Jozef
17.01.05,13:14
Zdravim vas,
chcem sa spytat, zomrel jeden kolega, ktory nam na dohodu vypomahal v sklade pri narazovitych robotach ako boli inventury, predvianocne obdobie, kedy sme mali napor roboty a riesili sme to formou dohod.

Firma mu kupila veniec na hrob. Je mozne si uplatnit v tomto pripade DPH?
A je to uznany naklad ak dotycny pracoval len sezonne?
Dakujem
Yvvetta
17.01.05,12:31
Nemám s tým skúsenosti, ale ja by som si DPH neuplatnila a ani by som si nákup venca nedala do nákladov. Soc. fond tiež na to nemôžeš čerpať, lebo z jeho mzdy sa netvoril soc. fond.

Ale to je len môj názor. Možno, že ešte niekto odpovie.
Krajčovičová
17.01.05,12:54
Povrdzujem Yvvetin názor,
celý náklad vrátane DPH zaúčtovať ako nedaňový výdavok.
Jozef
17.01.05,12:56
Dakujem vam pekne za odpovede.
Pomohli ste mi.
mlyn16
24.04.06,06:56
Kúpili sme veniec na pohreb kolegovej matky. Chcela by som doklad naúčtovať na účet 528 a kolegovi nebudem nič zdaňovať. Je to OK?
Lila
24.04.06,07:03
Myslím, že by si to mala zdaniť. Čo v tomto prípade to nie je absolútne vhodné a slušné.
Radšej by som to dala na 513 a ako nedaňový náklad.
Ale možno sa mýlim.
mlyn16
24.04.06,07:10
To nezdanenie by som zdôvodnila, že veniec nebol pre neho a ani oň nežiadal.
Jana Acsová
24.04.06,07:13
Kúpili sme veniec na pohreb kolegovej matky. Chcela by som doklad naúčtovať na účet 528 a kolegovi nebudem nič zdaňovať. Je to OK?Je ... podľa môjho názoru neprijíma kolega žiadne naturálne plnenie. Vy tam zastupujete firmu a nie kolegu a teda doporučujem iný účet, nie 528. Doporučujem preto, lebo to nerobíte v záujme sociálnej politiky, ale ako firma a teda skôr 548AE - nedaňový náklad. Zároveň tým "odvetiete pozornosť" od personálnych výdavkov, čo je podľa môjho názoru v tomto konkrétnom prípade správne.
mlyn16
24.04.06,07:24
Ďakujem, použijem účet 548 daňovo neuznanú analytiku.
anna81
07.03.13,07:30
Dobrý deň, zakúpili sme veniec na pohreb bývalému zamestnancovi, nevšimla som si to a odpočítala som dph. čo s tým aby som nemusela podávať oprvané DP k DPH?
Tweety
07.03.13,10:32
Dobrý deň, zakúpili sme veniec na pohreb bývalému zamestnancovi, nevšimla som si to a odpočítala som dph. čo s tým aby som nemusela podávať oprvané DP k DPH?
A kam si zaúčtovala samotný veniec? Ak si uplatnila neoprávnene odpočet, musíš podať DDP.
Nandrolon
07.03.13,10:46
modliť sa k Pánu Bohu, aby ste najbližších 5 rokov nemali daňovú kontrolu :-)))))
anna81
07.03.13,11:06
veniec na 548 nedaňový
jedná sa o malú sumu, iná možnosť ako podať DDP alebo modliť sa k bohu nieje? :mee:
Tweety
07.03.13,11:25
veniec na 548 nedaňový
jedná sa o malú sumu, iná možnosť ako podať DDP alebo modliť sa k bohu nieje? :mee:
A akú by si mala na mysli? Odpočítali ste si viac, ako ste mali nárok. Tú iná možnosť nie je.
A k tej 548- nie je to prevádzkový náklad, ale dali ste ho na nedaňový, takže môže byť. Skôr by bolo vhodné na 501 alebo 513 ak už ste to dávali z firemných peňazí, čo nie je zvykom.
Nandrolon
07.03.13,11:28
Anna81 - pokiaľ nechceš podávať DDP, tak iná možnosť nie je.
DPH sa opravuje IBA dodatočným daňovým priznaním..., náklady s prižmúrením oka môžeš opraviť hocikedy v rámci účtovného roka...
Dáša_
07.03.13,11:31
Dobrý deň, zakúpili sme veniec na pohreb bývalému zamestnancovi, nevšimla som si to a odpočítala som dph. čo s tým aby som nemusela podávať oprvané DP k DPH?

veď aj daňová kontrola musí niečo nájsť :D
Dáša_
07.03.13,15:17
veď aj daňová kontrola musí niečo nájsť :D
inak, ja svoju radu myslím smrteľne vážne.

zažila som kontrolu, keď naozaj nebolo čo vytknúť. Ale aj daňový úradník je len človek a musí vykazovať, že svoju prácu robí "dobre", t.j. že má nálezy. Je to blbé, ale je to tak. Tak sme nakoniec po dlhej úvahe "stratili" jeden malý doklad z pokladne. Snaď na 10 alebo 20€. Bol zápis, tuším aj malý dorub, všetky strany boli spokojné. A po skončení daňovej kontroly sa daný doklad zázrakom našiel. A tak do DP už išlo zase učtovníctvo tak, ako treba...
Tweety
07.03.13,15:23
S tým niečo nájsť, ja zas nemyslím až tak smrteľne vážne. Mala som kontrolu na dph a nič sme nemuseli strácať ani napriek tomu, že všetko bolo v poriadku.
pohodička
07.03.13,15:58
A akú by si mala na mysli? Odpočítali ste si viac, ako ste mali nárok. Tú iná možnosť nie je.
A k tej 548- nie je to prevádzkový náklad, ale dali ste ho na nedaňový, takže môže byť. Skôr by bolo vhodné na 501 alebo 513 ak už ste to dávali z firemných peňazí, čo nie je zvykom.
Ja dávam vence na 513 a zatiaľ bolo všetko v poriadku aj pri daňových kontrolách. Zas ich nie je až tak veľa, ale niekedy sa stane, že zamestnanci sa poskladajú a chcú si ho odniesť sami a za s.r.o. ide tiež. Je to individuálne.
Nandrolon
07.03.13,16:21
Kolega /maličký živnostník/ mal asi pred 7 rokmi daňovú kontrolu vo svojej predajni.
Vo dverách hneď po príchode sa ho opýtali či je ochotný zaplatiť 4 000 sk pokutu, alebo že budú hľadať kým niečo nenájdu a pokuta bude vyššia, hádajte čo si vybral...
Tweety
07.03.13,16:34
Kolega /maličký živnostník/ mal asi pred 7 rokmi daňovú kontrolu vo svojej predajni.
Vo dverách hneď po príchode sa ho opýtali či je ochotný zaplatiť 4 000 sk pokutu, alebo že budú hľadať kým niečo nenájdu a pokuta bude vyššia, hádajte čo si vybral...
No, možno mal na rováši toho aj za 20000.-, tak to bola pre neho vlastne výhra. ALe účto sa nemá viesť tak, aky som mal na pokuty a na plnenie vrecák úradníkov. Apropó, ak bol čistý, prečo nepodal trestné oznámenie na kontrolu?
Nandrolon
07.03.13,17:46
Pozri. Ak by podal trestné oznámenie tak verím že by skončil živnosť oveľa skôr ako je to teraz.
Daňový úrad má vždy páky nájsť chybu, už iba preto, pretože v zákone sú vytvorené vždy ja to nazývam "manipulačné medzery" v prospech štátu.

Funguje to asi tak, že zákon nedefinuje všetko. Je veľa vecí, ktoré si účtovná jednotka volí sama. A jednoducho ak daňový úrad nič nenájde, tak bude namietať na určité veci, že vy ste toto posúdili tak, my sme to posúdili inak a udeľujeme Vám pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva a porušenie postupov účtovania a si doma....

Mimochodom existuje na SR podnikateľ na ktorého sa nič nedá nájsť ?? Podľa mňa nie a ak by aj existoval, vždy sa dá niečo vymyslieť... a to často využíva DÚ...

PS: na hrubú dieru hrubá záplata a preto ja by som zvolil iný postup.... video nahrávku z kamier by som dodal rovno TV aj s detailnými tvárami účinkujúcich...
anna81
08.03.13,10:59
ja urobím to DDP, nemohla by som spávať keby som vedela že mám niečo v účtovníctve zle..

pomôžete mi pri vypísaní DDP?

dátum zistenia skutočnosti na podanie DDP 8.3.2013
na r. 21 a 23 teda uvediem o tých pár eur menej
na r. 31 a r.34 budem mať vyššiu sumu ako v riadnom DP
na r. 37 uvediem tých pár eur a znamienko plus?
na r. 38 znamienko plus a tých pár eur

sumu je potrebné hneď aj uhradiť? aký VS?

bude za DDP sankcia?
Nandrolon
08.03.13,11:20
ale pozor, uhrádzaš viac, ty si aj sama musíš vypočítať sankciu podľa sadzobníka... teda neviem či to ešte tak funguje, ale boli tam nejaké termíny a percentá... hádam sa niekto vyjadrí...