kibuk
17.01.05,13:34
DOVP
Mam prevadzku ako SZCO každý mesiac dávam roznášať letáky. Chceme uzavrieť DOVP so študentom. Chceme to mať úplne v poriadku preto prosím poraďte možno pre niekoho banálne otázky:
1.Náležitosť DOVP: môže byť to na dobu neurčitu , s výplatou
odmeny mesačne 1000 Sk (pri 3000 ks), počet hodín cca 15 hod./mesačne, 150 hod. ročne., alebo kazdy mesiac novu dohodu?
2. Pôjde o študenta takže budeme odvádzať len 0,8% úrazové?
3. Za rok bude mať cca 12-15 tis., takže ani na konci roka nemusím tohto študenta nahlasovať – nahlasenie FO „bonzácky paragraf“ keďže po novom sa nahlasujú už len nad 100 tis.ročne?
4.Dan bude teda 0,-Sk-ak podpíše Vyhlasenie o zdanení prijmov. A danové priznanie sme povinny urobiť my ako zamestnavateľ?
Ďakujem.
kibuk
18.01.05,09:51
P.Mihal v prispevku pre nike ste uviedol
"DVP musia byť jednoznačne na jednorazovú činnosť. Pokojne môže ísť o to, že každý mesiac jednorazovo dotyčná osoba umyje okná, ak sa pre každé umývanie urobí nová DVP."
?????Znamená to, ze ked davame roznasat letaky mame kazdy mesiac uzavriet novu DVP? A nebude to potom opakovana cinnost?
A ked zamestname nezamestnaneho co nepobera podporu on nemoze podpisat vyhlasenie k ZP? Mame odviest 19%?
Prosim poradte mi niekto ako tu zmluvu spisat.Dakujem.
Luna
18.01.05,11:05
1.,DoVP za rok 2004 100hod.ročne.VIAC NEMÓŽE!!!!
Nad 300 si sám platí odvody do zdravot.poisťovne.
2.Každému z dohôd odvádzaš 0,8%,je jedno či je študent alebo iný dohodár.
3.Bonzáky sa netýkali zamestnancov ani dohodárov.
4.Ak Ťa zamestnanci,požiadali vo vyhlásení o vykonanie ročného zúčtovania tak im ho spravíš,ak nie tak im vystavíš potvdenie o zdaniteľnej mzde.Oni si potom sami
podávajú daň.priznanie.
Z každej DoVP odvádzaš 19% na daň.úrad a 0,8% do SP.Ja neskúmam či je ale nie je
evidovaný na úrade práce.
kibuk
18.01.05,11:17
Dakuje.
A mam kazdy mesiac - DOVP obnovovat alebo na neurcitu dobu prip.urcitu do 31.12.05 s vyplatou mesacne?
A ked podpise vyhlasenie tak studentovi vyjde 0,-Sk dan a nezamestnanemu ten si to moze tiez odpocitat ci mu to radsej zrazit 19%?
A nezdaniteľna suma na daňovníka je 87 936 Sk/rok, teda 7 328,-Sk/mesiac uz po novom?Pytam sa koli mzd.listu a paske..
Dakujem
ricij
18.01.05,11:33
Ale nie Luna, dohoda môže byť aj nad sto hodín až do tristo. Odporúčam každý mesiac novú zmluvu, aby vám to pri kontrole nevyhodili. Tak napr. v januári: rozniesť letáky na uliciach Ružová, Červená, Hlavná, atď. Na ďalší mesiac ďalšie ulice, neskôr sa vrátiš k prvým. Aspoň papierovo, aby ti to nemohli vyhodiť.
Ak ti študent podpíše vyhlásenie, má nárok na odpočítateľnú položku.
Ak zarobí za rok v súčte menej ako je súčet minimálnych miezd v r. 2005, nebude platiť tento študent zdravotné poistenie.
kibuk
18.01.05,11:37
Dakujem. Ved ono sa to tak aj v skutocnosti roznasa.Raz jedna cast potom ina cast mesta.
A ten nezamestnani si moze uplatnit nedz.cast?
Luna
18.01.05,11:53
Ricij ja píšem o študentoch. Študáci môžu len 100hod.ročne.
Nezamestnaný si tiež môže uplatniť nezdaniteľ.položku. Zákon nehovori či je nezamestnaný alebo zamestnaný.
Ja som dala nezamestnanému podpísať vyhlásenie s tým že som ho upozornila že podáva DP.
Ricij ja som sa bavila ešte o minulom roku odvodov do ZP.V SS som ju upozornila že neviem ako to je zo študákmi v tomto roku.
kibuk
18.01.05,12:06
uz len posledna otazka je to vlastne ukol takze az po rozneseni dostavaju odmenu. Tie hodiny tam pisem len priblizne priemerne vsak?Tak dam:Odmena-1000 Sk/3000 ks pocet hod.10. I ked to moze ovela skor urobit.
maria56
18.01.05,13:17
Luna, to čo píše ricij je správne. Pri sledovaní počtu hodín u dohôd o vykonaní práce sa nesleduje, či dohodu vykonáva študent alebo niekto iný. U všetkých dohodárov rozsah práce nesmie u jedného zamestnávateľa presiahnuť 300 hodín. Pozri zákonník práce, §226.
ricij
18.01.05,14:16
Luna, to čo píše ricij je správne. Pri sledovaní počtu hodín u dohôd o vykonaní práce sa nesleduje, či dohodu vykonáva študent alebo niekto iný. U všetkých dohodárov rozsah práce nesmie u jedného zamestnávateľa presiahnuť 300 hodín. Pozri zákonník práce, §226.A aby som doplnil u študentov 100 hodín tiež nie je pravda. Študent môže robiť max. 1/2 pracovnej doby, pričom sa to zpriemeruje za trvanie zmluvy. Alebo radšej mrkni sem:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=2667&highlight=%B9tudent+hod%EDn+v%FDklad
Roman.S
04.02.05,10:31
Tiez riesim roznos letakov s mojimi studentami. Zaujima ma :
1. ako je to presne s vekom studenta, aby to bolo pravne OK
2. na vek sa viaze aj hmotna zodpovednost, od kolkych rokov ju ma student

diki
metracik2
15.02.05,16:32
preto, ze dohoda o vykonani prace musi byt na jednorazovu cinnost, ja by som pre kazdy roznos letakov spravila novu dohodu. Ved kazdy mesiac je iny druh letakov, ale treba aj datum letaku si vsimnut??!!. Pocet hodin v dohode je 300 v roku, takze dohoda nemoze byt na dobu neurcitu. Student mi tiez moze podpisat vyhlasenie k dani zo mzdy a v tom pripade bude mat dan nulovu, lebo predpokladam ze mesacna odmena z dohody bude 3000,- Sk. Z dohody o vykonani prace sa odvadza do socialnej poistovni 0,8% na urazove poistenie, takze treba ho dat aj do mesacneho vykazu
Marta V
15.02.05,18:53
Ja by som to riešila radšej dohodou o brigádnickej práci študentov a tam môže byť aj opakujúca sa práca.