nebytových priestorov, kde je stanovené, že platby za služby spojené s užívaním nebytového priestoru (pr. elektr. energia , vykourovanie, poplatky SIPO...) bude uhrádzať nájomca, a to priamo poskytovateľom týchto služieb na základe jednotlivých faktúr vystavených týmito poskytovateľmi. Pozn.: adresa SZČO a s.r.o. je tá istá.

1) to mám zo živnosti prefakturovávať všetky platby do s.r.o.? Všetky faktúry nám chodia na živnosť. Alebo môžem tieto fakrúry rovno evidovať v s.r.o., aj keď sú na meno jedného z konateľov a nie na s.r.o.?
2) ak chceme teraz vymeniť strechu, a chcem aby náklady znášala s.r.o. ako je to možné urobiť?
mysimis
28.02.07,08:34
určite nemôžeš dávať do nákladov s.r.o. faktúry, ktoré sú na meno. Všetko si musíš prefakturovať z dotyčného na s.r.o.
Sarah
28.02.07,08:43
To znamená, že každý mesiac musím vyfakurovať všetky poplatky, ale ako je to s DPH? Ako mám dať na faktúre dátum daňovej povinnosti?
mysimis
28.02.07,08:45
Je platiteš DPH aj človek na ktorého meno chodia tie faktúry?
Sarah
28.02.07,08:55
Človek na ktorého chodia faktúry je platiteľom DPH a s.r.o. idem zaregistrovať za platcu DPH, začneme fungovať od 1. 3.
mysimis
28.02.07,09:02
aha, terazsom to pochopila. Tak potom najjednoduchšie bude prepísať si elektriku, plyn príp. vodu na s.r.o. a nemusíš nič prefakturovávať. Takto by to bolo najjednoduchšie.
Sarah
28.02.07,09:06
ďakujem za odpovede a ešte ťa poprosím, môžem si dať do nákladov s.r.o. výmenu strechy? Musíme urobiť k nájomnej zmluve dodatok, že náklady na opravy a udržiavanie bude znášať s.r.o., a je to vôbec podľa zákona možné ak s.r.o. tú budovu má len v prenájme a nevlastní ju?
mysimis
28.02.07,09:18
Je možné urobiť dodatok k nájomnej zmluve s tým, že výmenu strechy bude financovať s.r.o. a uvedená suma bude odpočítaná od nájomného. Ale je potrebné všetko podchytiť zmluvne.
Sarah
28.02.07,09:31
Fúha. Neviem či to dobre chápem. Ak si dám dodatkom k zmluve o nájme, že náklady na opravy a udržiavanie bude znášať s.r.o., tak to ide len tak, že to budem následne odpočítavať od nájomného? Je to totiž dosť stará budova, a budeme robiť veľa opráv. Neviem ako to dostať do nákladov.
mysimis
28.02.07,09:52
áno dobre si to pochopila. Pokiaľ tá budova patrí jednému zo spoločníkov čo tak ju vložiť do s.r.o?
Sarah
28.02.07,09:56
No hej, lenže ona patrí obidvom konateľom (sú bratia) a aj ich manželkám a navyše táto budova aj s pozemkom je zaradená v združení do majetku. Ja sa z toho neviem vymotať.
mysimis
28.02.07,11:10
Tak keď je v majetku združenia tak opravu strechy musíš financovať zo združenia.
Sarah
28.02.07,11:40
mysimis veľmi si mi pomohla, ďakujem

teraz pozerám ZDP §24 ods. 2. Veru veru máš pravdu, v s.r.o. by som to mohla dostať do nákladov jedine keby išlo o tech. zhodnotenie a to by som musela odpisovať. Keď to zhrniem tak sa to vôbec neoplatí, lebo doba odpisovania je 20 rokov.

Aj keď o TZ asi ide, lebo ideme meniť celý krov, a ešte ho aj predlžovať. Do s.r.o. som to chcela dostať preto, lebo v SZČO sme v strate. No čo už.
Ďakujem ešte raz za odpovede